Technologii, která by se dala obléknout na tělo, slibují výzkumníci už léta. Proces výroby se však vždy ukázal být velice náročným nejen na výrobu, ale navrhované oblečení by pak bylo velmi náchylné na poškození i při následné údržbě.

Chytré textílie pohledem výzkumnice Daniely Moravcové

Zdroj: Youtube

Profesor chemického inženýrství na univerzitě Fudan Huisheng Peng na webu Studyfinds říká, že je to tím, že: „konvenční materiály v pevné fázi nejsou snadno kompatibilní s textiliemi, protože se snaží odolávat přirozené deformaci, ke které při nošení a praní látek přirozeně dochází.“

Oblečení budoucnosti

Speciálně navrhovaná tkanina, která byla předmětem studie publikované v časopise Nature, je kombinací vodivých a luminiscenčních vláken s bavlnou a pohání ji solární energie.

Užívání mobilních telefonů a notebooků bude mít vliv na budoucí vzhled lidí.
Bez krku, s pařátem místo prstů. Tak má vypadat člověk za 800 let

„Jedná se o pružný, prodyšný a velmi odolný materiál, který obstojí v každodenním světě,“ říká profesor Peng. Vědci dokázali utkat dokonce látku o rozměrech zhruba 6 metrů na 25 cm, jak informuje Wearable-technologies.

V látce je také integrována dotyková klávesnice, takže by neměl být problém textilii jejím prostřednictvím ovládat. Moderní textil by pak znamenal revoluci v komunikaci, navigaci, ale i zdravotnictví. Jak chytré textilie fungují, se můžete podívat v tomto videu.

Podle studyfinds.com měla inteligentní textilie obrovský úspěch, fungovala jako navigační nástroj, který byl schopen zobrazit interaktivní mapu, elektronická tkanina také odesílala a načítala zprávy přes Bluetooth, vydržela 1000 cyklů ohýbání, natahování, lisování a i po 100 cyklech praní a sušení si zachovala svůj jas.

Oblečení, které hlídá zdraví

E-textilní platformy již výzkumníci nějakou dobu zkoumají a generují díky nim stále více dat a informací o lidech a jejich životním stylu. Na základě těchto dat se bude moci další výzkum zaměřit například i na zkoumání nových strategií pro léčbu nemocí včetně použití e-textilie jako nástroje pro vzdálenou pomoc.

Experti z Velké Británie vytvořili neprůstřelnou vestu, který odolá i nadzvukovým projektilům. Ilustrační foto.
Nová neprůstřelná vesta je jako ze sci-fi: Ochrání i před nadzvukovými střelami

K. Canavan ve své knize Textil a Móda (Textiles and Fashion) v této souvislosti vysvětluje, že: „chytré tkaniny dokážou vnímat různé podmínky prostředí, i automaticky reagovat na své okolí nebo podněty, jako jsou tepelné, chemické nebo mechanické změny.“ Lze tedy usuzovat, že chytré textilie by mohly být schopny informovat nás o změně našeho zdravotního stavu rychleji, než to poznáme se zpožděním sami.

Nově vyvíjená textilie má rovněž potenciál zvýšit bezpečnost silničních cyklistů, motoristů, ale třeba i členů záchranné služby.

Dobře pověšené triko a mikina dělá zázraky
Že je věšení prádla nuda? Londýňanka ho povýšila na umění

„Policisté nebo zdravotníci je mohou nosit i v noci či jinak ztížených světelných podmínkách, takže se zvýší jejich bezpečnost. Lidé, kteří nemohou mluvit, mohou díky chytrým textiliím lépe komunikovat díky převádění mozkových vln na signály, které následně zobrazí oblečení,“ vysvětluje profesor Peng.

Plný potenciál zatím neznáme

To jsou však teprve první vlaštovky a i podle sciencedirect.com jsme od objevení plného potenciálu e-textilní technologie ještě daleko. Chystá se vývoj nových flexibilních struktur, které budou citlivé na nové elektrické, chemické a biologické proměnné.

Zapracovat se dle Rity Paradiso, která pracuje pro společnost zkoumající inteligentní oděvy, musí ještě na houževnatosti, elasticitě, prodyšnosti, vzhledu a schopnosti snímání oděvu.