„Máme domluvenou koalici se Sílou Dvora. Jsme otevřeni také spolupráci se všemi ostatními sdruženími, které se dostaly do zastupitelstva, včetně opozičních, a chtějí se podílet na budoucím vedení města. Cílem je, aby co nejvíc lidí šlo společně a vytvořilo co nejširší koalici,“ řekl současný starosta Dvora Králové nad Labem a lídr kandidátky ANO Jan Jarolím.

Síla Dvora (STAN, Východočeši) je v povolební situaci klíčovým hráčem. Pokud by se přidala k ostatním stranám, které se již před volbami zásadně vymezovaly proti hnutí ANO, mohly společně s nimi vítěze obejít a získat nadpoloviční většinu mandátů 12 proti 9. Vládnoucí sestavě s lídrem a starostou Janem Jarolímem by v tom případě nestačilo ani 41,52 procent hlasů od voličů.

Jedním z klíčových projektů Dvora Králové nad Labem bude v novém volebním období rekonstrukce autobusového nádraží.
Chovatel i fotbalista. Podívejte se na novou sestavu zastupitelů Dvora Králové

„Síla Dvora hned po volbách avizovala, že bude respektovat výsledky voleb a nabídne spolupráci vítězi. Z následných jednání vzniklo memorandum o společném postupu, z kterého jasně vyplývá snaha o spolupráci v následujícím volebním období,“ potvrdil Deníku lídr sdružení Vítězslav Šturma.

„Nyní začnou práce na koaliční smlouvě, která by měla obsahovat mimo jiné principy spolupráce, personální obsazení orgánů města a společné programové teze. Shodli jsme se na tom, že koaliční smlouvu připravíme a podepíšeme do 15 dní. Do podpisu smlouvy může ANO hledat dalšího partnera na rozšíření koalice,“ konkretizoval aktuální postup Šturma.

„Síla Dvora dodržela naši dohodu navzdory snaze vytvořit koalici bez ANO, což oceňuji,“ poděkoval Jarolím.

Jednička vítězné dvorské kandidátky ANO Jan Jarolím je starostou Dvora Králové nad Labem posledních osm let.
Ve Dvoře Králové dominovalo ANO, získalo přes čtyřicet procent hlasů

Jedním ze sdružení, které usilovalo o variantu s vyšachováním ANO, byla DKoalice (TOP09, Zelení, KDU-ČSL a nezávislí kandidáti). „Jsme připraveni na koaliční jednání v souladu s naším programem a postoji se všemi zvolenými subjekty kromě hnutí ANO. Vzhledem k tomu, že před volbami a během předvolební debaty se ostatní strany rovněž jasně vymezovaly proti hnutí ANO, dává nám logický smysl široká opoziční koalice s dvanácti hlasy oproti devíti. Tato koalice by byla podpořena jasnou většinou 58,5 % odevzdaných hlasů,“ vyjádřila se Linda Harwot, jednička DKoalice a nově zvolená zastupitelka.

Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové nad Labem.
Tyršovo koupaliště vyžaduje opravu, vyrůst u něj může kemp

Na tuto koalici pěti sdružení nejspíš nedojde. „Naši tři zvolení zastupitelé budou dál usilovat o proměnu Dvora Králové v moderní město, na které budeme moct být hrdí. V nově složeném zastupitelstvu budeme společně a nadstranicky podporovat především tyto hlavní priority občanů - dostupné bydlení, pestrou nabídku práce a kvalitní veřejný prostor a služby,“ dodala Linda Harwot.

Nejvíce mandátů bude mít ve Dvoře Králové nad Labem hnutí ANO, které z 21 míst obsadí 9. V komunálních volbách mu dalo hlas suverénně nejvíc voličů, kandidátku s lídrem Janem Jarolímem volilo 41,52 procent voličů. K volebním urnám ve městě zamířilo 5 169 voličů, volební účast byla 41,65 procenta. ODS, Sportovci pro Dvůr a DKoalice budou mít po třech mandátech. Síla Dvora získala dva mandáty a Piráti jeden.

Vítězný návrh architektonické soutěže na revitalizaci autobusového nádraží ve Dvoře Králové vytvořili architekti z brněnského ateliéru M2AU.
Park, hala, nová křižovatka. Autobusové nádraží ve Dvoře Králové čekají změny