„Přítelkyně saunování miluje, musela ale chodit do veřejné sauny. Tak si přála mít doma svou vlastní. Bydlíme v rodinném domě, tak místo bylo, stačilo jen začít. Koupi sauny z hobby marketu jsme vůbec neřešili, tato možnost nás ani nenapadla,“ vzpomíná Tomáš Oremba na motivaci ke stavbě.

Stavba venkovní sauny:

| Video: Youtube

S manuální prací zkušenosti měl, protože vyrábění a opravování ho bavilo od útlého věku. Jeho velkým koníčkem je nakupování různého nářadí, a tak není divu, že ke stavbě sauny měl doma vše potřebné. Velké stroje na obrábění dřeva zase vlastní jeho strýc, který mu se stavbou co se týče opracování nosných trámů a rastrů hodně pomohl.

Vzor našel ve svém strýci

„Jsem vyučeným kuchařem, ale pro mě je vaření spíše dalším koníčkem, protože už skoro dvacet let jsem vojákem z povolání. Se dřevem jsem občas pomáhal svému strýci, který je pro mě géniem ve zpracování a úpravě dřeva. Postavil vlastníma rukama dvě restaurace a vše, co se týkalo dřeva si vyrobil sám, od nohy u židle až po krovy na střeše,“ mluví s respektem o svém kutilském vzoru.

Jeho strýc si taktéž postavil vlastní saunu, takže rady získal hlavně od něj a jinak se řídil selským rozumem.

Jak se Tomáš dostal k materiálu

„Základem všeho bylo hodně dřeva. Strýc má své zásoby, tak nám část poskytnul a přes známosti jsme sehnali další dřevo za dobrou cenu. Bylo to zrovna před dobou, kdy ceny stavebních materiálů rapidně stoupaly. V interiéru sauny jsou palubky ze severského smrku, desky z olše a lavice z lípy. Další věcí byl nákup stavebních materiálů, jako jsou kamenná vata na zateplení sauny, protože jsme zateplili stěny 16 cm a do stropu jsme dali dokonce 25 cm. A opravdu velké množství vrutů různých velikostí,“ říká Tomáš Oremba.

Šroubek sem, šroubek tam a cena sauny narůstá. Zdaleka největšími položkami u sauny jsou saunová kamna a speciální dveře. Stavitelé musí řešit, jestli použijí kamna elektrická, nebo na dřevo.

Konečná cena sauny

„My jsme se rozhodli pro elektrická kamna o výkonu 6kW, protože je to pohodlné. Stačí jednoduše otočit knoflíkem a za hodinu se můžete saunovat. Nevýhodou jsou vyšší provozní náklady, ale jedno saunování nás vyjde zhruba na 120 korun, stejně dnes stojí jen cesta do veřejné sauny ve městě,“ propočítává náklady.


Nahrává se anketa ...

„Další větší investicí jsou tedy dveře, které jsou určené přímo do sauny. Vybrali jsme skleněné a máme při saunování krásný výhled do osvětlené zahrady. Celá stavba sauny zabrala zhruba dva měsíce intenzivní práce. V srpnu se začalo stavět a v říjnu jsme se už nahřívali. Stavba nás vyšla zhruba na necelých 50 tisíc korun,“ doplňuje Tomáš Oremba.

Pro a proti pro stavbu vlastní sauny

Vybudovat vlastní saunu není nejjednodušším úkolem. Sauna musí splňovat řadu náležitosti, jako jsou přívod a odvod vzduchu, elektroinstalace, zateplení a další věci. „Pokud ale člověk není manuálně zručný a nemá základní nástroje v dílně, tak je opravdu lepší si koupit skládačku sauny v hobby marketu, anebo si ji nechat postavit na klíč,“ vzkazuje všem kutilům.

Naštěstí vše udělali poctivě a v konstrukci nemuseli nic opravovat. Dodělávkám se ale zcela nevyhli.

„První rok měli místo spodní lavice jen schodek na nohy, takže jsme seděli jen na jednom místě bez možnosti přesednout si na místo s nižší teplotou. Proto jsem přidělával další lavici, ale jinak je vše bezvadné,“ pochvaluje si Tomáš Oremba s tím, že jeho přítelkyně je se saunou spokojená. A to je podle něj to nejdůležitější.