V areálu letního kina se zítra od 15 hodin koná třetí ročník festivalu hudební alternativy Básníci ticha.

Mladá akce letos představí opravdu unikátní program, neboť všechny kapely, které zde vystoupí, jsou sdružené pod hlavičkou respektovaného slovenského hudebního vydavatelství Slnko Records. To se na hudbu mimo hlavní proud zaměřuje.

„Festivalový program nabídne hned pět slovenských skupin, které pokrývají skutečně pestré hudební spektrum. Návštěvníci uslyší skupinu Longital, dvojici hudebníků s kytarou a basou, která neustále posouvá zvukové hranice," přibližuje David Pešek, jednatel společnosti Kulturní centrum Turnov. Dodává, že jejich hudba je živelná i něžná, přímočará a někdy „až na dřeň".

Dále vystoupí skupina Tu v dome, hrající v nezvyklém akustickém nástrojovém obsazení (vokály, kytara, banjo, housle, violoncello, bicí) hudbu lhostejnou k příslušnosti k jakémukoliv žánru. „Jak sami členové tvrdí, jejich hudba je tematicky vzdálená od světa lásky a za mimořádných okolností jsou schopní zahrát třeba i Kraftwerk," dodává David Pešek.

Košičtí Kolowrat bývají charakterizováni jako „mluvčí městské poetiky" či „kytaroví melancholici". Za své druhé album Slnko je vo veži získala kapela hned tři nominace v Radio Head Awards 2009, výročních hudebních cenách Radia FM.

Walter Schnitzelsson je mladé „power trio" (kytara-basa-bicí) a zároveň první a jediný interpret Slnko Records, který zpívá výlučně v angličtině. „Jsou autentičtí, uvěřitelní a za cizí jazyk se neskrývají, ale vyjadřují jím obsah a sami sebe. Srší z nich neuvěřitelná radost a energie a na jejich koncertech si je proto třeba držet klobouky," přibližuje jednatel Kulturního centra Turnov.

Festival vystoupením zakončí Zlokot. Jeho členové Erik „Losos" Horák (ex-Noisecut), raper Pavol „Lyrik" Remiaš (Modré hory), kytaristka Stanka Apfelová (Got Blue Balls) a bubeník Michal Lašán (ex-Noisecut) jsou známí z různých jiných projektů. „Ale Zlokot, který si vytvořil vlastní osobitý styl a textovou poetiku, je pro všechny premiéra. Něco, co nikdy předtím nedělali. V jejich hudbě lze slyšet elektroniku s kytarami, hip-hop křížený s indierockem a punkem a dokonce i disco," uzavírá David Pešek.

(njt)