Výzkumné vozítko Perseverance americké kosmické agentury NASA jezdí po povrchu Marsu od února 2021. K jeho hlavním úkolům patří zjistit, zda byl Mars někdy obyvatelný. K odpovědi povede ještě daleká cesta, ale v jeho kráteru Jezero, pojmenovaném podle bosenského města, poskytly skalní formace Máaz a Séíth nápovědu.

Jak informuje web Space, vozítko do skal, jejichž odhadované stáří zahrnuje dobu před 2,3 až 2,6 miliardou let, vyvrtalo deset sond. Ve všech spektroskopické analýzy a další měření ukázaly stopy organických molekul.

„Pro astrobiology je to vzrušující stopa, protože takové molekuly jsou často považované za stavební kameny života,“ řekla pro Space vedoucí výzkumu, astrobioložka Sunanda Sharmaová z Kalifornského technologického institutu Caltech.

Vozítko Perseverance našlo na Marsu možné stopy života:

| Video: Youtube

Současně ale nabádá ke zdrženlivosti. „Jako planetární vědci a astrobiologové velmi pečlivě vážíme slova. K hypotéze, že organické látky jsou potenciálními stopami života, přistupujeme jen tehdy, pokud vyloučíme jakýkoliv možný nebiologický původ takového zdroje,“ zdůraznila Sharmaová.

Různorodost dat překvapila vědce

Magazín Newsweek upřesnil, že vědci mají za to, že kráter vznikl po dopadu meteoritu a před třemi či čtyřmi miliardami let tam mohlo být jezero a snad i příznivé podmínky pro rozvoj života.

Vědce překvapila rozmanitost a různorodost zjištěných dat. „To mi přijde vůbec nejzajímavější. Formace Máaz a Séíth nevypadají shodně, pokud jde o počet, typ a minerální souvislosti možných organických signálů. Jsem teď zvědavá, čím mohly projít, že dávají tak odlišné výsledky a jak to celé zapadá do našeho příběhu kráteru Jezero,“ dodala Sharmaová pro web ScienceAlert.

Výsledky dosavadního zkoumání tým zveřejnil v magazínu Nature. Badatelé ještě musí přesně určit, o jaké uhlíkové molekuly se jedná, ale obě zkoumané formace vykazují známky změn způsobených reakcí minerálů s vodou. To může znamenat, že voda hrála roli ve vzniku sloučenin, což by byla další klíčová část pro potvrzení, že Mars býval obyvatelný, upřesňuje ScienceAlert.  

Další dílek skládačky

Web Space připomněl, že vědci už dříve našli několik typů organických molekul marsovského původu. Ať už v meteoritech, které dopadly na Zemi poté, co byly z Marsu vymrštěny jiným kosmickým zásahem, nebo v kráteru Gale, který od roku 2012 zkoumalo další vozítko NASA Curiosity.

Prohlídka kráteru Jezero vozítkem Perseverance:

| Video: Youtube

I proto badatelé doufají, že potenciální organické stopy budou přítomné ve vzorcích, které Perseverance chystá pro návrat na Zemi. Pokud tomu tak bude, vědci je jednou prozkoumají přímo. „Je to klíčový prvek skládačky, kterou dáváme dohromady o přítomnosti, rozložení a typech organických látek na Marsu,“ řekla pro ScienceAlert Sharmaová.