Ohořelý plech, vypáčený zámek a vysypané šatstvo na chodníku. Takový byl tristní pohled na dílo zkázy.

„Vypadá to, že si někdo chtěl nějaké oblečení ukrást," poznamenala v neděli ráno starší paní v hloučku, který se zde srotil. „To je strašný, co se tady děje," pokyvovali hlavou i další obyvatelé. „Zrovna včera jsme sem dali s rodinou nějaké věci, tak jsem se přišel podívat, jaký je potkal osud. Člověk si rozmyslí něco někam dávat, když to takhle dopadá," zlobil se mladý muž. Zástupci broumovské Diakonie jsou zklamáni.

Přesto, že došlo ke škodě, která pro Diakonii Broumov představuje další náklady, kontejner v Gorkého ulici po opravě zůstane.

„Takové události vandalů, bohužel, občas zaznamenáváme po celé republice," prohlásila správní manažerka organizace Marie Suchánková. Zároveň však dodala, že v Trutnově jde o první případ.

Svážejí oblečení

„Pro nás jsou kontejnery ve městech důležitým zdrojem použitého textilu. Po republice se nyní hojně pohybují komerční firmy, a to dokonce i zahraniční, které začaly svážet oblečení, čímž nám hodně konkurují. Takže kontejnery jsou téměř jedinou možností, jak dostat od lidí textil," upozornila manažerka z Broumova. V samotném Trutnově je kontejnerů jedenáct a ještě dva velké umístila diakonie do ulic Slévárenská a Mládežnická. Objemný přijde přitom zhruba na třicet tisíc korun, menší, tedy i ten zničený, na dvanáct tisíc.

Někteří lidé se dopouštějí i jiných zhůvěřilostí. Zkušenosti pracovníků Diakonie Broumov poukazují na vysypané odpadky, mrtvá či živá zvířata nebo i na lidi, kteří v kolébce, s jejíž pomocí se darované věci do kontejnerů dávají, uvíznou. Pak je musí přijet někdo vysvobodit. Nezřídka je to práce pro hasiče. „Vůbec si neuvědomují, jak to je nebezpečné a že si mohou ublížit. Přitom kdyby si třeba lidé, kteří hledají v kontejneru oblečení, došli na sociální odbor, je možná domluva. Sociální pracovnice nám zavolá a my přivezeme na objednávku cokoli, co třeba některé sociálně slabší rodiny potřebují. Takhle nám třeba funguje spolupráce s Rychnovem nad Kněžnou," upozornila Marie Suchánková.