DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- INFOLINKA krajské hygieny Královéhradeckého kraje: 

tel. 778 532 313 - v pracovní dny v době 8:00 - 15:00 hod, v mimopracovní dny v době 9:00 - 15:00 hod.

Od pondělí 16. března 2020 jsou všechna pracoviště Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje přístupné pro veřejnost pouze v úřední dny v pondělí od 8:00 hod do 11:00 hod. a ve středu od 13:00 hod. do 16:00 hod. Prosíme občany, aby své záležitosti vůči KHS řešili primárně e-maily, nikoliv osobně. Kontakty jsou uvedeny na www.khshk.cz.

- Číslo na celostátní nonstop infolinku 724 810 106 nebo 725 191 367

- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

Město Trutnov zavedlo novou službu pro občany. Chcete-li formou SMS zpráv dostávat nejdůležitější informace z Městského úřadu Trutnov, které souvisejí s aktuální situací šíření onemocnění COVID-19, zaregistrujte se na našich webových stránkách www.trutnov.cz (,,SMS info" v horní liště webu). Tato služba bude zatím dostupná po dobu trvání nouzového stavu vyhlášeného Vládou ČR.

Šijete zdarma roušky a nevíte kam a jak je distribuovat? 

Přineste je na nově zřízené sběrné místo ve vstupní hale Městského úřadu Trutnov, a to v době: Po a St 8:00-17:00, Út a Čt 8:00-15:00 nebo v Pá 8:00-14:30. Krizový štáb ORP Trutnov zajistí, aby se roušky dostaly k organizacím i k osobám, které je nejvíce potřebují.

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkMezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

Tisková beseda města Trutnov, 16. března 2020
Trutnov chce odpustit nájem podnikatelům

ZDRAVOTNICTVÍ, ROUŠKY

Dovolat se do ordinací lékařů je problém, zkuste e-mail

Na režim pouze akutních případů a telefonických konzultací s pacienty přešli středočeští praktičtí lékaři i zubaři po omezeních vyhlášených vládou ČR v noci na pondělí. V praxi to však většinou znamená, že první den nového týdne jsou jejich telefony permanentně obsazené. V některých případech systém dokonce hlásil, že telefonní číslo neexistuje a až při opakovaných pokusech se ozvala informace, že číslo je obsazené. V případě, že se nedovoláte svému lékaři, je dobré vyhledat jeho webové stránky a zkusit komunikovat e-mailem. Mnozí lékaři také již na svých webech informují o změnách ordinační doby a podobně.

Je nošení roušek povinné?
Ano. Z rozhodnutí vlády si lidé musejí zakrývat ústa a nos. Roušku byste tedy nosit měli.

Co když nemám roušku?
Můžete využít šálu, šátek či doma vyrobenou roušku.

Kde všude ji musím mít?
S výjimkou domova, vlastního vozu či pracoviště, kde nepřicházte do styku s veřejností, všude.

Tedy i v obchodě či hromadné dopravě?
Ano, i tam.

A na ulici třeba cestou do obchodu?
Ano, i na ulici je povinná.

A co v lese či v parku?
Roušky musí lidé nosit všude, kde mohou přijít do styku s druhými osobami. Tedy například i v městském parku. V lese, kde nikdo dokola není, je ale zbytečná.

Kdo bude kontrolovat nošení roušek?
Mimo jiné na to budou dohlížet městská a státní policie.

Kde roušku seženu?
V současnosti jsou nedostatkové. Pokud vám ji tedy neposkytne zaměstnavatel nebo nedá někdo známý, můžete si ji ušít doma. Nejlépe z netkané bavlny. Je ale možné užít i šátek či šálu.

Jak dlouho mohu roušku nosit?
Doporučuje se dvě hodiny v kuse, poté by ji člověk měl vyměnit za jinou. Ale použitou roušku lze vyvařit či vyprat na 60 stupňů Celsia, vyžehlit a znovu použít.

ÚŘADY, MATEŘSKÉ ŠKOLKY

Městský úřad Trutnov, Slovanské nám. 165, 541 01 Trutnov

Aktuální info: www.trutnov.cz

Úřední hodiny na Městském úřadě Trutnov jsou s účinností od pondělí 16. března stanoveny takto: pondělí a středa od 12.30 do 15.30, platí pro obě pracoviště městského úřadu (Slovanské náměstí, Horská ulice). "Občané budou ve výše uvedené době na pracoviště občanských průkazů, cestovních dokladů a registru vozidel vpouštěni tak, aby nedocházelo k velké koncentraci osob na jednom místě. Pro ostatní je otevřena pouze podatelna, pokladna a Inforecepce," upřesnila Michaela Dědková, mluvčí trutnovské radnice.

Vrchlabí - městský úřad, Zámek 1, 54301 Vrchlabí

Aktuální info: www.muvrchlabi.cz

Městský úřad Vrchlabí zavádí tato omezení provozu: úřední hodiny jsou omezeny pouze na pondělí 8.00 - 11.00, středa 14.00 - 17.00, mimo úřední hodiny je objekt úřadu pro veřejnost uzavřen. V omezených úředních hodinách jsou prováděny pouze úkony, které nesnesou odkladu.

"Ke komunikaci s úřadem využijte především telefonní a e-mailové spojení, kontakty jsou k dohledání na webových stránkách úřadu, nebo volejte ústřednu na tel. 499 405 311,která Vás přepojí na dané pracoviště. Písemná podání na úřad se přijímají pouze na podatelně (Zámek 1, přízemí). Máte-li na úřadě domluvenu schůzku, která nebyla odvolána, vpustí vás do objektu úřední osoba, která Vás k jednání pozvala," uvedl tajemník Městského úřadu Vrchlabí Pavel Řehák. Za účelem prevence šíření nákazy budou zaměstnanci úřadu evidovat veškeré osoby, se kterými přišli do styku.

Dvůr Králové - městský úřad, náměstí T. G. Masaryka čp. 38, 544 17 Dvůr Králové nad Labem

Aktuální info: www.mudk.cz

Úpice - městský úřad, Pod městem 624/624, 542 32 Úpice

Aktuální info: www.upice.cz

Městská policie Trutnov

Adresa: Slovanské náměstí 165, 54101 Trutnov, Vnitřní Město

Telefon: 499 803 292

Mateřské školy v Trutnově a Vrchlabí

www.mstrutnov.cz

Od 23. března 2020 budou uzavřeny mateřské školy, které zřizuje město Vrchlabí

Na základě doporučení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a především z důvodu stále se snižujícího zájmu o docházku, přistoupilo město Vrchlabí jako zřizovatel mateřských škol k uzavření všech jejich pracovišť do odvolání. 

Hejtmanem Královéhradeckého kraje byla určena Základní škola, Vrchlabí, nám. Míru, která bude pečovat o děti ve věku 3 — 10 let, jejichž zákonní zástupci o to mají zájem a pracují v bezpečnostních sborech, obecní policii, u poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví a jako příslušníci ozbrojených sil. 

Od 23. března 2020 budou ze stejného důvodu uzavřeny i městské jesle. 

Koronavirus - Ilustrační foto
Česko má první pacienty vyléčené z koronaviru. Nakažených je 344 lidí

OBCE I SPOLKY POMÁHAJÍ

Městská knihovna Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem přišla s originálním nápadem pro všechny svoje klienty. Více zde: Knihovna Slavoj rozváží knížky

Obchody, restaurace, e-shopy

Mohu si nakoupit?
Ano, potraviny, drogerie, lékárny, čepací stanice zůstávají otevřené. Není omezena ani jejich provozní doba ani jejich sortiment. Výjimku mají prodejny s výpočetní technikou či například krmivy a dalšími potřebami pro zvířata

Které obchody jsou zavřené?
Až do 11. dubna do 6:00 jsou zavřeny všechny ostatní prodejny, které nezmiňuje předchozí bod.

Jsou otevřené i velké obchody a nákupní centra?
Jsou otevřené  - ale jen pro potraviny, drogerii, lékárny, optiky. Záleží ovšem na provozovateli tohoto centra. Pokud je nechá otevřené, tak ano. V nákupních centrech nefungují restaurace, kina a ostatní obchody.

Mohu do restaurace a kdy?
Všechny restauracem hospody, čajovny i herny jsou od 14. března 6:00 do 11. dubna 6:00 zavřené. A to bez výjimky. 

Jak je na tom jídelny?
Otevřeny zůstávají také ty restaurace, které se starají o stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a ve věznicích. 

Zůstanou otevřeny fast foody?
Zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovny stravovacích služeb. Takže pokud mají výdejové okénko nebo prodej jídla bez vstupu do provozovny, tak ano.

Nebude kolabovat zásobování obchodů a továren?
Nemělo by. Vláda totiž dala výjimku řidičům kamionů i nákladním vlakům (a pilotům). Mohou volně jezdit.

Fungují e-shopy?
Ano, zákaz se jich nedotkl.

Fungují výdejny e-shopů?
Jedině ty, kde se prodává povolené zboží. Jinak jsou zavřeny.

Nemám už co číst a knihovny jsou zavřené. Koupím si knihu?
Jedině přes web a pak musíte počkat, než Vám to pošta nebo jiný kurýr donese. Knihkupectví, ale například i papírnictví jsou zavřena.

Mohu jít k holiči?
Ne, zákaz se vztahuje i na kadeřnické služby.

Mám jarní kabát v čistírně. Mohu si jej vyzvednout?
Ano, prádelny a čistírny i nadále fungují.

Budu malovat byt. Seženu někde potřeby?
Ne, prodejny pro kutil i zahrádkářské potřeby jsou zavřeny. Jediná možnost, která vám zbývá, je koupit to přes web.

Jak přežít karanténu? Vrhněte se třeba na jarní úklid.
Koronavirus v Česku: Návod, jak překonat karanténu a nepřijít o rozum

Sportoviště, bazény

Budu moci do posilovny?
Ne, provoz fitness či wellness center byl zrušen.

Mohu jít do veřejného bazénu?
Ne, je to zakázáno.

Mohu na cyklostezky?
Ano, je to s nimi podobné jako se silnicí či chodníkem.

Jak je to s městskou dopravou?
Zrušena nebude. „Můžeme to popřípadě omezit, ale nikdy nerozhodneme, abychom zastavili městskou i celostátní dopravu,“ řekl Babiš.

Ochranná rouška - Ilustrační foto
Roušku si lze vyrobit i doma. Tady jsou některé z návodů

Návštěvy nemocnic a hospiců

Mohu navštívit hospitalizovaného člena rodiny v nemocnici?
Ne, v těchto zařízeních platí zákaz návštěv už od úterního rána. Důvodů je několik. Jednak za opatřením stojí snaha ochránit lékaře a ostatní zdravotnický personál. Navíc podstatnou část pacientů tvoří senioři, kteří patří k nejvíce ohroženým lidem. Výjimkou ze zákazu návštěv je lůžková péče, která se poskytuje nezletilým pacientům, pacientům s omezenou svéprávností a rodičkám.

Jak je to se zákazem návštěv v domovech pro seniory?
Podobně jako v nemocnicích, ani v domovech důchodců své blízké nenavštívíte. Opět je důvodem to, že lidé nad sedmdesát let patří mezi ty, kteří jsou nejvíce náchylní nemoci a v případě nákazy ji mohou podlehnout. A opatření má ochránit jak vaše blízké, tak jejich spolubydlící v domově.

Mohu jít na návštěvu do hospicu?
Ano, v tomto případě je možné ji uskutečnit. Hospice jsou totiž určeny především pro nevyléčitelné a těžce nemocné osoby v konečném stadiu nemoci a lidé by měli mít možnost se s nimi rozloučit.

Mše, pohřby, soudy

Mohu na mši?
Pokud tam bude více než třicet lidí, tak ne.

Mohou se konat pohřby či soudy?
Ano, na ně se opatření nevztahují.

Pracovní povinnost a finance, banky

Proč nemohou dojíždět do zaměstnání lidé pracující v cizině dále než sto kilometrů?
Podle vlády je to rizikové. "Jsou tam velké aglomerace," řekl ministr vnitra Jan Hamáček. Hrozila by tedy nákaza. "Budeme diskutovat o tom, jak reagovat na škody a ztráty aa jak pomoci těmto lidem," dodal ministr. 

Můžu chodit do práce?
Ano, pravidlo „maximálně 30 lidí“ se týká je shromažďování (na veřejných místech i v soukromí). Továrny, firmy a úřady normálně fungují. Některé společnosti ale dávají lidem práci z domova (home office), aby se mohli starat o děti.

Může mi zaměstnavatel zakázat cestovat do ciziny?
Ne, v žádném případě. Pokud je to ve vašem volném čase, nemůže to ovlivnit. Nemusí vám ale dát dovolenou.

Během nouzového stavu mohou státní orgány mimo jiné nařídit lidem evakuaci osob a majetku z vymezeného území nebo na něj zakázat vstup dalším osobám.

Jak to bude se splátkami úvěrů, když nemám peníze?
Prezidium Česk bankovní asociace, které zastupuje banky působící na naššem trhu, se shodlo na možnosti odkladu splátek o tři měsíce.

Budou otevřeny banky a pošty?
Zákaz se na ně nevztahuje. Takže v nich zařídíte vše, co chcete.

DOPRAVA (OMEZENÍ MHD)

- Královéhradecký kraj omezil od pondělí 16. března některé linky veřejné autobusové dopravy. Vedle toho zavádí i důslednější hygienická opatření v jednotlivých autobusech. Více info zde: Královéhradecký kraj omezuje autobusovou dopravu

ROZVOZ JÍDLA

Pro rozvoz jídla je možné využít služeb, jako je iTesco, Rohlík.cz nebo Košík.cz.

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.Zdroj: Deník/WHO

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník