Co budete dělat, pokud jste své dítě odložili v dětském koutku? Máte se pro něj vrátit nebo jít ven sami, protože vám pracovníci dětského koutku dítě přivedou? A kde vám ho předají?

Co zmůže panika?

Představte si situaci, kdy nakupujete v některém velkém nákupním centru a najednou zde vypukne požár. V takový okamžik zavládne mezi lidmi panika a budou se co nejrychleji snažit najít cestu ven.

To ale vůbec nemusí být jednoduché. „Nákupní centra většinou nemají okna, takže se budete těžko orientovat a budete se muset spolehnout jen na šipky značící únikové východy. V záplavě reklam a upoutávek na zboží jsou tyto značky ale jen těžko rozpoznatelné, pokud nejsou zakryty úplně,“ řekla Květoslava Skalská, vedoucí oddělení organizace a metodiky prevence generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky s tím, že  únikové cesty jsou často zaskládány nabízeným zbožím, a pokud se vám přeci jen podaří dostat se k únikovému východu: „Může se vám stát, že bude zatarasený nebo dokonce zamčený, někdy i na pevný řetěz,“ dodala Skalská.

Všech těchto rizik si jsou hasiči vědomi a to, že jsou nákupní centra jedněmi z nejrizikovějších míst, moc dobře vědí. Proto také každoročně provádějí velké množství kontrol, které mají za úkol odstranit přestupky proti požární bezpečnosti.

Velké nedostatky

„V obchodních domech a nákupních centrech se opakovaně setkáváme s nedodržováním bezpečnostních opatření. To je důvodem, proč jsou pod neustálým dohledem hasičů. Každoročně provádíme v nákupních centrech kontroly. Bohužel náprava je často zjednána jen na krátkou dobu. Po čase opět obchodníci raději nabídnou větší množství zboží, které poskládají do únikových cest a vyvěsí reklamy před označení únikových východů, než by dbali na bezpečnost nakupujících, ale i o svoji a svých kolegů. Proto se sem musíme pravidelně vracet,“ řekla Květoslava Skalská.

Každoročně provedou orgány Státního požárního dozoru více než deset tisíc kontrolních akcí zaměřených na dodržování povinností stanovených předpisy o požární ochraně.

Jen v loňském roce jich bylo provedeno celkem 
11 980 a celková výše pokut se vyšplhala na  čtyři a půl milionu korun.

„Smutnou statistikou je, že pouze třiadvacet procent zkontrolovaných subjektů 
bylo bez závad,“ uvedla Skalská s tím, že mezi nejčastější přestupky provozovatelů patří nefunkčnost požárně bezpečnostních zařízení, neoznačení čísla tísňového volání, neexistence požárního evakuačního plánu, neoznačení nouzových východů či neprůchodnost komunikačních prostor.

„Zejména poslední dvě pochybení již nejednou v minulosti způsobila lidská neštěstí a ztráty na životech,“ řekla hasičská preventistka.

Česká republika má však  jeden z nejnižších  podílů škod způsobených požáry na HDP.