A jak nápad na novou akci vznikl? „Bylo to spontální rozhodnutí. Díky DéKá festu mám skvělé kontakty na managery a promotéry, kteří do Čech vozí takovéhle pecky a tím, že už s nimi spolupracuji delší dobu, dostávám od nich nabídky, které se z mého pohledu, odmítnout nedají. Tito zahraniční interpreti mají třeba jen tři, čtyři zastávky v Čechách. A DéKáčko je jednou z nich," vysvětlil Dan Šípek, organizátor festivalu a provozovatel Dékáčka.

Jak doplnil, prvním impulsem byla nabídka koncertu Normana Beakera,legendárního britského kytaristy, který hrál s B.B. Kingem, Chuckem Berrym, Paulem Jonesem nebo Robertem Plantem. „Neváhal jsem ji využít, protože je to pro Dvůr a náš klub veliká pocta. Poté mi přišla další zajímavá nabídka a další a já začal přemýšlet, že tyto jednotlivé koncerty spojím v jeden celek a vytvořím klubový festival. Této muzice totiž sluší malá pódia a komorní atmosféra," doplnil Šípek.

Do programu DK Blues Blocku tak byla zařazena vystoupení Ondřej Štveráček Trio s americkým bubeníkem Genem Jacksonem, Štěpána Markoviče a Gipsy Groove, Jana Spáleného s ASPM a amerického kytaristy Carvina Jonese.

„Chci lidem ukazovat muziku, kterou by si asi jinak neposlechli, chci jím přiblížit i jinou, než klasickou klubovou scénu, či interprety zvučných jmen. U všech interpretů, kteří v rámci DK Blues Blocku vystoupí, jde především o silný hudební zážitek stavěný na kvalitě a stoprocentního procítění své tvorby, interprety, kteří ve svém žánru patří k tomu nejlepšímu," uzavřel Dan Šípek.

Sobota se Spáleným

První koncert se konal v úterý a plně podpořil Šípkova slova. Čtyřiašedesátiletý Norman Beaker, legendární bluesový kytarista, zpěvák a skladatel uchvátil všechny posluchače. Hudebník, který se svou skupinou často doprovází také Van Morrisona nebo Chrise Farlowea.

Během čtyřicetileté kariéry vystoupil s řadou známých hudebníků a podílel se na jejich deskách. Bluesový král B.B. King ho označil za bílého Freedy Kinga (dalšího z trojice bluesových králů). A koncert v Dékáčku ukázal, že to nebyla planá slova. Společně s basistou Johnem Pricem a bubeníkem Stevem Gibsem odstartovali nový festival tím nejlepším způsobem.

Festival pokračuje v sobotu koncertem Jana Spáleného a ASPM.

(bm)