„Neodmyslitelným symbolem Vánoc je rozsvícený vánoční stromek. Pokud se ho rozhodneme ozdobit přírodními svíčkami, neměly by být v dosahu hořlavé části stromečku.
Svíčky, ať již na vánočním stromku, adventním věnci nebo jinde, nesmíme nechat během hoření bez dozoru! Samozřejmostí je uchycení stromku do stabilního držáku nebo stojanu, aby nedošlo k jeho převrácení," upozornila mluvčí profesionálních hasičů Martina Žahourková.
Při použití elektrických žárovkových svíček by měla být podle jejích slov používána zařízení, která se prodávají v běžné prodejní síti a jsou schválená státní zkušebnou.
„Největší nebezpečí představují neodborně podomácku vyrobené pyrotechnické výrobky, proto používejte pouze pyrotechniku uvedenou do oběhu legálně s návodem, jak ji obsluhovat a skladovat. To znamená, že při nákupu pyrotechniky se vyhýbejte pochybným prodejcům a dbejte na to, aby byl výrobek opatřen návodem výrobce v českém jazyce, označen třídou nebezpečnosti a zabalen v původním balení výrobce," dodala.
Hasiči jen v Královéhradeckém kraji likvidovali v roce 2011 celkem 1024 požárů, které napáchaly škody za téměř 102 miliony korun. Z tohoto počtu bylo 175 požárů v domácnostech, ať se již jednalo o byty či rodinné domy. Hmotná škoda přesáhla 17 milionů korun.
Při těchto požárech v domácnostech naštěstí nikdo nezemřel.
Jak s pyrotechnikou
• Je třeba dbát na to, aby výrobky byly průmyslově vyráběné (nepoužívat podomácku zhotovené, neschválené výrobky).
• Vyvarovat bychom se měli používání neschválených, podomácku vyrobených pyrotechnických efektů.
• Průmyslově vyráběná zábavná pyrotechnika by se měla používat v souladu s návodem.
• Prodej této zábavné pyrotechniky a manipulaci s ní upravuje vyhláška báňského úřadu.