"Z volby mám radost, vnímám to jako dobrý začátek nového zastupitelstva," řekl po svém zvolení 47letý Michal Rosa. "Chtěl bych se pokusit o větší spolupráci mezi koalicí a opozicí. Pro mě to je páté volební období a vztah mezi koalicí a opozicí byl v posledním volebním období nejhorší, jaký pamatuji. Nepřineslo to nic pozitivního ani jedné straně. Věřím, že se nám povede navázat spolupráci lépe. Budu se o to maximálně snažit," uvedl starosta Trutnova. ODS vyhrává v Trutnově pravidelně volby od roku 1994, její vláda nad městem se prodlouží po úspěchu v letošních komunálních volbách do roku 2026.

Starosta se přesto volil v Trutnově znovu po deseti měsících. Rosa, který je původní profesí architekt, naváže na svoje působení v čele trutnovské radnice, kde loni v prosinci nahradil odcházejícího Ivana Adamce. Je v pořadím třetím polistopadovým starostou Trutnova. Gustav Hillebrand vedl Trutnov v letech 1990 - 1998, poté převzal vládu na 23 let Ivan Adamec. "Tehdy jsem opouštěl sice nejistou, ale dobře známou práci projektanta a pustil jsem se do projektu mnohem větších rozměrů.

Nemění se ani posty místostarostů. Pro Tomáše Eichlera (Piráti) hlasovalo 21 zastupitelů, Tomáš Hendrych (Volba pro město) dostal 24 hlasů. Hendrych je místostarostou Trutnova nepřetržitě od roku 1994 a působil hned v prvním polistopadovém zastupitelstvu v roce 1990. Eichler se stal místostarostou poprvé před čtyřmi lety.

Radními města budou vedle starosty a místostarostů Jana Křemenská, Jozef Kochan, Radek Horák, Pavel Káňa, Libor Kasík (všichni ODS), Petr Skokan (VPM), Petr Horčička a Milan Lhoták (Sdružení pro Trutnov). Předsedou finančního výboru bude Karel Nečas (ANO), předsedou kontrolního výboru Tomáš Voborník (ANO). Z 33 zastupitelů je 13 nových. Nejmladší zastupitelkou je devatenáctiletá Valerie Piskorová z ANO, nejstarším zastupitelem 76letý Jozef Kochan. Vůbec poprvé se dostali do trutnovského zastupitelstva kandidáti SPD a rovnou tři. Naopak prvně v něm nefigurují komunisté.

"Čekají nás velmi složité roky a je naším společným úkolem, abychom jimi Trutnov bezpečně provedli. Abychom přes všechna nepříjemná rozhodnutí, která budeme muset učinit, za čtyři roky předávali Trutnov novému zastupitelstvu jako fungující město plné života, město, které se pyšní úspěchy svých sportovců, město bohaté na kulturní a společenské akce, město s nepřeberným množstvím volnočasových aktivit. Město nabízející kvalitní vzdělání, slušné bydlení, dostatek pracovních příležitostí a kvalitní servis pro seniory," vyjádřil se starosta Trutnova Michal Rosa.

„Chceme se zaměřit na snižování energetické náročnosti a zvyšování energetické soběstačnosti, dopravu a parkování, bezpečnost, rozvoj městských částí a integrovaných obcí, životní prostředí. Velkým tématem bude zejména důsledná separace odpadů a s tím souvisejících věcí, protože od roku 2030 se podmínky pro skládkování zásadně změní a potřebujeme se co nejdříve připravit na to, co nás čeká,“ pojmenoval Michal Rosa priority Trutnova pro nadcházející čtyřleté období, uvedené v Programovém prohlášení koaliční smlouvy pro volební období 2022-2026.