Z Královéhradeckého kraje pochází třetina z těchto námitek. Týkaly se voleb v Náchodě, Bohuslavicích na Náchodsku, ve Stanovicích na Trutnovsku a v Habřině na Hradecku. Nejedná se přitom jen o obce z Královéhradeckého a Pardubického kraje, ale i z okresu Havlíčkův Brod na Vysočině a ze Semilska v Libereckém kraji, které justičně pod hradecký krajský soud spadají. Zamítavý výsledek přitom padl už čtyřikrát, z toho dvakrát v případě námitek kvůli volbám v Chotěboři, soud odmítl i napadení průběhu voleb v Benešově u Semil a zamítl i námitku k těm v Dašicích na Pardubicku.

"Ostatní případy budou vyřizovány tento týden, protože nám končí dvacetidenní lhůta. U Náchoda se jednalo dle podatele o nesprávný název strany, ale návrh na neplatnost voleb nebyl řádně podepsán," vysvětluje důvod, proč se jím Krajský soud v Hradci Králové nebude dále zabývat, jeho mluvčí Kateřina Podeszwová.

Pochybila volební komise?

Pro Bohuslavice bylo nařízené jednání na pátek 14. října. "Podatel, který se k jednání nakonec nedostavil, protože je v zahraničí, měl více pochybností. Šlo mu o nesprávný postup při volbách na místě, kdy měly být ponechány urny bez dohledu, mělo docházet k manipulaci s obálkami a k nesprávnému stanovení předsedy a místopředsedy volební komise… Bylo tam toho více. Vyslechnuto bylo pět svědků, rozhodnutí bude zveřejněno do středy," uvedla mluvčí královéhradeckého krajského soudu.

V Bohuslavicích, které mají asi tisícovku obyvatel, se ucházeli o hlasy voličů zástupci čtyř sdružení nezávislých kandidátů. Se ziskem pěti mandátů do jedenáctičlenného zastupitelstva vyhrála kandidátka SNK Bohuslavice 1 v čele se současným starostou Jiřím Tojnarem. Tři křesla podle volebního výsledku připadla SNK Bohuslavice 2, dva mandáty ještě získalo SNK pro Bohuslavice a jeden SNK ProBohuslavice.

Přepočítávání hlasů

Ve Stanovicích dal podatel návrh na neplatnost volby kandidáta a došlo k přepočítávání hlasů. "Náš přepočet nám potvrdil i Český statistický úřad a předpokládám, že rozhodnutí by mělo být napsané v úterý," sdělila bez dalších podrobností Podeszwová. Ve Stanovicích vzešlo vítězně z voleb SNK Občané Stanovic s pěti mandáty, zbylé dva připadly SNK Pro lepší obec.

O návrh na neplatnost voleb a přepočítání hlasů mělo jít i v případě Habřiny, kde se rovněž na rozhodnutí čeká. Tady výsledky voleb přisoudily tři křesla Sdružení za lepší Habřinu, po dvou pak mají Spolu a jinak a Pro Habřinu společně.

V letošních návrzích na neplatnost voleb do obecních a městských zastupitelstev letos převažovaly právě ty, v nichž podatelé napadali platnost voleb kandidáta a žádali o přepočítání hlasů. Nebo upozorňovali na nesrovnalosti s uvedeným bydlištěm kandidáta, jako v Chotěboři. V Pardubickém kraji čeká na rozhřešení otázky platnosti výsledků voleb ještě Městský obvod Pardubice VI, Březová nad Svitavou a Semín.

V roce 2018 dorazilo na královéhradecký krajský soud dvacet stížností na průběh komunálních voleb, dvanáct z nich jich vyřizovalo jeho pracoviště v Hradci Králové (včetně okresu Semily) a osm pardubická pobočka (včetně okresu Havlíčkův Brod).