Sedmapadesátiletý podnikatel v cestovním ruchu Martin Jandura (Špindlerův Mlýn - město s vizí) je novým starostou Špindlerova Mlýna. Provozovatel infocentra Špindl.INFO a Pošty Partner a majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com bude působit jako neuvolněný starosta, funkci tedy bude vykonávat při zaměstnání.  „V práci jsem si to zařídil, s panem Staruchem máme představy a plány, jak by to mohlo fungovat. Mám to dvacet metrů na radnici, takže s tím problém nemám,“ vysvětlil, jak skloubí činnost starosty a podnikatele. Jandura sází na spolupráci s dosavadním starostou Vladimírem Staruchem (Pro náš Špindlerův Mlýn), který vedl město 12 let a v dalším volebním období bude místostarostou.

Novým starostou Špindlerova Mlýna byl zvolen v úterý 18. října 2022 Martin Jandura (vlevo), který střídá Vladimíra Starucha (vpravo). Ten se přesouvá do pozice místostarosty.
Změny na radnicích. Nového starostu mají Špindlerův Mlýn a Rtyně

„Toto obsazení vyplynulo z našich jednání po volbách. Dohodli jsme se, že by tento model mohl fungovat. Zkušenosti pana Starucha jsou velké a nepřehlédnutelné, byla by škoda o ně přijít. Plně počítám také se Šancí pro město, protože udělali velký kus práce a zaslouží si být v dění města,“ připomněl třetí uskupení.

Výsledky komunálních voleb ve Špindlerově Mlýně byly velice vyrovnané, tři strany (Pro náš Špindlerův Mlýn, Špindlerův Mlýn - město s vizí, Šance pro město) získaly přes 23 procent hlasů a po čtyřech mandátech. Do zastupitelstva se dostali také kandidáti dalších dvou sdružení (Nezávislí s podporou TOP 09, ODS). „Jsem především moc rád, jak vysoká byla volební účast ve Špindlu. Trvám na to, abychom spolupracovali napříč všemi stranami, protože volební výsledky byly velmi těsné. Špindl si zaslouží, abychom všichni spolupracovali,“ uvedl nový starosta.

Takhle má vypadat Hotel Špindlerovská, který nahradí zbořenou budovu v centru Špindlerova Mlýna.
Nelegální bourání ve Špindlu si vysloužilo trestní oznámení. Vyroste tam hotel

„Výsledek voleb byl pro mě signálem, že musíme jednat v širším uskupení o problémech, které město tíží. Dohodli jsme se, že uděláme maximum pro to, aby město fungovalo. Všichni máme stejný cíl, kterým je řešit bydlení trvale žijících občanů, vybudování nových bytů, pracovní příležitosti a zvýšení návštěvnosti města. Chceme úzce spolupracovat se Skiareálem a uskutečnit dlouho očekávaný projekt propojení lyžařských areálů,“ poukázal na klíčový projekt dosavadní starosta a nový místostarosta Vladimír Staruch. Spolupráce města se Skiareálem Špindlerův Mlýn bude nezbytná už při Světovém poháru v alpském lyžování, který se bude konat za tři měsíce.

Hoteliéři v Krkonoších doufají, že lidé vyrazí v létě do hor.
Hotely v Krkonoších musí zdražovat. Hosté změnili návyky při objednávání

Špindlerův Mlýn zaznamenal podle Martina Jandury jako odborníka na cestovní ruch úpadek turismu. Situaci chce zlepšit, zároveň si přeje udržet v horském středisku trvale žijící občany. „Obyvatelé vnímali situaci, která tady byla v poslední době, a ztráceli hrdost, že jsou Špindláci. Tuhle hrdost bych jim rád vrátil. Zapojit do toho chci i místní podnikatele a hoteliéry, aby se jim ve Špindlu komfortně podnikalo a zisky šly zpátky nahoru,“ řekl Jandura.

Za klíčovou považuje dobrou spolupráci se Skiareálem. „Vnímám ho jako největšího partnera. Přeji si vytvořit jeden fungující celek: radnice - hoteliéři - místní podnikatelé - Skiareál. Jedině v tomto společném spojení je naše síla navrátit Špindlu jeho zašlou slávu,“ dodal.

Starosta Špindlerova Mlýna Vladimír Staruch.
Starosta Špindlerova Mlýna: Poptávka po výstavbě je pořád, apartmánů je 9 tisíc

Ubytovací kapacita se pohybuje ve Špindlerově Mlýně mezi 17-18 tisíci lůžky. Téméř polovinu tvoří apartmány. Jejich počet v posledních letech rapidně nabobtnal až k devíti tisícům. Městu ale přímé příjmy nepřinesly kromě daní z nemovitosti a naopak výrazně zatěžují infrastrukturu. Z apartmánových lůžek totiž město ubytovací poplatky neinkasuje.

Tato situace vadí i novému starostovi. „Strašně mě mrzí systém výběru poplatků za lůžka. Tam je velký problém v legislativě. Byli bychom rádi, aby ji ministerstvo nastavilo úplně jinak, což znamená platbu paušálem. Současný výběr nikomu nevyhovuje, ani hoteliérům, a tuplem ani městu. Proto bych byl rád, aby se to změnilo. Pak se budeme mít ve Špindlu jako v Dubaji. A nejen ve Špindlu, ale i dalších horských střediscích, která pak na tom budou mnohem lépe,“ nastínil Martin Jandura.

Na začátku roku 2019 se špindlerovský areál ve Svatém Petru zaplnil tisícovkami sportovních fanoušků. Spousta jich dorazila ze Slovenska a domů odjížděla maximálně spokojena.
Skvělá zpráva! Světový pohár do Špindlerova Mlýna dorazí už v lednu roku 2023