Jakubově mámě Markétě Hurníkové se při vyprávění chvěje hlas. Přiznává, že už nedokáže trávit volný čas jako dřív. Na nic se nesoustředí, myšlenky jí vždy sbíhají k synovi. Slzy jí stékají po tváři při vzpomínce na to, jak si loni Štědrý večer museli udělat s předstihem už 16. prosince, protože o den později nastupoval Jakub do vězení.

„Odmala jsme ho učili, ať říká pravdu, pomáhá.“
Markéta a Oldřich Hurníkovi boj za svého syna nevzdávají. Dovolali se až k Ústavnímu soudu.Markéta a Oldřich Hurníkovi boj za svého syna nevzdávají. Dovolali se až k Ústavnímu soudu.Zdroj: LUKÁŠ KABOŇ, PAVEL SONNEK, HZS MSK

„Od té doby jsme jej neviděli. Když nám asi po deseti dnech volal, dozvěděli jsme se, že je ve věznici v Kynšperku nad Ohří asi 530 kilometrů od Ostravy. Sdělil nám, co z okna své cely vidí. Vyrazili jsme tam, na mapě ten bod našli, zastavili jsme u dálnice a na 300 metrů si mávali. Chtěli jsme mu dodat sílu,“ říká dojatá Markéta Hurníková.

S rodiči Jakuba si povídáme na konci ledna právě v den, kdy mají syna poprvé navštívit za mřížemi. Tentokrát už věznice v Ostravě-Heřmanicích, kam byl převezen. Na osobní setkání po měsíci a půl se rodina těší, i když ví, že bude jen krátké. Věří, že každé setkání mu pomáhá lépe zvládat nelehkou situaci. Stojí za ním, na nic jiného v tuto chvíli nemyslí ani nemají náladu…

„V době, kdy jsou věznice přeplněné, by jej měli poslat stavět nový kostel.“
Markéta a Oldřich Hurníkovi boj za svého syna nevzdávají. Dovolali se až k Ústavnímu soudu.Markéta a Oldřich Hurníkovi boj za svého syna nevzdávají. Dovolali se až k Ústavnímu soudu.Zdroj: LUKÁŠ KABOŇ, PAVEL SONNEK, HZS MSK

„Rušíme veškeré rodinné akce, sešlosti, dovolené. Dokud tady s námi Kuba nebude, nic z toho nemá smysl,“ přitakává otec Oldřich. Co se oné osudové noci z 1. na 2. srpna 2017 podle rodičů stalo a proč Hurníkovi nevzdávají svůj boj?

ŽJakuba kontaktoval jeho spolužák – dlouholetý a tělesně postižený kamarád Jan Bortel – s tím, že potřebuje odvést do Třince. Slíbil mu za to čtyři tisíce korun a natankovanou nádrž. Byť rodiče, jež o cestě věděli, syna vyzývali k opatrnosti, Jakub kamaráda ve Frýdku-Místku vyzvedl. Pak ale ještě do auta přibrali jednoho mladíka, jemuž tehdy k plnoletosti zbývalo jen několik desítek hodin. A společně vyrazili směr Třinec.

„Rozhodl se špatně, teď už to ví! On je zkrátka takový, že jedná bez rozvahy."
Hurník u souduHurník u souduZdroj: Zdroj Deníku

Jakub podle svého tvrzení do té doby netušil, kam jedou. Když zastavili na čerpací stanici, zbylá dvojice natankovala slíbený benzín kromě nádrže i do pet lahví. Jakubovi pak řekli, že jedou zapálit kostel. On to ale bral jen jako hloupý vtip. Po příjezdu k lesu nejmladší z nich vystoupil a nedaleký kostel ukrytý mezi stromy skutečně zapálil. Jakub měl podle svých slov špatný pocit, ale plameny nikde neviděl. Ráno si přečetl na internetu, jaká hrůza se v Gutech udála. Nečekal a šel vše oznámit na policii.

„Odmala jsme jej učili, ať říká pravdu a pomáhá. Ve své důvěřivosti si myslel, že když řekne, jak to bylo, pomůže si tím. Neměl zprvu žádného advokáta, zkrátka řekl, co se stalo. A to se mu stalo osudným,“ míní Jakubův táta, od pohledu silný muž, tentokrát však také naměkko.

„Po vynesení trestu mu spadla brada.“
Markéta a Oldřich Hurníkovi boj za svého syna nevzdávají. Dovolali se až k Ústavnímu soudu.Markéta a Oldřich Hurníkovi boj za svého syna nevzdávají. Dovolali se až k Ústavnímu soudu.Zdroj: LUKÁŠ KABOŇ, PAVEL SONNEK, HZS MSK

Policie v Třinci s Jakubem prvně nakládala jako se svědkem, v Ostravě jej pak ale obvinili z obecného ohrožení – trestného činu, na který se vztahuje trestní sazba osm až patnáct let. U soudu posléze dostal spodní hranici. Jan Bortel, jemuž soud vyměřil devět let, požádal kvůli zdravotnímu stavu o odklad trestu. Podle informací Deníku ale do vězení nastoupil. Třetí mladík kvůli nízkému věku dostal 3,5 roku a po uplynutí poloviny trestu může být propuštěn.

MV této souvislosti se Jakub a jeho rodiče s osmiletým trestem, z něhož by si měl odsedět nejméně šest let, odmítají smířit. „Je zde spousta nedořešených otázek. Syn byl skutečně v celé věci zamotán nevědomky. Akci v Gutech měli ti dva další kluci naplánovánu na den, kdy byl ještě ten, kdo nakonec kostel zapálil, mladistvý. Nechtěli ji ani o den posouvat. Původně je tam přitom měl vézt někdo jiný, ale ten dotyčný byl v práci. Tak přemluvili Jakuba. Bohužel,“ přibližuje Oldřich Hurník, který zároveň nechápe, že se u vyšetřování tak důležitého a velmi sledovaného případu nedělala rekonstrukce činu na místě či konfrontace obviněných tváří v tvář.

Zaráží ho totiž i skutečnost, že se soud nejvíce přikláněl k verzi, kterou líčil právě mladistvý žhář. Ten přitom měl na triku už minimálně jeden čerstvý malér podobného charakteru. Ve stejný den, kdy podpálil kostel, měl na úřadě platit pokutu za podpalování kabelů u nemocnice.

„Akorát se tam zkazí. Co je toto za nápravu?“
Vládní návštěva Moravskoslezského kraje, 25. dubna 2018 - zastávka v Gutech, u místa kde vyhořel Kostel Božího Těla. Premiéra Andreje Babiše a ministry společně s hejtmanem Ivo Vondrákem doprovázela i starostka Třince Věra Palkovská.Vládní návštěva Moravskoslezského kraje, 25. dubna 2018 - zastávka v Gutech, u místa kde vyhořel Kostel Božího Těla. Premiéra Andreje Babiše a ministry společně s hejtmanem Ivo Vondrákem doprovázela i starostka Třince Věra Palkovská.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„Nechápeme to! Jemu soud uvěřil, Kubovi ne. Přitom synova výpověď i ta od Jana Bortla se shodovaly, jen ten nejmladší ji měnil a pak tvrdil, že v tom jel Jakub s nimi,“ cítí křivdu matka. Jeho díl viny za špatné vyhodnocení situace ale nepopírá. „Rozhodl se špatně, teď už to ví! On je zkrátka takový, že jedná bez rozvahy. Má to tak od dětství, kdy trpěl hyperaktivitou, nemocí známou jako ADHD. Už od mala nedokázal včas a správně vyhodnocovat situace.“

Hurníkovi dlouho věřili, že syn za mříže nepůjde. „Na doporučení jsme si najali právníka, který nám celou dobu tvrdil, že Kuba odejde nanejvýš s podmínkou. Po vynesení trestu mu spadla brada. Jenže daleko hůře jsme na to byli my, kteří jsme v tu chvíli málem zkolabovali,“ vzpomíná na rozsudek Oldřich Hurník.

Rodiče odsouzeného chlapce jsou si vědomi, že jejich syn pochybil a zaslouží si trest, odmítají ale jeho výši. A také podobu – byli by raději, kdyby šel pomáhat s obnovou kostela a nečelil nástrahám věznice. „Akorát se tam zkazí. Co je toto za nápravu?“ táže se jeho máma zlomeným hlasem.

„Podali jsme dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, nevzdáme to.“
Následky požáru dřevěného kostela v Gutech. Následky požáru dřevěného kostela v Gutech. Zdroj: Hasiči MSK

Ačkoliv verdikt Krajského soudu v Ostravě potvrdil i Vrchní soud v Olomouci, rodiče stále věří ve zvrat. „Podali jsme dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, nevzdáme to,“ komentuje svůj záměr rodina, která mezitím vyměnila právního zástupce a Jakuba Hurníka nyní zastupuje jedna z největších kapacit v oboru trestního práva – advokát Tomáš Sokol.

Lidé z Jakubova okolí potvrzují, že jde o hodného chlapce. Původně snil o tom, že bude trenérem – čtyřikrát týdně se věnoval malým fotbalistům. Jeho učitelky ze školy dokonce z vlastní iniciativy poslaly dopis prezidentovi republiky Miloši Zemanovi s žádostí o snížení trestu. „Hrad si spis vyžádal a postoupil jej na ministerstvo spravedlnosti. Víme, že reagoval špatně, ale trest je podle nás zcela nepřiměřený,“ říkají rodiče.