Na Královéhradecku se do klání zapojilo celkem 15 měst. Ta byla hodnocena podle 50 kritérií v šesti oblastech. Zatímco z prvenství se radovala Nová Paka, Trutnovsko nedopadlo zrovna nejlépe. Desáté místo obsadilo Vrchlabí, o tři příčky za ním skončil Trutnov, až na posledním místě se krčí Dvůr Králové.

Tomu podle průzkumu nejvíce uškodila především nízká atraktivita lokality, malá spokojenost mezi tamními podnikateli, ale také vyšší ceny ve srovnání s okolními městy. „Žebříček zahrnuje podporu podnikání ze strany regionálních správ, porovnává podnikatelské prostředí, situaci na pracovním trhu, atraktivitu lokality, cenové podmínky dané oblasti a výsledky výzkumu na radnicích a mezi podnikateli,“ vysvětlil mluvčí pořadatelů soutěže Michal Kaderka.

V kategorii hodnotící kvalitu veřejné správy Trutnov okupuje 14. příčku, Vrchlabí je dokonce na úplném chvostu žebříčku. Největší město regionu naopak bodovalo v průzkumu provedeném společností Factum Invenio mezi 50 zdejšími podnikateli (5. místo), „brána Krkonoš“ zase uspěla v rozvinutém podnikatelském prostředí (5.) a výhodných cenových podmínkách (4.). Analýza ocenila vysoký podíl výdajů na veřejnou dopravu.

Soutěž Město pro byznys 2008 byla vyhlášena v dubnu, v 11 krajích jsou již známé výsledky. Vyhodnocení města s nejlepšími podmínkami pro podnikání proběhne v závěru října. „Nechceme jen sestavovat pouhé žebříčky, ale upozornit na vývoj jednotlivých lokalit a společně přispět k lepší podnikatelské náladě,“ řekla Soňa Kotrbová, manažerka projektu z Bison & Rose.