Modrá kůže není fantazií, kterou lze spatřit pouze na plátnech kin. Rodina z Kentucky měla skutečně indigovou pleť, a to díky vzácnému genetickému onemocnění. Informoval o tom deník The New York Post.
Jejich příběh popsala Cathy Trostová v článku „Modří lidé z Troublesome Creek", který vyšel v roce 1982. Veřejnost se o nich dozvěděla ale už o sedm let dříve, když se narodilo dítě s tmavě modrou kůží. Chlapec se jmenoval Benjamin ‚Benjy‘ Stacy. Lékaři byli touto anomálií tak zmatení, že ho převezli do lékařského centra Kentucké univerzity. Žádné testy však barvu kůže neobjasnily.
Situace se osvětlila až díky tajemnému telefonátu. Ukázalo se, že volá babička dítěte, která lékařům řekla o „modrých Fugateech z Troublesome Creek“. Svěřila se jim, že sama má modrou pleť a je potomkem dlouhé linie obyvatel Kentucky se stejně zbarvenou kůží. Linie předků sahala až do roku 1820.
Vyprávěla, že všechno začalo, když se francouzský sirotek Martin Fugate seznámil s Elizabeth Smartovou. Oba v sobě nesli gen, který může způsobit methemoglobinémii, což je název pro tento jev. Portál IFLScience doplnil, že toto velmi vzácné onemocnění způsobuje nárůst hladiny methemoglobinu s modrým barvivem v červených krvinkách nad jedno procento. Krev se pak méně okysličuje a v důsledku nedostatku kyslíku v tkáních mají postižení fialové rty, modrou kůži a tmavě hnědou krev.
Naštěstí pro Fugatey nebývá nemoc spojena s žádnými fyzickými problémy, řada členů žila až do svých osmdesáti či devadesáti let.
Incest v extrémní izolaci
Z tohoto páru pak vzešlo sedm dětí a čtyři z nich měli indigovou kůži. Kvůli tomu, že se Fugateovi ženili v rámci vlastního klanu a docházelo zde i k incestu, dědictví modré krve se zachovalo po dlouhé generace. Jeden z potomků Fugateů Dennis Stacy vysvětlil, že k příbuzenským svazkům v rodině docházelo kvůli extrémní izolaci v oblasti Appalachie, což je rozsáhlé území mezi Alabamou a Georgií, ve které rodina žila. „Když tehdy osidlovali tuto pustou zemi, nebyly tu žádné silnice. Bylo těžké dostat se ven, a tak se křížili,“ citoval ho deník The New York Times.
Rodina byla známá i díky ikonické fotografii, která zachycuje všechny její modré jedince. Zdaleka nejmodřejší byla Luna Stacy. Ta měla i tmavě modré rty. Několika členům rodiny se ale jejich barva nakonec přestala na začátku 60. let líbit. Dva z nich se obrátili na hematologa z Lékařské kliniky Kentucké univerzity Madisona Caweina, aby s jejich kůží něco udělal. „Opravdu se styděli, že jsou modří. Nevešli do čekárny. Bylo vidět, jak moc jim vadí, jakou mají barvu kůže,“ řekl Cawein.
Doktor jim pomohl - a to paradoxně díky přípravku, který měl modrou barvu. Podal jim totiž dávku methylenové modři, tedy směsice léku a barviva, která pomáhá tělu přeměnit methemoglobin na hemoglobin. Za pár minut jejich kůže jako zázrakem zrůžověla. Účinek byl však jen dočasný, barvivo totiž opouští tělo společně s močí. Cawain ale nešťastníkům dal zásobu tablet. A Fugateové přestali být modří.
Dodnes se mu zbarví konečky prstů
Malý chlapec Benjy Stacy, který vyděsil lékaře, je posledním známým žijícím potomkem Fugateových. Modré zbarvení ztratil do svých sedmi let, což naznačuje, že geny nesoucí vzácné onemocnění převzal jen od jednoho z rodičů. Do dneška si nese jen nepatrné známky svého dědictví. Když je mu zima, nebo se dokonce rozzlobí, tak mu zmodrají konečky prstů.
Methemoglobinémie je krevní porucha, při kterém se u postiženého produkuje abnormální množství methemoglobinu, modré formy hemoglobinu. Běžně má každý člověk v krvi méně než jedno procento methemoglobinu. Pokud jeho hladina stoupne k dvaceti procentům, mohou nastat srdeční abnormality a dokonce i smrt. V deseti až dvaceti procentech případů se u člověka může vyvinout modrá kůže, ale nemusejí mít další fyzické potíže. Lidé, kteří mají mezi jedním až deseti procenty této látky o tom mnohdy ani nevědí.
Hemoglobin je zodpovědný za distribuci kyslíku do těla, methemoglobin naopak téměř žádný kyslík nepřenáší. Při této nemoci dochází k obtížím s distribucí kyslíku. Porucha může být buď dědičná, jak tomu bylo u rodiny Fugatových, tak způsobená expozicí určitým chemikáliím. Na vině ale mohou být i určité typy antibiotik.