„Událost byla na operační středisko nahlášena v 4:38 hodin ráno. Po příjezdu jednotek byla část střechy zasažena plameny. Hasiči nasadili tři vodní proudy a hasicí zařízení CCS Cobra,“ uvedli zástupci Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Při hašení střechy využili hasiči výškovou techniku. Museli také následně rozebrat střešní konstrukci, aby vyhledali případná skrytá ohniska. Lokalizace požáru byla velitelem zásahu nahlášena krátce před sedmou hodinou ranní. „Během dopoledních hodin bude probíhat došetření příčiny vzniku požáru,“ doplnil Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje na twitteru.

Ve Valteřicích hořel dům.
Ve Valteřicích hořel dům. Zásah hasičů omezil dopravu

Požár byl zlikvidován v 8:15 hodin. Na místě zasahovalo devět jednotek požární ochrany. Škoda, kterou oheň napáchal, je předběžně stanovená na více 2 miliony korun. Požár poškodil střechu rodinného domu a některé ze svislých konstrukcí. Příčina vzniku požáru zůstává předmětem vyšetřování.

CCS Cobra (Cold Cut System COBRA) je speciální hasicí zařízení, které umí proříznout různě silné stěny, pláště budov nebo střechy. Zařízení má pro řezání a hašení hydraulicky ovládanou proudnici se systémem založeným na vodním proudu, do kterého je přimícháno abrazivo. Proud vody a abraziva prořízne pevné materiály a hasiči tak do uzavřeného prostoru vpraví pomocí patentované trysky vodní mlhu. Ta se okamžitě promění v páru a prostor ochladí. Zařízení zvládne prorazit cihlovou zeď o tloušťce až jeden metr a umí si poradit i s dalšími stavebními materiály. Systém je určený pro řezání stavebních konstrukcí a materiálů jako zdivo, beton, ocel, sklo, pryž nebo dřevo.
Zdroj: Hasičský záchranný sbor České republiky