Druhého ledna v sedm hodin večer přiběhli do penzionu Lesní zátiší kolemjdoucí turisté. Upozornili obsluhu, že hoří střecha. V restauraci v tu dobu popíjelo osm běžkařů. Na pokojích naštěstí nebyli žádní hosté. Na přelomu roku dvě velké rodiny stornovaly pobyt kvůli covidu… Na místo vyrazilo šest jednotek hasičů, kteří s ohněm bojovali čtyři hodiny. Tak vypadala situace při požáru, jejíž příčinu kvalifikoval vyšetřovatel hasičů jako skrytou závadu. "Byl to opravdu velký šok. Nejhorší byla bezmoc, že nemůžete nic udělat. Jen čekáte, až se požár po několika hodinách uhasí," vzpomíná na krutý vstup do nového roku provozovatel penzionu a restaurace Lesní zátiší Jaroslav Vrábel.

Zatímco restauraci mohl provozovatel otevřít týden po požáru, ubytování s kapacitou 15 lůžek od té doby poskytovat nemůže. Pokoje zničily plameny, tento týden začíná jejich rekonstrukce.

"Poprvé jsem byl šťastný, že na horách zrovna ten den nebyl sníh v zimní sezoně. Hasiči měli kvůli tomu rychlejší dostupnost s cisternami k ohnisku požáru, na louce našli hned hydrant. Kdyby byl pod sněhem, tak by to trvalo delší dobu," říká.

Záběry z nedělního zásahu hasičů při požáru penzionu v Malé Úpě v Krkonoších.
Hasič popsal, jak to vypadalo v hořícím penzionu. Uvnitř strávil tři hodiny

Pro hasiče, kteří u požáru zasahovali, má jen slova chvály. Jednalo se o jednotky z Malé Úpy, Pece pod Sněžkou, Horního Maršova, Trutnova, Svobody nad Úpou a Mladých Buků. "Musím jim poděkovat za profesionální práci a přístup. V chalupě, která je originálně roubená a před 12 lety prošla rekonstrukcí, se maximálně snažili zachránit, co se dalo. Děkujeme také lidem, kteří procházeli kolem, a upozornili náš personál na požár," oceňuje.

Od 2. ledna, kdy požár vznikl, měly být ubytované v penzionu dvě početnější rodiny od Kolína. "Jedna rodina nemohla přijet kvůli covidu. Další hosté, kteří měli dorazit s nimi, to kvůli tomu odřekli. V pokojích proto zrovna nikdo nebyl. Potom, co se stalo, jsem byl rád, že nepřijeli. Požár mohl vzniknout v noci a mohly se stát daleko horší věci," oklepe se při představě, že by při požáru spali uvnitř hosté.

V neděli večer hořel penzion Lesní zátiší v Horní Malé Úpě.
VIDEO: V Malé Úpě hořel penzion. Lidé včas utekli. Hasiči budovu zachránili

Jaroslav Vrábel se těšil na letošní zimní sezonu po dvou letech proticovidových opatření, po požáru ale musel rušit a přesouvat rezervace. "Lidé byli natěšení, že po konečně zase můžou na hory. Měli jsme plně obsazeno až do konce března. Pobyty jsme tak třetím rokem překládali, osmdesát procent hostů souhlasilo s přesunem o další sezonu," přibližuje situaci.

Při požáru se podařilo zachránit restauraci a dva apartmány pro hosty, které nyní slouží personálu. Pokoje pro personál v podkroví zlikvidoval požár. "Rekonstrukci budeme hradit z pojistky. Počítáme s náklady 3 až 3,5 milionu. Budou se opravovat čtyři pokoje pro personál a čtyři apartmány pro hosty. V mezisezoně provedeme také částečnou rekonstrukci restaurace. Při likvidaci požáru se vylilo do interiéru 22 kubíků vody. Ubytovací kapacity se budeme snažit zprovoznit do další zimní sezony," předpokládá.

Penzion Lesní zátiší v Malé Úpě v pondělí 3. ledna 2022 den po požáru.
Požár penzionu v Malé Úpě: vyšetřovatel vyloučil úmyslné jednání. Šlo o závadu

Jaroslav Vrábel si dlouho lámal hlavu nad tím, co mohlo požár způsobit. "Nebylo to ani od elektrického zařízení, ani od jiskry z komína. Vyšetřovatelé potvrdili, že šlo o skrytou závadu, kdy vítr podfoukl izolační papír, který se dostal mezi trámy v podkroví. Revize jsme měli v pořádku. Nic nezanedbal ani personál," zdůrazňuje.

Rozčílily ho bulvární spekulace o údajném pojistném podvodu. "To bych musel být blázen. Dva roky čekám, abych konečně mohl otevřít a pak si na začátku sezony zapálím chalupu? To byl nehorázný výmysl. Kdybych ji chtěl podpálit, tak zespoda, aby hořela celá, a ne v podkroví," čertí se.

Typický obrázek během lyžařské sezony v Malé Úpě. Centrální parkoviště je obsazené. I proto obec uvažuje o parkovacím domě.
I po zákazu pro karavany je aut v Malé Úpě moc, uvažuje o parkovacím domě