Návštěvníky čeká pestrá mozaika snímků i poutavého vyprávění. Z Prahy na Madeiru je to zhruba 3200 km, pořad trvá asi 140 minut včetně přestávky. „Na Madeiru jsem vyrážel ze zvědavosti, co uvidím, když ji všichni tak opěvují. Doufal jsem, že se mi tam bude aspoň trochu líbit. Jenže když jsem na ostrově vyrazil na první výlet, úplně mě ten ´ráj v Atlantiku´ pohltil. Během každé cesty se snažím koukat i očima diváků mých diashow.

Snažím se vidět to, co je potom bude zajímat," říká Martin Loew. Madeira otevírá náruč všem: Kdo miluje parky a zahrady, dva týdny tu nemusí dělat nic jiného, než se procházet mezi rozkvetlými záhony. Kdo žasne při pohledu na mořský příboj mezi útesy, celé dny může chodit pobřežními stezkami. I milovníci horských scenérií si tu přijdou na své. Přes 1.800 m vysoké hory mají již alpský charakter a o hřebenové tůry není nouze. Největším pokladem Madeiry jsou ovšem úzké stezky podél starých zavlažovacích kanálů „levád", které protkávají celý ostrov.

Po nich se dostanete i do nejodlehlejších hlubokých roklí v srdci hor, kde vás obklopí bujný deštný prales jako přenesený z Amazonie.

Madeira je označována jako ostrov věčného jara. To znamená, že rozdíly mezi ročními obdobími jsou minimální. „Samozřejmě je třeba počítat s tím, že během podzimu a zimy je deštivěji a chladněji, ovšem ještě větší rozdíly v počasí a v teplotách panují mezi severem a jihem ostrova, nebo mezi pobřežím a horami. A to kdykoliv, včetně vrcholného léta. Vzpomínám si, jak nás paní domácí z jednoho ubytování zaskočila prohlášením, že tu bývá v květnu podobné počasí jako v lednu," říká cestovatel Loew.    (njt)