Na místo bylo povoláno několik hasičských jednotek: profesionálové z Trutnova a dobrovolní z Pece pod Sněžkou, Horního Maršova, Svobody nad Úpou a Špindlerova Mlýna. Oheň zničil nedávno postavenou čističku odpadních vod.

K ohni museli na rolbách a skútrech

Protože se Luční bouda nachází v nadmořské výšce 1410 metrů, v obtížně přístupném místě pro těžkou hasičskou techniku, zajistili policisté z oddělení v Peci pod Sněžkou nejen od místních chatařů, ale také od Horské služby rolby a sněžné skútry. „Hasiči tak museli nechat mobilní techniku v centru Pece, naložit čerpadla a další vybavení a dostat se k místu události rolbami a na skútrech,“ poznamenala tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Žahourková.

Oheň zasáhl komunální odpad a papírové krabice, které byly skladovány v prostoru čističky odpadních vod v technickém podlaží horské chaty. Ta je na opačné straně než ubytovací prostory pro hosty, kteří tak nebyli nijak ohroženi. „Hosté se při vypuknutí požáru chovali klidně, někteří i pomáhali,“ popsal situaci ředitel boudy Jiří Holeček.

Personál i všichni ubytovaní na Luční boudě však byli přesto postupně na rolbách a sněžných skútrech evakuováni do jiných horských chat. „V době požáru bylo na chatě ubytováno okolo třiceti hostů. Ti se přestěhovali na Rychterovy boudy, které nám tím velmi pomohly.“ řekl ředitel boudy Jiří Holeček. „Tam mají naši hosté, pokud budou mít zájem, zajištěné ubytování do konce týdne,“ doplnil.

Za požár mohly pohozené uhlíky

Vzhledem k tomu, že na místě dosahovaly teploty až –20 °C, měli hasiči zásah velmi ztížený. „Vodu na uhašení čerpali z nedalekého prameniště Bílého Labe za použití plovoucího čerpadla,“ popsala situaci Žahourková a pokračovala: „Ještě před příjezdem jednotek se požár pokoušela uhasit obsluha kotelny pomocí vodních a práškových hasicích přístrojů, ale oheň nakonec lokalizovali před půl desátou večer hasiči.“ Ti museli zasahovat celou dobu v dýchacích přístrojích, celý prostor byl pak odvětrán přetlakovou ventilací.

Požár zničil kalovou nádrž, elektrickou instalaci a poškodil nádrž na čištění vody.

„Příčinou byla nedbalost obsluhy kotelny, která do prostoru čistírny odpadních vod sypala popel z kotelny. Působením povrchové teploty popela došlo ke vznícení komunálního odpadu,“ sdělila mluvčí hasičů.

Přímá škoda předběžně činí 300 tisíc korun, uchráněné hodnotí 3 miliony korun. Nikdo nebyl zraněn. „Kdyby se požár rozšířil na další části objektu, tak by s největší pravděpodobností kvůli nedostatku hasebních prostředků, hlavně vody, vyhořela celá Luční bouda,“ dodala Žahourková.

Nehoda přerušila provoz chaty

Horská chata je nyní do odvolání pro návštěvníky uzavřena. „Ve čtvrtek přijedou zaměstnanci firmy, která má čističku zprovoznit, aby posoudili její poškození,“ vysvětlil Holeček. Termín otevření pro veřejnost a další informace budou poskytnuty ihned po zjištění rozsahu škod a odhadu trvání nutných oprav.

Požár, který chatu postihl, není v její dlouhé historii první. Luční bouda, která byla postavena v 16. století a patří k nejstarším horským chatám v Krkonoších, shořela při vyklízení českého pohraničí v roce 1938. V násle­dujících dvou letech byla zrekonstruována a dostala dnešní podobu. Nyní láká na nejvýše položenou restaurace v České republice.