Nejdéle sloužící starosta na Trutnovsku sice kandiduje do zastupitelstva, ale nebude pokračovat v pozici starosty. Pavel Dvořáček stojí v čele Havlovic od roku 1990 a podle něj nastal správný čas odejít. "Třicátého října budu mít důchodový věk a říkám si, že 32 roků už je dost. Přenechám vedení obce mladším," řekl Dvořáček.

Kdo bude jeho nástupce, o tom rozhodne výsledek voleb a následná jednání. Jisté je, že Havlovice budou mít poprvé od roku 1990 nového starostu. Dvořáček nicméně chce zůstat v zastupitelstvu. "Máme rozjetých hodně projektů, které bychom chtěli řešit v krátké budoucnosti. Byl bych rád u toho a byl nápomocný novému starostovi," dodal.

Havlovický starosta Pavel Dvořáček.
Nejdéle sloužící starosta povede Havlovice další čtyři roky

V Havlovicích kandidují dva subjekty: Sdružení nezávislých kandidátů Havlovice, do kterého patří i starosta Dvořáček, a Havlováci. K posledním komunálním volbám v roce 2018 přišlo volit 71,90 procenta občanů. SNK obce Havlovice získalo 56,66 procenta, Havlováci 17,94 a Sdružení Rovnováha 25,40 procenta.

Jeden z domů v Regnerově ulici v Úpici, který koupilo v dražbě město.
Úpici trápí problémy s nepřizpůsobivými občany. Lidé mají vyžírků plné zuby

Velká změna čeká také Rtyni v Podkrkonoší. Zdeněk Špringr v předstihu oznámil, že po letošních volbách skončí v pozici starosty, ani nebude kandidovat do zastupitelstva. "Jsem v důchodovém věku, je mi 65 let. Takhle jsem to měl nastavené, že budu dělat starostu do konce tohoto volebního období," vysvětlil.

"Byl bych rád, aby se ve vedení města objevil někdo z nezávislých kandidátů, za které jsem dělal 16 let starostu, a město jelo ve stejných kolejích jako v posledních letech. Lídra máme, uvidíme, jaký bude výsledek voleb. Bude to vyrovnané, každopádně se objeví v zastupitelstvu nové tváře," řekl Špringr. "S čistým štítem konstatuji, že město předávám ekonomicky silné i s velmi dostatečnou zálohou finančních prostředků, které lze okamžitě použít na příští investice našeho města," uvedl.

Zdeněk Špringr
Rtyňským starostou zůstane Zdeněk Špringr

Zdeněk Špringr skončí i v dalších veřejných funkcích - na postu předsedy Svazku obcí Jestřebí hory a po třinácti letech také jako nejdéle sloužící předseda správní rady destinační společnosti Kladské pomezí.

"Regionu jsem se opravdu věnoval. Práce starosty není zaměstnáním, ale posláním pro občany a město dvacet čtyři hodin denně. Všechny funkce nyní opustím a chci se věnovat svým aktivitám - sportu, přírodě a zvířatům. Když bude potřeba, radou městu pomůžu, ale už nebudu rozhodovat," dodal Špringr.

Zdeněk Špringr v komunálních volbách nekandiduje, po 16 letech skončí v pozici starosty Rtyně v Podkrkonoší.Zdeněk Špringr v komunálních volbách nekandiduje, po 16 letech skončí v pozici starosty Rtyně v Podkrkonoší.Zdroj: archiv

Ve Rtyni v Podkrkonoší kandidují Sdružení nezávislých kandidátů, Spolu pro Rtyni (KDU-ČSL, ODS, TOP09) a samostatný kandidát Milan Romančák. Při volbách v roce 2018 byla volební účast ve Rtyni 50,28 procenta. Sdružení nezávislých kandidátů získalo 61,98 procenta, KSČM 9,62 procenta a KDU-ČSL 28,40 procenta.