Zapomenuté jídlo na rozpálené plotně může být příčinou velkých škod. Stejně tak jako nesprávné hašení.

„Když už se potraviny na plotně vznítí, za žádnou cenu je nehaste vodou. Použijte velkou pokličku, plech na pečení, mokrý hadr či utěrku. Ty zamezí přísunu kyslíku a oheň uhasne," připomíná základní postup Zdenka Štrauchová z Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Na jeho stránkách facebook.com/
HZSLK dokonce najdete instruktážní video, jak správně postupovat, a co se stane, když k hašení použijete vodu.

Požár jídla na sporáku totiž není mezi zásahy až takovou raritou, jak by se na první pohled mohlo zdát:

– vyjíždí CAS 16 na požár výškové budovy, Trutnov, Střední Předměstí. Průzkumem zjištěno, že se jedná o připálené jídlo.

– vyjíždíme na ohlášený kouř z paneláku, Trutnov, Dolní Předměstí. Průzkumem zjištěno, že se jedná o spálené jídlo na plotně.

To jsou jen dva případy z loňského roku, ke kterým vyjížděli hasiči z trutnovského Horního Starého Města. A bylo jich víc, stejně jako u mnoha dalších sborů.

K lednovému požáru v Hejnicích dispečink dokonce povolal čtyři jednotky. „Oheň byl  ohlášený včas, nestihl se rozšířit mimo kuchyňkou linku. Někdy ale na první pohled úsměvná příhoda může skončit tragicky. Pokud necháme na plotně jídlo bez dozoru, dosáhne teploty vznícení a požár je na světě," upozorňuje Zdenka Štrauchová.

Výborným pomocníkem při  malých bytových požárech je univerzální hasicí přístroj ve spreji.

„S jeho pomocí se dá  oheň zlikvidovat dřív, než se rozšíří. Pokud to nepomůže, je třeba okamžitě volat linku 112 nebo 150," připomíná mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. „V blízkosti sporáku bychom taky neměli nechávat hořlavé předměty jako papírové ubrousky, chňapky nebo utěrky," dodává.

Kuchyň je vůbec místem, kde může relativně snadno dojít k požáru. Například od některého z elektrických zařízení, kterých tam bývá mnoho. Vloni se takový případ stal v Borovnici. „Kouř vycházející z otevřeného okna tehdy zpozoroval po sedmé hodině ráno soused, který okamžitě zavolal na tísňovou linku. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Nové Paky, dobrovolní z Mostku, Pecky a Borovnice. Příčinou byla technická závada na konvici, jejíž kovovou část zapojenou do sítě našel vyšetřovatel na kuchyňské lince," připomněla Martina Žahourková z HZS Královéhradeckého kraje.