Kdo by neznal Evu a Vaška. Dvojici, která okamžitě po revoluci rozjela ze svého moravského domku byznys, jaký v podstatě nemá obdoby. Eva a Vašek (manželé Ševčíkovi) ve dvou a s klávesami objížděli malé kulturáky a hospodské sály doma i v blízkém Rakousku, aby rozjařili svoje publikum muzikou v mixu dechovky, osvědčených nostalgických hitů a vlastní tvorby, která měla taneční potenciál i notný kus jednoduché romantiky a sentimentu.

Iveta Bartošová v muzikálu Dracula
Monika Absolonová o Bartošové: Role v Draculovi jí seděla, byla v ní šťastná

Svoje fanoušky navíc neprovokovali róbami od známých návrhářů ani jim nepostovali fotky z dovolené v Karibiku: Eva i Vašek vypadali jako každý druhý v publiku a navíc „hezky zpívali".

Eva a Vašek? Žádné skandály a drogy

„Jejich styl je - zpívat pro lidi, koncerty na venkově, v místních kulturních střediscích. Nehrnou se do Lucerny a do O2 arény. A taky nemají manažery a reklamní agenty, kteří by jim dělali reklamu na obálkách bulváru. Taky nemají vizážisty, kteří by je maskovali a odívali do outfitů, o kterých by se potom půl roku psalo," stojí například na platformě Seznam Médium v diskusi pod textem o této populární dvojici.

A pokračuje se zde stylem: „Mnoho dnes populárních zpěváků je v časopisech - ne kvůli zpěvu, písním, ale kvůli tomu, kde byli na dovolené, co elegantní na sobě na kdejakého akci, jakou trapnost na sebe navěsili, s kym kde se opili, nejlepší popularita je, když drogy -… to je skvělá popularita!" ironizuje diskutující a nechtěně tak nejspíš shrnuje jeden z nejpodstatnějších důvodů slávy této dvojice: Eva a Vašek postavili svůj úspěch na tom, že svoje fanoušky nikdy nevytáčeli byť jen podezřením, že žijí jinak (lépe) než oni: to se ukázalo jako zlatý důl a cesta k srdci masového konzumenta.

Hvězdy, které začínaly v reality show (zleva): Justin Timberlake, Britney Spears, Beyoncé.
Vydělávají miliony a mají spoustu cen. Kariéru jim ale odstartovala reality show

Navíc - Eva i Vašek bez problémů dorazili kamkoliv, kde by kapelu z první ligy nezaplatili z obecních peněz ani jí nemohli nabídnout potřebné technické zázemí. Eva a Vašek je plně nahradili: přijeli, pobavili, rozjásali tanečním rytmem - co víc je potřeba?

Eva a Vašek rozjeli svůj velký byznys hned po revoluci.Eva a Vašek rozjeli svůj velký byznys hned po revoluci.Zdroj: Deník/ Zdeněk Hejduk

Jak to bylo na Slavících?

Lokální publikum, které pro něj nepochopitelným životním stylem často neskutečně vytáčejí takzvaní „umělci z Prahy", ke své obyčejné Evě a obyčejnému Vaškovi přilnuli ještě víc v roce 2009, kdy Českým slavíkem otřásl nebývalý skandál: pořadatel na základě přidaného pravidla známému duu anuloval téměř tři čtvrtiny došlých hlasů a poslal je z první desítky na samé dno žebříčku.

„Českého slavíka nesledujeme od doby, kdy nás diskvalifikovali. Nebylo to založeno na pravdě, ale chápeme, že se nikomu do oboru Eva a Vašek nehodí. Změnit se neumíme, ani není třeba,“ komentoval to tehdy pro bulvární web Expres Vašek, občanským jménem Václav Ševčík.

Mirai Navrátil
Mirai Navrátil našel díky covidu novou vášeň. Strká kvůli ní žvýkačky do kapsy

Eva a Vašek pak ještě pár let pokračovali ve své úspěšné jízdě, na níž neměli problém nechat se za pár tisíc najmout třeba i na soukomé oslavy narozenin a rodinných výročí pěkně na zahradě za domem, provázeli svoje fanoušky na dovolených v Chorvatsku, kde jim každý druhý večer v jídelně hráli svoje největší hity k tanci a poslechu, prodávali čepice a hrnky se svými podobiznami, vlastním nákladem vydávali masově prodávaná alba a svým fanouškům dokonce otevřeli svůj dům na Blanensku.

Fungovalo to: Eva, dnes podle Wikipedie Eva Adams, žije ve vlastním domě na Floridě a Bílou orchidejí uvádí do vytržení svoje nové americké publikum.

Duo Jamaha: otec a syn

Ikonické duo, byť zmizelo z programu malých kulturáků a tancovaček, na trhu šlágrových kapel, za jejichž slávou v našich končinách jednoznačně stála i proslulá TV Šlágr, příliš nechybí: má řadu podobně úspěšných následovatelů.

Na vlně jednoduchých tanečních hitovek a plebejské image „obyčejných chlapů ze sousedství" jede například slovenské Duo Jamaha. Podle Wikipedie se Alfonz a Marián Kotvanovi (otec se synem z malé obce na Záhorí) a jejich klávesy, bicí a akordeon dali dohromady v roce 2002.

Jejich modus operandi je ryze evovaškovský. Podle svých webových stránek nemají žádný další management, o produkci se stará syn Marián s titulem ing., jedou v jednoduchých úpravách lidovek i vlastních sentimentálních hitech a jejich měsíční kalendář je, co do počtu vystoupení, srovnatelný s diářem Heleny Vondráčkové.

Felix Slováček s dcerou Annou a synem Felixem
Dokument o Felixi Slováčkovi ukazuje dosud nezveřejněné snímky, mnohé překvapily

Stejně jako Eva a Vašek, ani Jamaze nepřijde zatěžko nechat se najmout na rodinnou narozeninovou oslavu - jen v květnu mají, podle svých webových stránek takových kšeftů šest, v Česku i na Slovensku. A - stejně jako Eva a Vašek - v létě vyrážejí se svými fanoušky do Chorvatska s nabídkou tří vystoupení během jednoho týdne, přímo v hotelu.

Z webových stránek semilské cestovní kanceláře, s níž v Česku spolupracují, termíny rychle mizí.


Nahrává se anketa ...

Z televize rovnou mezi slavné

Otec a syn Kotvanovi před časem v rozhovoru pro Deník vyprávěli mimo jiné o slávě, kterou jim vystupování v TV Šlágr rychle přinesla: „Přineslo nám to do života radikální změnu. Dřív nás znali jen lidé z našeho regionu, teď jsme se dostali do povědomí v celých Čechách i na celém Slovensku. Pociťujeme to hodně, dokonce i na ulici nebo v obchodech, kde nás lidé poznávají," popsal otec Alfonz Kotvan.

Duo Jamaha s fanoušky na koncertu v Bratislavě:

Na jejich image spolupracuje jeho manželka a občas i dcera Katarína. „Sleduje náš šatník. My totiž hodně měníme košile, máme jich ve skříni opravdu hodně a ona nám pokaždé poradí, jaké si vzít," prozradil Alfonz Kotvan.

Duo Jamaha má podle svých webových stránek 3 zlaté a 3 platinové desky za prodej hudebních nosičů, několik cen za autorské písně v anketě Zlatý šlágr a německého Oscara Smago Award za singl Tanz mit mir heute Nacht.

„Díky TV Šlágr, panu Peterkovi a spol. si můžeme opravdu a barvitě představit, jak to vypadá v pekle. Celá produkce se rovná pekelnej perverz," sice píše na specializovaném webu Zvukařina uživatel s nickem Vitus.

„Jejich hudba dokáže oslovit milovníky lidových písní, kteří se nebrání modernějšímu stylu, ale právě i mladé posluchače snadno upoutá rytmickou hudbou s vtipnými či romantickými texty. Výběr písní je skutečně široký: Tam do duba, Dej mi pusu, Ruku hore dám, Verím v nás dvoch, Narozeniny, Kovboj z Lhoty, Čáry máry fuk, ale také popové lidovky jako Karolína, Učitelka, Červené vínečko nebo Hospoda," uvádí specializovaný web Test-recenze.

Hit Tam do duba podle informací na tomto webu hned v první týden na youtube vidělo přes 140 tisíc uživatelů, z velké části zřejmě členská základna sedmitisícového fanklubu na Facebooku, který na své idoly nedá dopustit.

Duo Jamaha & Katarína - Tam do duba:

Zdroj: Youtube

Co chceš, to dostaneš

Eva a Vašek i Duo Jamaha mají ještě jedno společné: v žádném z dostupných rozhovorů o své tvorbě a cestě nijak složitě nefilozofovali: žádné řeči o poslání či kultivaci posluchačů.  „Jsme lidoví umělci, a ti prostě zahrají to, co lidi chtějí," nechal se slyšet Václav Ševčík. Což je svatá poučka, která se vyplácí v muzice, byznysu i často v politice.