Podle Libora Halouzky, příslušníka pro zjišťování příčin požáru, je to poměrně dost. „K požárům komínového tělesa dochází proto, že lidi zanedbávají jeho čištění. V současné době státní požární dozor za to nemůže postihovat fyzické osoby, pouze právnické nebo fyzické podnikající osoby. Postih přichází až v momentě, kdy dojde k požáru a je třeba vyšetřit příčinu,“ vysvětluje Halouzka a pokračuje: „Pokud dojde k poškození komínového tělesa, například praskne, je sepsán s majitelem nebo uživatelem objektu protokol o vyloučení spotřebiče z užívání. Spotřebič, kamna nebo komín, nesmí být užíván, tedy člověk nesmí topit do poškozeného komínu. V momentě, kdy je zajištěna oprava, například kominickou firmou, provedena tlaková zkouška, vystavena revizní zpráva a my si ji zkontrolujeme, je topení opět povoleno.“

Nejčastější příčinou vzniku požáru od komínového tělesa nebo komínu samotného je, že je lidé nenechávají čistit tak, jak by měli. „Zřejmě šetří peníze, což se často nevyplácí,“ podotýká Halouzka. Komín je pak zanesen vrstvou sazí, které mají tendenci se vznítit a hrozí poškození komínového tělesa, které může tlakem a žárem popraskat. Komínová tělesa procházejí stropní konstrukcí, nebo jsou umístěna blízko krovů střech. Navíc někdy nemají omítnuté zdi. Po čase se malta ze spár vydrolí a sálavé teplo a jiskry se mohou dostat na hořlavé části stropních konstrukcí, a to má za následek požáry s velkými škodami. K požárům komínových těles dochází častěji v zimě. „Obvykle je to se začátkem topné sezony.

Většina lidí přestane topit na jaře a na podzim začne, aniž by si komín nechala vyčistit a zkontrolovat. Častěji se to stává u rodinných domků, na chatičkách velice málo,“ konstatuje Libor Halouzka a dodává: „Zabránit požárům lze jedině tak, že je třeba se řádně o komíny starat a nelitovat peněz. Lidé by měli raději zaplatit za vyčištění a prohlédnutí komínu několik set korun, než aby došlo k požáru, při kterém se škoda vyšplhá do několika stovek tisíc.“

Četnost kontroly komínových těles vyplývá z výkonu topidla. Dříve vše řídila vyhláška ministerstva vnitra č. 111/1981. Byla ale zastaralá a hasiči nemohli postihnout lidi, kteří se dopustili nedbalostního jednání právě tím, že si nenechávali kontrolovat a čistit komíny. V lednu letošního roku vyšla nová vyhláška číslo 23/2008 o technických podmínkách požární ochrany staveb, která vejde v platnost v červenci 2008. „Je v ní i zmínka o komínech s odvolávkou na novou normu: Komíny a kouřovody – navrhování, provádění a připojování spotřebičů paliv, kterou se závazňuje. To znamená, že se jí nyní budou muset řídit i fyzické osoby,“ říká závěrem Halouzka.