Činčila

Velká „myška“ s úchvatně heboučkým kožíškem má jednu velikou chovatelskou výhodu – je vhodná pro alergiky. Její srst je totiž tak hustá a jemná, že v ní nežijí paraziti.

Krmení: Hlavní složkou její potravy by mělo být seno, prodávají se také granule pro činčily a speciální směsi krmení.

Bydlení: Potřebuje prostornou klec, ve které by měla mít dostatek úkrytů, větší větve, dřevěné domečky a podobně.

Psycholog a psychoterapeut Milan Studnička
Psycholog: Kluci potřebují vyhrávat, dívky mají mít radost ze hry

Společnost: Činčila je společenský tvor, pokud na ni nebudete mít denně alespoň hodinu času, doporučuje se chovat je v párech. Jinak by byla opravdu nešťastná a stesk by projevovala pískáním.

Lze ochočit? Činčily jsou poměrně plaché, ale při trpělivém a laskavém zacházení mají lidskou společnost velmi rády. Nechají se hladit i drbat, budou si rády brát pamlsky od vás z ruky a zatímco si budete třeba číst, budou u vás spokojeně podřimovat. Činčila se naučí reagovat na různé signály a z klece bude aktivně vyhlížet pamlsek, ale pokud vám zaběhne doma za skříň, volání většinou nepomůže. Počítejte s tím, že si tam chvilku zdřímne a vyleze, až se jí bude chtít.

Režim: Činčila je aktivní ve dne i v noci, během nočních hodin tedy musíte počítat s tím, že občas trochu rámusí – ohlodává větve.

Osmák degu

Opět myška - tentokrát více podobná potkanovi, ale na rozdíl od něj má krásný ocásek a spíše veverčí kukuč.

Největším nešvarem činčily a osmáka je jejich společná a neutuchající vášeň ohryzávat kabely. Zabezpečte si pro to kabely od počítače, lampičky i nabíječky, jinak je budete mít na cucky. Oba roztomilí mazlíčci se koupou v písku a je velmi zábavné je u toho pozorovat.

Krmení: Hlavní složkou potravy by mělo být seno a granule či směsi krmení pro osmáky.

Bydlení: Klec nebo velké akvárium s větvemi a dřevěným domečkem.

Společnost: Osmáci ve svém přirozením prostředí žijí ve skupinách, je lépe chovat je ve dvojicích. Aby osmáček byl spokojený sám – podobně jako činčila dává najevo stesk vysokým pískáním- musíte se mu hodně věnovat. Brát jej několikrát denně na ruce a hrát si s ním.

Lze ochočit? Osmáci jsou velmi učenliví, dokáží se naučit přijít na zavolání jména či na signál. Rádi po vás budou lozit a sedět vám na rameni, jsou ale velmi aktivní a neustále hopsají a něco prozkoumávají. A také rádi ohryzávají vše, co jim padne pod zoubky.

Režim: Velmi podobný jako činčila (viz výše).

Kočka

Od těch nejvzácnějších plemen po „pouliční směs“ – kočky jsou osobitými, svéráznými a rozkošnými společníky. Výhodou je, že se naučí chodit na kočičí záchodek a dnes je mnoho koček tvory veskrze domácími.

Krmení: Kočičí granule a konzervy.

Bydlení: Pelíšek, dále je dobré mít speciální kočičí „strom“ (k dostání ve zverimexech) a škrabadlo, potřebujete také kočičí wc a praktická je přepravka.

Krabicový domeček pro panenky
Pro radost si rozestavte v domě domečky

Společnost: Potřebuje čas sama pro sebe ale stejně tak čas, kdy se jí budete plně věnovat, část dne spokojeně prospí.

Lze ochočit? Každá kočka má svou povahu, ale laskavým zacházením dokážete její návyky a nálady ovlivnit. Rády budou vyloženě středobodem vaší pozornosti

Režim: Někdy řádí i v noci, kdy jakoby náhle potřebuje vybít energii.

Andulka

Malý a na chov velmi nenáročný ptáček, který vám ale každý den dokáže vykouzlit na tvářích úsměv.

Čtěte celý seriál bez omezení. S předplatným Deník.cz získáte navíc výhodné benefity.

Krmení: Směsi pro andulky, proso, zelenina.

Bydlení: Prostorná klec s různě širokými dřevěnými bidýlky.

Společnost: Pro andulky je přirození žít v hejnech, jsou velmi povídavé a společenské. Jednu andulku můžete chovat v případě, že jste ochotni zahrnout ji do většiny domácího dění a denně se jí věnovat. Jinak je ohleduplnější chovat je v párech.

Osmáci a činčily

Nedoporučuje se chovat skupinu osmáků a činčil dohromady či ke skupině osmáků přidat jednu činčilu. Někteří chovatelé ale mají dobrou zkušenost s chovem jedné činčily a jednoho osmáka ve společné kleci.

Obě myšky bez problémů žerou ze stejné misky a seníku, společně se koupou, obírají si láskyplně kožíšky a vydávají spokojené bublací zvuky a vržou zoubky, což je u obou hlodavců také znakem spokojenosti.