Dobrý den, moje dcera se rozvedla a nezvládá svoji finanční situaci. Již před rokem jsme ji s manželem z jednoho průšvihu pomáhali, ale ona si nedá říct. Žije od výplaty k výplatě a často si půjčuje na hlouposti, třeba jen pár tisícovek. Jenže jsou to hrozně draze půjčené peníze a my jí jako penzisté nemůžeme pomáhat donekonečna. Co s tím? (Iveta G.)

Vážená paní Iveto, životní styl vaší dcery je opravdu na pováženou a vaše starosti o ni jsou oprávněné. Mnohokrát jsem se s takovýmto podobným chováním setkala a téměř vždy vedlo do dluhové pasti končící exekucí nebo osobním bankrotem. Z toho, co mi píšete, soudím, že vaše dcera využívá pravděpodobně nabídky z letáků a internetu, skrývající se pod názvem mikropůjčky, sms, finské či krátkodobé půjčky… Všechny tyto produkty mají jedno společné. Jsou nehorázně drahé a většinou trvají od několika dnů do několika měsíců. RPSN (tedy roční procentuální sazba nákladů na půjčku) se pohybují v řádu od desítek až do stovek procent. Pokud si půjčíte například u jedné nejmenované společnosti 10 tisíc korun na jeden měsíc, bude vás to stát 2400 korun a RPSN se pohybuje na úrovni téměř 1300 procent. Jsou to tedy opravdu draze půjčené peníze.

Doporučuji vám, abyste se s dcerou obrátili na finančního poradce, který může pomoct hlavně v oblasti finanční gramotnosti a plánování. Vysvětlí dceři některé termíny a naučí ji dlouhodobým finančním návykům tak, aby lépe zvládala svoji situaci. To vše samozřejmě pouze za předpokladu, že ona sama bude chtít. Ani alkoholik se nevyléčí, pokud se sám nerozhodne. Pokud však stádium vaší dcery bude už tak špatné, že ani poradce nepomůže, určitě jí rád doporučí nějakou místní poradnu pro člověka ve finanční tísni. A čím dříve, tím lépe. Nebo do finančních problémů strhne i vás.

Své otázky můžete posílat na adresu miroslava.kamenikova@denik.cz a
katerina.smekalova@partners.cz nebo telefonovat na 724 689 882.