Velikonoce na DOTEKu
KDY: od 1. dubna
KDE: Horní Maršov
ZA KOLIK: zdarma

Ekocentrum DOTEK zve všechny návštěvníky z trutnovského okresu k velikonoční návštěvě tamní venkovní expozice, která nabízí dětské hřiště, herní prvky, jarní přírodní zahradu anebo domácí zvířata. Můžete také využít výdejní okénko Infokoloniálu, ve kterém nabízí regionální velikonoční zboží, jako jsou ručně vyráběné kraslice a pomlázky z Podkrkonoší, velikonoční dárky z regionu i drobné občerstvení. Od 1. dubna má areál ekocentra i výdejní okénko otevřeno denně od 9 do 17 hodin.

Inspirativní Božena Němcová. Výstava v knihovně Za sklem
KDY: od 1. do 30. dubna 2021
KDE: Hořice
ZA KOLIK: zdarma

Městská knihovna v Hořicích se připojuje k celorepublikové akci Výstava ZA SKLEM výstavou fotografií Zdeny Zuzany Bednářové s motivem Boženy Němcové a jejího chotě Josefa. Výstavu, která v současnosti svým tématem i díky nedávno odvysílanému seriálu ČT vzbuzuje zájem i kontroverzi, si lze ve výloze knihovny prohlédnout po celý měsíc duben. Výstava ZA SKLEM je celorepubliková akce, která se koná ve volných výlohách obchodů, pekáren, cukráren, knihoven a dalších míst v mnoha městech celé republiky. Přes 30 fotografů vystavuje svá díla téměř ve všech krajích a stále se k výstavě přidávají další umělci. Výlohy se stávají galeriemi, které jsou přístupné každému, kdo jde okolo a na chvíli se zastaví.

Staňte se stopařem
KDY: kdykoliv
KDE: kdekoliv v přírodě
ZA KOLIK: zdarma

Na přelomu zimy a jara je toho podle odborníka k vidění víc než dost a nezáleží na tom, zda je sníh nebo bláto. „Můžete hledat stopy zvířat. Nemusejí to být jen otisky jejich tlapek nebo kopýtek, mohou to být okousané větvičky keřů, oloupaná kůra stromů, bobky a bobečky, hraboší nory, opuštěná ptačí hnízda, peříčka, chlupy a další. Jen po lidech byste měli najít pouze otisky podrážek bot, nic víc. Zkuste udělat soutěž, kolik stop najdete vy a kolik vaše dítka, nebo kdo najde první stopu,“ doporučuje Michal Skalka, vedoucí ekologické výchovy Správy Krkonošského národního parku a autor interaktivní expozice Stezky korunami stromů Krkonoše.

Vajíčková stezka 
KDY: do 5. dubna
KDE: Nové Město nad Metují
ZA KOLIK: zdarma

Velikonoční Vajíčková stezka s 10 jarními úkoly je ideální aktivitou pro rodiče s malými dětmi. Startovní průkaz si vyzvedněte na okně Mateřského centra Na zámečku (dům čp. 1202) a vyrazte směrem přes dětské hřiště, ke Galerii Zázvorka, opatrně přes silnici a po Zádomí až k muzeu. Poslední zastavení je u spolkového domu. U každého úkolu najdete také vajíčko s razítkem pro označení splněného úkolu. Poté si v parku před mateřským centrem najděte malé vajíčko s překvapením a vyzvedněte drobné odměny na chodbě domu přede dveřmi mateřského centra.

Nechte se vést softwarovým průvodcem
KDY: kdykoliv
KDE: kdekoliv
ZA KOLIK: zdarma

Potřebujete pomoc s plánováním nebo jen s motivací dětí opustit na chvíli počítače? Stáhněte si do mobilu některou z aplikací. Skryté příběhy je jednoduchá aplikace na chytré telefony, iOS i Android, která vás provede nějakou zajímavou trasou, na níž vaše děti budou hledat třeba poklad. Nechcete-li v přírodě používat všudypřítomnou elektroniku, pak zkuste „hledačky“. Questové trasy vás zavedou vždycky na zajímavé místo a řeknou nějaký poutavý drb. Oba typy tras najdete po celé republice.

Putování se zajíčkem
KDY: od 2. do 5. dubna
KDE: Náchod
ZA KOLIK: zdarma

Středisko volného času Déčko v Náchodě chystá na Velikonoce sportovní aktivitu. Kluci a holčičky se mohou těšit na Putování se zajíčkem. Jedná se o pohodovou procházku plnou říkadel. Pochod se uskuteční ve dvou lokalitách. První trasa je vhodná i pro kočárky a začíná u hájovny v Montaci. Druhá je pro všechny, kteří ji zvládnou po svých. Start je u dolní brány Déčka. Na konci cesty na vás čeká malé překvapení. Obě stezky budou přístupné od pátku do pondělí.