Narodil se 7. září 1964. Jeho otec byl irácký Kurd, maminka Češka. Zpočátku vyrůstal v Iráku, ale rodiče se rozvedli, když mu bylo šest, a tak nastoupil do školy už u nás. Vzhledem k tomu, že Tofi byl temperamentní dítě, jeho studium se neobešlo bez problémů. Dvojku z chování měl už v první třídě a hrozilo mu, že bude muset přestoupit do zvláštní školy.

Michal Penk dnes
Z hvězdných výšin na temné dno. Michal Penk měl talent od boha, zahodil ho

Ale maminka se za syna prala, a tak se základním vzděláním protloukl, ačkoliv musel vzdělávací ústav často měnit. „Divokou krev asi nemám po iráckém otci, ale spíš po matce, která je z Třebíče,“ prohlásil Tofi nedávno v Českém rozhlase.

Od hokeje k herectví

Ještě v šestnácti letech byl talentovaným hokejistou. Jeho nevlastní otec, kriminalista Miloslav Dočekal, ho ale díky známosti s hercem Jiřím Kodetem přivedl k herectví. Lekce dramatické výchovy pak Sagvanovi dávala Kodetova maminka Jiřina Steimarová. Díky ní se dostal na hereckou konzervatoř.

První zkušenost s natáčením získal talentovaný mladík v nepříliš známé komedii Od vraždy jenom krok ke lži. Rok na to si ho ale režisér Jaroslav Soukup vyhlédl pro roli Cyrila ve filmu Vítr v kapse (1983) a Tofi se stal doslova přes noc hvězdou. „Užil jsem si první slávu a horečku z ní. Bylo dobré, že jsem si to odbyl už v mládí,“ komentoval Tofi.

2019. Host koncertu Michala Davida v Trutnově.Sagvan Tofi v roce 2019Zdroj: Deník/Jan Bartoš

Při natáčení Soukupova snímku se poprvé setkal se zkušenějším a v té době už známým Lukášem Vaculíkem, se kterým studovali stejnou školu, aniž by o sobě věděli. Stali se z nich kamarádi a spolu si pak zahráli ještě ve dvou filmech (Kamarád do deště a Kamarád do deště II: Příběh z Brooklynu).„Když jsem měl v životě nějaké problémy, Lukáš mě vždycky podržel. Jsme pořád kamarádi do deště,“ svěřil se Tofi.

Film Vítr v kapse byl pro začínajícího herce opravdu osudový. Při jeho natáčení se totiž seznámil s Michalem Davidem a brzy na to natočil první písničku, se kterou vyhrál v hudebním žebříčku Hitšarády. To bylo v roce 1986 a onou písničkou byl hit Večírek, ke kterému si Tofi sám napsal text a natočil videoklip. „Stal se ze mne zpívající herec a potom zpěvák,“ řekl k tomu.

Iveta Bartošová na snímku z června 1985 se zpěvákem Petrem Sepéšim.
Příliš křehká? Iveta Bartošová uměla pobláznit, do showbyznysu se ale nehodila

S Michalem Davidem se pak Tofi potkával i jako zpěvák Kroků Františka Janečka a David pro něj skládal písničky. Poté, co David z Kroků odešel, stal se Tofi pravidelným hostem na jeho koncertech.

Kamarád do deště

Hitem se stal i další Soukupův film Kamarád do deště (1988), jehož hlavní role byly napsány přímo pro známou dvojku Vaculík – Tofi. V roce, kdy Tofimu vyšla první deska nazvaná Večírek, podpořil svou popularitu i titulní písní filmu Dávej, ber, která se stala diskotékovým hitem.

Pokračování filmu Kamarád do deště II: Příběh z Brooklynu, bylo na delší dobu Tofiho labutí písní v českém šoubyznysu. Podle svého scénáře natočil ještě několik videoklipů k písním Janka Ledeckého nebo Michala Penka a vymyslel i pár reklam. V devadesátých letech se ale ze šoubyznysu postupně vytratil, i když se o něm díky vztahům se Simonou Krainovou a Darou Rolins často psalo v bulvárním tisku, a věnoval se hlavně podnikání.

Zdroj: Youtube

Po letech pak přišla nabídka, aby napsal libreto k muzikálu Děti ráje, sestaveném z osmdesátkových hitů Michala Davida, který i produkoval. (Od roku 2009 se muzikál hrál v Praze, pak v Brně a opět by měl být k vidění letos na podzim v Kongresovém centru Praha.) Ačkoli se divadlu dlouho vyhýbal, nakonec se v Dětech ráje sešel na jevišti i s kamarádem Lukášem Vaculíkem. Tofi je také autorem libreta muzikálu Čas růží, v němž zní slavné písně Karla Gotta a který má od roku 2017 v repertoáru Hudební divadlo Karlín.

Dalibor Janda při focení k rozhovoru pro Deník v létě roku 2019
Dalibor Janda: zpěvák s nesocialistickým hlasem chtěl původně jezdit s kamionem

Vlastní nové písně Tofi podle svých slov nechystá. Jak sám říká, stačí mu účinkování v muzikálech. Dál ovšem sní sen o vlastním filmu. Ten se mu zatím nesplnil, i když scénář už má nějaký čas v šuplíku.

Co se týče soukromého života, známý bouřlivák a stálice večírků už se uklidnil a žije spokojeným rodinným životem. Ženatý sice není, ale s partnerkou vychovává třináctiletou dceru Satine. „Nesnáším oslavy, proto jsem se nikdy neoženil,“ vysvětluje na závěr.

Zdroj: DeníkHráli jste kličkovanou? Toto jsou příběhy zpěváků z 80. letTaké jste zpívali, že chcete žít non stop s Michalem Davidem, nebo jste hráli kličkovanou spolu s Daliborem Jandou? Vzpomínáte na hity Ivety Bartošové, Michala Penka, Mariky Gombitové, Sagvana Tofiho, Pavla Vítka, Věry Martinové, Stanislava Hložka, Petra Kotvalda a dalších hvězd československé populární hudby?Potom je nový seriál Deníku Zpívali v osmdesátkách určen přímo pro vás. Od 2. srpna bude v Deníku každou středu vycházet seriál, ve kterém se dozvíte, jak skončili zpěváci a zpěvačky, kteří nás provázeli osmdesátými léty minulého století. Dočtete se v něm, jak prožívali dobu největší slávy i co dělají dnes. Připomeneme vám i jejich nejslavnější písně, které nás provázely hitparádami pozdního socialismu a často i brzkého kapitalismu.V době diska a depešáků, kdy hudbu ovládly syntezátory a převzaté písničky, často zazářily hvězdy, které si už dnes nikdo nepamatuje, ale spousta jiných tvoří a zpívá dodnes. Podíváme se i na jejich začátky a soukromý život, který s popularitou mnohdy dostal na frak. Žijící zpěváci a zpěvačky připojí i své vzpomínky na pro ně zlaté osmdesátky.Reportéři Deníku se zaměřili i na fotky z jejich kariéry nebo zajímavosti, jako je typický znak daného interpreta, největší zklamání, skandál či propadák, který zažil, jeho citát, největší hit nebo nejsledovanější video na YouTube. A dozvíte se i to, co jste o něm možná nevěděli. Na webu Deníku bude fotografií a videí (včetně nejslavnějších videoklipů) mnohem více.Všechno odstartoval Michal David, následovali Stanislav Hložek s Petrem KotvaldemDalibor JandaIveta Bartošová, Michal Penk a Sagvan Tofi. Postupně se pak přidají další hvězdy naší pop music. Příběhy českých a slovenských zpěváků a zpěvaček najdete na www.denik.cz/osmdesatky.

Výběr z největších hitů 

Večírek (1986):

Zdroj: Youtube

Dávej, ber (1988):

Zdroj: Youtube

Malíř (1988):

Zdroj: Youtube

Zůstaňme věrní (1988):

Zdroj: Youtube

Král průšvihů (1989):

Zdroj: Youtube

Tulák (1991):

Zdroj: Youtube

Ještě víc mě chtěj (1992):

Zdroj: Youtube

Typický znak
Na začátku kariéry byla typickým znakem diskotékové hvězdy hustá hříva delších vlasů. Tofi, který ví, jaké to je stát na přehlídkovém molu, se později vždy držel módních trendů a fanoušci oceňují jeho stylové outfity.První šlágr
„Touhy prchavý jsou, sny nám do očí lžou. Touhy prchavý jsou, jak stín za tebou jdou…“ Tak zní refrén prvního velkého hitu Sagvana Tofiho. Píseň s názvem Večírek, k němuž si Tofi sám napsal text, dala jméno i zpěvákovu prvnímu albu.Nejsledovanější video na YouTube
Nejsledovanějším příspěvkem na YouTube je videoklip k Tofiho písni Dávej, ber, ve kterém si zahrál i jeho „kamarád do deště“ Lukáš Vaculík. Text hitu napsal Eduard Pergner. Video má deset milionů zhlédnutí.Zrod podnikatele
V době, kdy byl mimo šoubyznys, zkoušel Tofi se společníkem obchodovat s diamanty. Později měli v plánu vyrábět limonádu a prodávali internetové domény. Jeho obchodní partner musel kvůli problémům se zákonem s podnikáním skončit.Citát
„Když mi bylo sedmnáct let, natočil jsem svůj první film Vítr v kapse a stala se ze mne v hvězda. Je to skvělý a slastný pocit, ale má to i své záporné stránky. Zloba a závist některých lidí mě dokázala ranit.“Co možná nevíte
Song Dávej, ber pro Tofiho složil Jan Baláž z legendární slovenské skupiny Elán, proto je rockovější než většina ostatních zpěvákových skladeb. Písnička se natáčela v Bratislavě ve studiu Vaša Patejdla, který v ní hraje na klávesy.