Tradiční velikonoční trhy na plácku před radnicí v Jičíně skončily včera absolutním fiaskem. Zatím co ve čtvrtek zde bylo kolem patnácti trhovců, včera kromě prodavače medoviny nabízel pomlázky za dvacku devětasedmdesátiletý Milan Macek z Konecchlumí a mateřské centrum Kapička prodávalo výrobky svých členek a dětí.

„Potřebujeme každou korunu na provoz, tak jsme musely vydržet,“ uvedla Dana Študentová, jedna z maminek, které se zde střídaly při prodeji. Po oba dny byl hlavní zájem sporadických kupujících o hezké kachle za 30 korun, oseníčko i s květináčem za padesát, ale také o zápichy do květináčů nebo látkové tašky za osmdesát korun.
Názory

„Je mi zima, ale je to lepší než sedět doma. Teď nejsem malá holka, ale trhovkyně, a je to docela fajn poznávat různé lidi a třeba odhadovat, co si koupí,“ uvedla jedenáctiletá Anička Krabcová, která ve stánku vydržela po celé dva mrazivé dny.

Podle jedné z organizátorek, Hany Bydžovské, bylo o prodej ve stáncích dost zájemců, ale nevlídné počasí mnohé odradilo, takže ani nepřijeli. Navíc v první den trhu kromě počasí přišla ještě havárie elektrického rozvodu, takže nešla elektřina, a například prodejce medoviny ji nemohl ohřát.

„Musel jsem naši účast včera odvolat. To počasí bylo opravdu zlé, a nechci riskovat zdraví našich klientů,“ uvedl šéf denního stacionáře pro postižené Jiří Jílek.