Předchozí
1 z 13
Další

Deník bude tradičně u toho spolu s vámi. Chystáme pro naše čtenáře už nyní, čtvrt roku před volbami, speciální projekt nazvaný „Co u vás rozhodne volby“. V projektu se podíváme do více než dvou stovek obcí a měst napříč celou zemí a zmapujeme hlavní témata, o kterých se u vás živě diskutuje a diskutovat bude.

Trutnov má cyklověž na autobusovém nádraží od léta 2019. Vejde se do ní 118 kol.
Místo cyklověže radši halu na nádraží a parkovací dům, řekli v anketě Trutnováci

„Do unikátního projektu navíc zapojíme i vás, naše čtenáře. Budeme rádi, když nám dáte vědět, co trápí obyvatele ve vašem městě, ve vaší obci. A o čem jste přesvědčeni, že bude stěžejní téma komunálních voleb právě u vás. Přijedeme za vámi,“ říká Roman Gallo, ředitel redakcí Deníku.

Jak se zapojit? Je to jednoduché. Stačí do webového prohlížeče zadat adresu denik.cz/volbyuvas anebo načíst na mobilní telefon QR kód přiložený k tomuto článku. Vyplnění vám zabere maximálně dvě minuty času.

Volby 2022Volby 2022Zdroj: Deník

Václav Bělohoubek, majitel pohřební služby, Dvůr Králové nad Labem:

"Myslím, že by se mělo konečně zapracovat na podobě koupaliště. Dlouho se o tom mluví, ale zatím se nic neudělalo. Měli jsme nejlepší koupaliště v širokém okolí, ale tak, jak vypadá dnes, je hodně za zenitem. Nelíbí se mi, co se děje na náměstí. Vypadá to tam hrozně. Farmářské trhy jsou ostudné. Nevěřím moc velikášskému projektu v bývalém Strojtexu, má to stát obrovské miliony, ale kdo je na to obzvlášť v dnešní době dá? Zklamalo mě, že se město nepostavilo za hokej, na který chodilo hodně lidí. Teď se tady nebude hrát nic, žádný dospělý hokej. To mě hodně mrzí. Škoda, že není kam chodit ve městě za zábavou. Současné i budoucí vedení města by se mělo zaměřit na to, aby se nám Dvorákům ve městě líbilo, příjemně žilo, a aby lidi neodcházeli bydlet jinam. Jen o tom nemluvit, ale něco udělat."

Václav BělohoubekZdroj: Archiv

Jan Romančák, důchodce, Trutnov:

"Řekl bych, že v Trutnově funguje většina věcí dobře, udělalo se toho dost, radnice o město dbá. Bydlím v Poříčí, tam je největším problémem, že není kde nakoupit. Chybí obchody, zachraňují to Vietnamci, bez nich by tady nebylo nic. Pro všechno se musí do Trutnova. A v sobotu, neděli to je vůbec pohroma, místní doprava jezdí za dlouhou dobu. Špatná je situace v parku na Lípovém náměstí v Poříčí. To je kritické místo. Tam je díky jedné skupině obyvatel neustále nepořádek a lidi se tam bojí chodit, nedovolí si tam sednout. Město plánuje velký projekt na rekonstrukci náměstí za 20 milionů korun, ale nevím, jestli to je dobrý nápad, když víme, co se tam děje. A bude to pokračovat, i když tam budou kamery. To by tam museli neustále hlídat policisté."

Jan RomančákZdroj: Archiv

Jiří Jaroš, moderátor veřejných projednání, Dvůr Králové nad Labem:

"Očekávám, že bodovat bude téma změn územního plánu a bydlení. Ve Dvoře Králové není kde stavět a tudíž ani kam se přistěhovat. Město je však nyní na dálnici a do Hradce, Pardubic a dokonce i Prahy se dá pohodlně dojíždět za prací. A to jsou další témata - doprava v centru a pracovní možnosti. Myslím, že táhnout budou i příklady z okolních měst."

Jiří JarošZdroj: Archiv

Jan Bartoš, prodejce, fotograf, Trutnov:

"Domnívám se, že letošní komunální volby budou hodně ovlivněny celkovou náladou ve společnosti. Procházíme ekonomicky nelehkou dobou, které nahrává víře v populismus. Uslyšíme spousty nereálných slibů o změnách v dostupnosti bydlení, o vybudování chybějící dopravní infrastruktury, občanské vybavenosti atd. Doufám, že všichni voliči vezmou rozum do hrsti a slepě nepůjdou za sliby pečených holubů, létajících až do úst. Zároveň doufám, že lidé budou přihlížet k tomu, zda jsou s prací současného vedení města spokojeni, nebo zda je na čase výměna."

Jan BartošZdroj: Archiv

Veronika Neureiterová, studentka, Úpice:

"V Úpici je potřeba zajistit bezpečnost občanů vůči nepřizpůsobivým jedincům. Je velmi důležité, aby se město stále snažilo prostředí a život v Úpici vylepšovat, aby obyvatelstvo neubývalo, ale naopak přibývalo. V plánu je již dlouho diskutovaná výstavba obchodního řetězce Albert, což by určitě zlepšilo nejen nákupní podmínky v Úpici, ale také v okolních obcích a městech. Nyní je v procesu také výstavba cyklostezky, která by měla vést podél řeky Úpy z Havlovic až do Suchovršic. Je to skvělý projekt na podporu kultury a sociálních potřeb."

Veronika NeureiterováZdroj: Archiv

Lukáš Čížek, šéfkuchař, Vrchlabí:

"Hodně se renovují v poslední době ulice, konečně se staví krytý bazén, město má spoustu plánů dopředu. Za důležité považuji, že se prodaly další pozemky k výstavbě apartmánů, to přinese byznys nám podnikatelům. Podle mě město funguje dobře, jsem ve Vrchlabí spokojený."

Lukáš ČížekZdroj: Archiv

Jan Souček, řidič, Trutnov:

"Pro Trutnovany je jednou z důležitých věcí rekonstrukce kina Vesmír. Za mě je to dobrá věc, podle toho, co jsem četl o plánech s kinem. Pan architekt Michal Rosa navrhl pěkný kulturní stánek. I když v očích mnohých lidí jde prý o střet zájmů, což si nemyslím. V době tvoření projektu asi ještě nikdo nemohl tušit, že bude zvolen starostou našeho města. Zatím mohu říct, že svoji funkci vykonává dobře.

Jako další věc a poměrně důležitou je dostavba dálnice D11. Můj názor je takový, že by se už dávno měla změnit legislativa ohledně výkupu či vyvlastnění pozemků. Myslím si, že jsou s tím u nás zbytečně dlouhé průtahy a zdržení různými odvoláními - viz pan Holubec. Nabízí se otázka, proč to v Polsku jde a u nás se musí čekat a se všemi domlouvat či dokonce prosit ve stylu prodej nám to. Tohle je podle mě jedno z nejdůležitějších témat v regionu a okrese.

V neposlední řadě jsou důležitým tématem revitalizace sídliště Zelená louka a chystaná rekonstrukce Špitálského mostu. Navrhl bych prodat cyklověž, která je využívána minimálně a na jejím místě konečně vybudovat na autobusovém nádraží odbavovací halu a zázemí jak pro cestující, tak řidiče autobusů. A to vše spojené s parkovacím domem. Bylo by dobré také dokončit rekonstrukci Oblastní nemocnice Trutnov s navrhovaným parkovacím domem uvnitř areálu."

Jan SoučekZdroj: Archiv

Jiří Langpaul, procesní inženýr, Dvůr Králové nad Labem:

"Podle mého názoru komunální volby nevyhraje "nejlepší volební program", ale to jak je člověk dlouhodobě aktivní v zapojování se do různých projektů, aktivit v daném městě. Pokud se bavíme o našem městě, je potřeba jasně definovat, do čeho se bude investovat a to jasně splnit.

Největší chybou současné koalice ve Dvoře Králové nad Labem je absence dlouhodobého plánu. Přijde mi, že poněkud kopíruje předešlou vládu Andreje Babiše a myslí pouze na přítomnost, což považuji za její velký nedostatek. Velkým zklamáním byl výsledek jednání se společností Karsit. Po dlouhé době byla velká příležitost dostat do našeho města silného konkurenta současným firmám a opět z toho nemáme nic. V podstatě neustále čtu o projektech, které by měly posunout město o něco dále, ale za poslední roky jsem těch dokončených moc neviděl. I to může být důvod, proč se absolventi vysokých škol nevracejí domů. Dvůr Králové a okolí má obrovský turistický potenciál (ZOO, Kuks,…), ale dlouhodobě neumíme k nám turisty přilákat na více než jeden den. Nejsem fanouškem současné vlády našeho města, ale po posledních volbách, kdy opět zvítězilo hnutí ANO, jsem si říkal, že za 8 let se dlouhodobé plány mohou realizovat. Po této době věřím a doufám, že nedostanou další mandát. Město stagnuje na místě a potřebuje změnu (opět)."

Jiří LangpaulZdroj: Archiv

Martina Siborová, úředník, Trutnov:

"Můj názor je takový, že v komunálních či jiných volbách bude hlavním tématem uprchlická krize, ale hlavně inflace, která sužuje snad každého člověka v této zemi! Strany se budou předhánět s líbivými řešeními, slibovat nápravy a lepší zítřky. Neměli bychom ale zapomenout číst mezi řádky, tohle už tady bylo a jak známe z pohádky "není vždy zlato, co se třpití". V Trutnově by bylo dobré určitě řešit nedostatek praktických lékařů. Během několika měsíců skončila ordinace doktorů Lukášových a radnice slibovala pomoc ohledně znovuotevření ordinace pro doktora Volfa, který by celou agendu převzal. Dosud se nic nestalo, horko těžko jsem sehnala jiného lékaře, ale spousta lidí nového nemá a musí si léky nechat předepisovat na pohotovosti, kde recept platí jeden den! Což je problém třeba pro důchodce."

Martina SiborováZdroj: Archiv

Marek Pilný, výrobní mistr v TE Connectivity, Trutnov:

"Město Trutnov si jako celek vždy vybavím v porovnání před více jak dvaceti lety a dnes a vidím mnohá a mnohá zlepšení, která mají pro mě jedno velké synonymum - bývalého starostu města pana Adamce. V současné době ale cítím trochu deficit, jako obyvatel sídliště Zelená louka, kdy v tomto „městě ve městě“ dle mého názoru chybí větší možnost vyžití rodin, dětí, ale i dospělých - jak kulturních (koncerty, různá vystoupení…), tak sportovních. Samostatnou kapitolou pro velkou část obyvatel sídliště je parkování, kdy ve většině je stav velmi kritický. Vím, že město teď pořádalo na Zelené louce místní anketu a pevně doufám, že některá uskupení si vylepšení života v tomto místě vezmou jako jedno z hlavních témat do voleb, respektive jejich naplnění jako jeden z ústředních bodů jejich povolebního programu."

Marek PilnýZdroj: Archiv

Petr Ticháček, moderátor, Vrchlabí:

"Myslím, že letošní volby se u nás rozdělí na dva tábory. Ti starší budou preferovat současnou politiku starosty Sobotky, mladí budou chtít jakýsi "refreš". Dle mého bude nejlepší kombinace, protože současný starosta má zkušenosti a mladí nové nápady a drive. Ve Vrchlabí se udělalo dost skvělé práce, chybí mi absence lepší komunikace směrem k občanům, ale to by mohla vyřešit mladá krev."

Petr TicháčekZdroj: Archiv

Aleš Kisý, paralympionik, Trutnov:

"Z mé osobní zkušenosti vím, že ne vždy rozhodne o vítězi voleb a ne pouze komunálních, ale jakýchkoli, to, co by mělo být největším přínosem pro obyvatele ČR, nebo daného regionu. Ale co si zvolíme, to máme. Já bych si osobně přál, aby se v Trutnově více řešila infrastruktura a byla více systémová, ne že se bude opravovat a budouvat vše najednou, aby se ucpal celý Trutnov. To platí nejen pro Trutnov, ale i přilehlá místa u Trutnova. Myslím, že by bylo dobré budovat dětská hřiště, školky, přivést do Trutnova další vysokou školu, opravit a vybudovat chodníky, tam kde je to potřeba, vyřešit parkovací stání, zřídit další nové domy pro seniory s pečovatelskou službou atd. To mi osobně dává smysl. Nechme se překvapit, jak to dopadne."

Aleš KisýZdroj: Archiv