Vzpomenete si na den, kdy jste se dali dohromady? Probíhal konkurz, nebo jste si prostě jen řekli: jdeme do toho?
Adam: Kapelu dával dohromady Vašek. Měl představu, jak má Divokej Bill znít a hrát a postupně oslovil nás všechny. Bydleli jsme v Úvalech nebo po okolí. Ten znal toho, jiný chodil s někým do školy…

Roman: A tak jsme se jednoho dne sešli ve zkušebně a zjistili, že spolu chceme hrát, že nás to baví a že si chceme dát o víkendu pivo, zahrát si a zažít srandu.

Štěpán: A že jí bylo a stále je. 

Rozhovor o kapele s Vaškem Bláhou:

Zdroj: Youtube

Kdo přišel do kapely jako poslední?
Roman: Jako poslední přišel náš bendžista Jack. Pořád jsme si říkali, že tomu něco chybí a tímhle se kruh uzavřel. Od té doby jsme udělali za celou naší existenci pouze jedinou změnu a to na postu bubeníka. Ale i Marek Žežulka s námi bubnuje už dvacet let.

Spice Girls ve své době doslova uhranuly svět mladých
KVÍZ: Hudební skupiny 90. let. Pamatujete bandy, ze kterých náctiletí omdlévali?

Jaká jste měli na začátku očekávání? A překonali jste je?
Roman: Na začátku jsme žádná očekávání neměli. Hráli jsme po hospodách a menších akcích. Potom jsme začali zkoušet různé soutěže začínajících kapel a v podstatě jsme všechno, co šlo, vyhráli. Postupně nás začali oslovovat další a další pořadatelé a bylo vidět, že je o nás zájem.

Adam: Dělali jsme i 150 koncertů ročně. Byla to jízda! Doba bez internetu a sociálních sítí.

Roman: Jo, když jsi někde nebyl, tak ten člověk o tobě nevěděl. Bojovali jsme na koncertech o každého fanouška, aby přišel i příště. Poctivě jsme si to odjezdili, dostali se do povědomí a vybudovali si svou pozici. Potom jsme vydali první, druhou, třetí desku, začala nás hrát rádia a celkově vše vystřelilo.

Adam: Byli jsme v Americe, hráli s Levellers v Anglii a v celé Evropě, vyprodali jsme O2 arenu a poslední léta headlinerujeme skoro všechny festivaly. Takže ano, překonali jsme svoje počáteční očekávání. 

Novou desku zatím Dan Bárta nechystá . Nyní se nachází ve stadiu hraní a „nabírání“.
Jsem otec 21.století, říká Dan Bárta. Chystám snídaně, vařím, vozím, uspávám

Víte ještě, kolik jste si vydělali za první koncert a co jste si pak koupili?
Roman: To úplně ne, ale bylo to maximálně na benzin. Víc myslím, že ne.

Adam: A tak na dvě piva pro každého. Ale stejně jsme byli vysmátí.

Divokej BillNa kontě má Divokej Bill mnoho ocenění včetně jednoho SlavíkaZdroj: se svolením kapely Divokej Bill / Ondřej Pýcha

Kdo byl vaším vzorem, když jste začínali?
Štěpán: To se asi nedá říct.

Roman: Strašně jsme řešili každou kapelu.

Štěpán: Každý vždycky přinesl nějakou kazetu – ano, klasickou kazetu! (smích) A v autě jsme pak poslouchali všechny možné kapely, řešili zvuk, aranže, sóla, prostě vše. Od Skunk Anansie, Redhotů, System of the Down, Nirvany…

Adam: … Tří sester, Lucie, Wanastovek, Levellers, Kabátů, Alice, PSH, country, hip hopu, metalu, HC… Poslouchali jsme všechno a všechno jsme nasávali jako houba. Bylo to fajn.

První deska s názvem Propustka do pekel vám vyšla v roce 2000. Právě na ní jsou hity jako Plakala, Dávno, Rozárka či Lásko, které patří u vašich fanoušků mezi nejoblíbenější. Jaké písničky máte nejraději vy a které, zda tedy jsou, už vám lezou trochu krkem?
Adam: Obecně je těžké přehrávat starší pecky ve zkušebně, když máme před turné a je potřeba vše vyladit a získat, dejme tomu po půlroční pauze, jistotu v nástroji i hlase. (smích)

Štěpán: Když ale stojíme na pódiu, máme to všichni stejně. Nezáleží na tom, jestli je píseň dvacetiletá, nebo rok stará. To je na tom skvělé.

Adam: Ano, hrajeme vše, jako by to bylo poprvé. Za to všechno můžou lidi, kteří přijdou, a „výměna energie“. A to je, co nás nabíjí a pořád funguje. Za to fanouškům děkujeme!!!

Pěvkyně Simona Mrázová jako pedagog hledá neustále způsoby a cesty, jak s mladými lidmi pracovat. Velmi ji to ale baví.
Pěvkyně Simona Mrázová: Vzory v životě nemám, obdivuji lidi napříč povoláními

Na kontě máte sedm alb, teď na jaře vám vyjde osmé s názvem Bazilišek. Které bylo zatím nejúspěšnější?
Roman: Album, po kterém se začaly dít věci, ve smyslu, že si nás všimla rádia a celkově to šlo nahoru, bylo Mezi nima – třetí deska. Jinak každá deska je jakýsi milník, kdy kapela po asi třech až pěti letech jistým způsobem reflektuje určitou dobu fungování a své rozpoložení.

Adam: Za mě jsou všechny desky spojeny s něčím hezkým.

Co posluchače na novém albu a následných koncertech čeká?
Roman: Na albu je dvanáct písní. Některé pecky jsme už hráli minulý rok na festivalech. Deska vyjde 5. května a budeme rádi, když si ji lidi poslechnou a napíšou nám, jak se jim líbí.

První singl z nové desky s názvem Lahůdky:

Zdroj: Youtube

Adam: Na turné pak vyrážíme 2. června a moc se těšíme. Poctivě vše připravujeme a věříme, že to bude krásných dvacet pět večerů. Máme vymyšlenou velkou scénu a další překvapení.

Štěpán: Slavíme pětadvacet let a chceme, aby to byl jak pro nás, tak i pro fanoušky nezapomenutelný zážitek a všichni si ho užili.

Kdy nastal zlom, že vás lidé začali poznávat na ulici?
Roman: To, že jdeme po Praze a někdo nás pozná, se popravdě moc nestává.

Štěpán: Na festivalu nebo koncertě jo, a je to samozřejmě fajn a super. Fotka, podpis, pokec, je to příjemný! Za ta léta, co hrajeme, se z některých našich fanoušků stali i naši přátelé.

Zpěvák Matěj Ruppert a moderátor Roman Štěpánek při rozhovoru pro videocast Deník s nadhledem
Zpěvák Matěj Ruppert: Snažím se být co nejslušnějším člověkem

Dvacet pět let je z jistého úhlu pohledu dlouhá doba, můžete říct, jaké období pro vás bylo nejlepší a rádi na něj vzpomínáte, a které byste třeba i raději vymazali?
Roman: Za mě byla celých dvacet pět let neuvěřitelná jízda. Přijde mi, že jsme prožili minimálně tři životy. Nadšení, euforie, pády, vystřízlivění, zpět do reality, rodiny, děti, štěstí, smutek, naštvanost… Najdou se v tom všechny emoce, který jsou. Když se na to kouknu, jsem rád, že jsem u toho mohl být. Jde o nepopsatelný dlouholetý zážitek, který chceš zažít zas a znovu. Nic bych neměnil, všechno mělo svůj význam a smysl. (smích)

Ostatní: Naprosto souhlasíme!

V mnoha kapelách dělá klukům problém se domluvit třeba ve čtyřech, vás je osm! Probíhají drsné hádky? Případně kdo má u vás obvykle poslední slovo?
Roman: Toto je otázka, která zajímá všechny. (smích) Je to jednoduché, zároveň složité. Co člověk, to názor.

Adam: Když má člověk něco, na čem mu záleží a chce to dělat, musí vymyslet kompromis. Určitě se dohadujeme, ale vždy dojdeme k tomu, co je pro kapelu to nejlepší možné řešení. Tohle funguje!

Štěpán: A co se týče ponorky, tu jsme ještě neměli, máme zatím auta. (smích)

Divokej BillFocení kapely k nové desce BazilišekZdroj: se svolením kapely Divokej Bill

Uvažovali jste třeba o tom, že mezi sebe vezmete do kapely holku?
Adam: Na tom se asi shodneme jednomyslně…

Všichni: Ne! (smích)

Vaše koncerty byly už od začátku poměrně dost divoké a ani dnes na nich nechybí alkohol. Dáváte si ho i proto, že jste (někdo z vás) trémisti?
Roman: Sex, drogy, rock’n’roll? (smích)

Adam: Počítáme s tím, že lidi se přijdou pobavit a na chvíli vypnout, odvázat se. I my to tak máme. Člověk musí být trochu na stejné vlně, aby se to propojilo. Pivo a nějakého panáka si dáme, uvolnění emocí je na místě. Myslím si, že i to funguje.

Není tajemstvím, že Štěpán si prošel i drogovou érou. Teď se o tom například v souvislosti s Víťou Starým z kapely Mandrage hodně mluvilo. Jak tuto svou životní kapitolu, Štěpáne, zpětně vnímáte?
Štěpán: Vnímám ji tak, že už o tom bylo řečeno vše. Je to patnáct let zpět a netřeba se k tomu vracet.

Sagvan Tofi
Sagvan Tofi po delší době před kamerou: Dodržel slib a přišel o hlavu

Ovlivnil vás tenhle fakt jako kapelu nějak výrazně? Hrozilo, že byste se kvůli tomu rozpadli?
Roman: Stalo se to, ale byli jsme natolik silní kámoši, že jsme nedopustili, abychom vše uzavřeli.

Adam: Ano, vše jsme společně vyřešili a vrátili se silnější. Je jasné, že nás to naopak nakoplo a ukázali jsme, že jde všechno, i když je to těžký. Jsem hrdej a zároveň vděčnej, že jsme zůstali!

Zkuste si představit sebe za pět let… tedy kapelu Divokej Bill. Kde bude? A je něco, co si jako kapela chcete ještě splnit?
Roman: Za dalších pět let se vidíme, doufáme, na koncertech.

Štěpán: Kluby, festivaly, samostatné koncerty… Je to jedno, hlavně ať nás to baví. 

Adam: Základem úspěchu je se nerozpadnout.