Do prehistorie zpracování lnu už od roku 2003 zasvěcuje děti ze základní školy celého regionu Muzeum textilu v úspěšném interaktivním programu pro mládež nazvaném „Textilní řemesla aneb Jak krtek ke kalhotkám přišel“.

Proto od středy do muzea proudily davy školáků, aby si techniky sami vyzkoušeli. „Smyslem programu je ukázat dětem, jak se dřív zpracovával len, jak se z něho získávalo vlákno, jak se pak spřádalo a vyráběla se z něj tkanina. Nebo, jak se tkanina potiskovala, barvila či šila. Také je možné vidět, jak se vlákno zplsťovalo do rouna nebo kuličky,“ vysvětlil ředitel muzea Vlastimil Havlík a sám – oděn v zástěře zamazané od barev – názorně školákům předváděl původní potiskování textilií. Mladí návštěvníci si tak během jedné hodiny sami vyzkoušejí například drhnutí, česání či tkaní.

Akce nazvaná Textilní řemesla aneb Jak krtek ke kalhotkám má mezi školami velký ohlas. Za pět dnů se v muzeu vystřídá až 600 dětí. „Z předchozích ročníků víme, že děti často berou látku jako hotovou věc a jsou překvapené, jak je složitý postup při její výrobě,“ uvedla pracovnice muzea Pavla Knápková.

V letošním roce se program koná už pošesté. „Velkou pomocí jsou pro nás studenti z Univerzity Hradec Králové, katedry textilní tvorby, kteří to mají jako týdenní praxi. Ti jsou na jednotlivých stanovištích a dětem nejen vysvětlí techniky zpracování lnu, ale řeknou jim i něco z historie. Hlavně je však vedou k tomu, aby si to samy vyzkoušely. V tom je právě ta interaktivnost toho programu. Nejsou to jen suchá fakta, ale každé dítě má možnost si vyzkoušet všechny prezentované techniky,“ upozornil Havlík.

„Mě se nejvíce líbila pohádka o krtečkovi a taky potiskování,“ chlubil se vlastnoručně potištěnou látkou, kterou si jako dárek odnáší domů osmiletý Petr z Broumova. Součástí programu je totiž i promítání oblíbeného dětského filmu Jak krtek ke kalhotkám přišel. „Celý program je skutečně vystavěný na půdorysu příběhu o krtečkovi, který znají zejména děti z prvního stupně základní školy. Právě v něm jsou názornou formou pomocí zvířátek představeny textilní techniky,“ potvrdil ředitel Havlík. Ten si původně myslel, že práce u tkalcovského stavu nebude chlapce bavit. Ale opak je pravdou. „Někteří jsou až neobyčejně zruční. Je vidět, že jim manuální práce schází a sezením u počítače ji nezískají,“ dodal. Interaktivního programu se ve středu zúčastnily postižené děti, které přijely až z Neratova. Program se jim moc líbil a byly nadšené zejména z potiskování látek. „Už jsem si to zkusila a teď si obrázek odnesu domů,“ ukazovala potištěnou látku dvanáctiletá Majka.