Celou noc se mi zdálo o tom a o tom. Mnoho lidí již někdy v životě podobnou větu vyslovilo. Jak se ale shodují odborníci, jediný sen nemůže trvat celou noc, tedy několik hodin. Ve skutečnosti jsou sny zřejmě o poznání kratší. O jak moc, tomu se věnuje nový díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí. Odborníci v něm pravidelně odpovídají na dotazy ze všech oblastí života. Tentokrát prozradí, jak dlouho trvá sen.

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…
Proč jsou barvy na semaforu zelená, žlutá a červená?

Někdo ve snech létá, jiného pronásleduje vrah, další člověk ráno řekne, že se mu nic nezdálo. I pro odborníky je často náročné zjistit více o lidských snech. „Vybavený sen je vlastně již jen „vzpomínkou na sen“, pracujeme tedy s velkým zkreslením," upozorňuje lékařka Jitka Bušková z Univerzity Karlovy a Národního ústavu duševního zdraví.

I proto je podle ní délku snu obtížné stanovit. „Sen mohl vypadat jako letmá zraková scéna nebo to mohl být dlouhý výpravný příběh. Mohly se tedy v délce významně lišit, ale - co je ještě zajímavější, i takto různé sny mohly trvat přibližně stejně dlouho," zmiňuje odbornice.

Avšak i přes tyto komplikace panuje o délce snů u lékařů a vědců jistá shoda. „Odborníci se obecně shodují na tom, že sen trvá průměrně několik minut," poznamenává Bušková.

Zdroj: DeníkTaké vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám je na adresu 100otazek@denik.cz.

Snů může mít člověk za noc více. Zahraniční servery uvádějí, že lidé sní přibližně dvě hodiny z celkové doby spánku. „Sny fascinovaly lidi už od starověku. Například staří Řekové a Římané věřili, že sny jsou prorocká vidění. Ze snění pak udělali v devatenáctém století "téma dne" zejména Sigumnd Freud a Carl Jung. Od jejich doby vzniklo několik dalších teorií o lidském snění - jedna z těch nejznámějších například tvrdí, že nás sny připravují na potenciálně nebezpečné a krizové situace. Tím, že je prožijeme ve snu, je pak dokážeme zvládnout v realitě," připomíná server Scientific American.