Ústředí Ministerstva obrany Spojených států spolu s několika dalšími národními bezpečnostními agenturami vyslechne Podvýbor pro boj proti terorismu, kontrarozvědce a šíření zbraní hromadného ničení Výboru pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů.

„Cílem veřejného slyšení, které je prvním o mimozemském životě po více než padesáti letech, je najít odpovědi na zprávy o záhadných létajících objektech narušujících chráněný vzdušný prostor Spojených států“, píše server UNILAD.

Konec mlčení a tajností

„Američané očekávají a zaslouží si, aby jejich vedoucí představitelé ve vládě a zpravodajských službách seriózně vyhodnotili a reagovali na všechna potenciální rizika pro národní bezpečnost - zejména na ta, kterým jakožto lidstvo plně nerozumíme. Od svého příchodu do Kongresu se soustředím na problematiku neidentifikovaných létajících předmětů jako na hrozbu pro národní bezpečnost i jako na zájem, který je pro americkou veřejnost velmi důležitý," uvedl v prohlášení před zasedáním předseda panelu André Carson.

Zvláštní útvar na povrchu Marsu připomíná mimozemskou bránu.
Fascinující snímek z Marsu: Podivný útvar ve skalách připomíná bránu do jeskyně

Kongresman Adam Schiff, předseda amerického výboru pro zpravodajské služby, pak řekl: „Veřejnost bude mít konečně příležitost vyslechnout si přímo od vedoucích představitelů zpravodajské komunity informace o jedné z největších záhad naší historie.“

Dodal, že slyšení prolomí kruh nadměrného utajování a spekulací pravdou a transparentností.

Vedle Scotta Braye, zástupce ředitele námořní rozvědky, má před komisí vypovídat i nejvyšší představitel Pentagonu Ronald Moultrie.

Sedmnáctileté pozorování

Slyšení se uskuteční pět měsíců poté, co zákon o autorizaci národní obrany uložil armádě zřídit stálý úřad pro výzkum UFO a podniknout řadu dalších kroků ke shromažďování a vyšetřování zpráv o neidentifikovaných létajících předmětech.

Srovnání jasnosti a ostrosti snímků ze Spitzerova (vlevo) a Webbova vesmírného dalekohledu.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba pořídil první snímky. A vyrazil astronomům dech

V červnu loňského roku vydaly Spojené státy zprávu, která kategorizuje celkem 144 případů takzvaných neidentifikovatelných leteckých jevů (UAP) za posledních sedmnáct let. Osmnáct z nich pozorovatelé označili za neobvyklé vzhledem k jejich vzorcům pohybu či letové charakteristice. 

V roce 2017 odhalil deník The New York Times speciální skupinu ve stylu kultovního seriálu Akta X, kam každoročně ze státního rozpočtu proudily obrovské částky. Pentagon se nakonec po třech letech od tohoto odhalení rozhodl prolomit mlčení a oficiálně zveřejnit tři odtajněná videa UFO, u kterých kladl důraz na slovo „neidentifikovatelné“ nikoliv „mimozemské“.

Zdroj: Youtube

Mimozemšťané v Británii

Mezitím se podle informací deníku Daily Star objevily zprávy o tom, že Velkou Británii navštívilo v roce 2021 více než 250 mimozemšťanů. 

Britská asociace pro výzkum UFO zvaná BUFORA tvrdí, že v loňském roce bylo zaznamenáno 259 pozorování „mimozemšťanů“ a zmínila tvrzení o „nevysvětlitelných jevech“, jako jsou malí zelení mužíčci, kosmické lodě a únosy.

BUFORA, která se zabývá vyšetřováním pozorování mimozemšťanů ve Velké Británii, zřizuje skupiny a poradenství pro lidi, kteří tvrdí, že se setkali s jinými životními silami.

UFO v Česku

Pozorování neobvyklých předmětů na obloze se netýká jen zahraničí, ale i České republiky. „Ročně se jich u nás prý objeví mezi 100 a 150. Říká to Vladimír Šiška, vedoucí projektu Záře, který má za cíl shromažďovat veškerá tuzemská pozorování UFO. Podle něj je třeba si uvědomit, že zkratka automaticky neznamená zelené mužíky, ale nejčastěji letadla a lampiony. Přesto Šiška říká, že ne všechny objekty se podaří vysvětlit,“ píše server Blesk. 

UFO (z anglického Unidentified Flying Object = neidentifikovaný létající předmět) je jev, kdy pozorovatel hlásí situaci, ve které pozoroval na obloze předmět, jehož podstatu není schopen racionálně vysvětlit.

Lidově je tento jev často označován jako pozorování „létajících talířů/velkých zvláštních objektů“. Britské ministerstvo obrany při výzkumu těchto jevů po roce 1996 používalo označení UAP (Unidentified Aerial Phenomena), protože označení UFO bylo již zprofanované.

Dělení podle tvaru:
UFO diskovitého, oválného nebo talířovitého tvaru (Létající talíře)
UFO trojúhelníkového tvaru (Černé trojúhelníky)
UFO podlouhlého válcovitého tvaru (Doutníkové UFO)
UFO jiných tvarů (bumerangový, sférický, diamantový, srpovitý, vejčitý, kulový, foo fighter a další)