„Na Karlov jsme na 11. dubna pozvali letošního držitele žánrové ceny Anděl, skupinu Vložte kočku , druhou formací bude Nekuř toho tygra," prozradil Ota Černý, autor projektu pomníku.

Vystoupení je benefiční a výtěžek půjde na chystaný pomník, který má stát v Podharti, na místě židovského hřbitova, který byl zlikvidován v šedesátých letech.

„V současné době jsme už ve fázi příprav samotné stavby. Ta by měla začít ještě letos. Protože se nám zatím podařilo nasbírat jen část potřebných financí, vznikne pouze vnitřní část pomníku ve tvaru šesticípé hvězdy," vysvětlil Ota Černý. Šest třímetrových jehlanů vznikne později, až se podaří od sponzorů získat další peníze. Více informací o samotném projektu, včetně jeho vizualizací, najdou zájemci na webu www.otacerny.cz.

Vložte kočku jsou čtyři lidé, co dělají hudbu. Vložte kočku, to je kombinace živé elektroniky, natriggerovaných bicích, pětistrunných houslí, pianina a surreálných textů.

V březnu 2012 vydali Tátu, první dlouhé album, které sklidilo několik téměř nadšených recenzí a nominaci na Anděla v kategorii elektronická hudba. Album SEAT se objevilo v mnoha výročních žebříčcích a bylo oceněno novinářskou cenou Vinyla za desku roku a žánrovým Andělem za elektronickou hudbu. Skupina má za sebou šest let existence, přes dvě stovky koncertů od Bělehradu po Vrchlabí. Za zmínku stojí úspěšná účast na Colours of Ostrava 2013 nebo zaznamenané vystoupení v karlínském Studiu A Českého rozhlasu v rámci Radio Wave Live Session 2012.

Základ skupiny Nekuř toho tygra se dal dohromady v Opavě na podzim 2001, samotný vznik ale souvisí až s příchodem bubeníka Jiřího Šíla, kdy skupina přijala svůj svérázný název a v květnu 2002 poprvé veřejně vystoupila. V březnu 2004 Nekuř toho tygra pořídili svoji první studiovou nahrávku Položila bradu na gis. V létě 2004 se skupina rozpadla a dala opět dohromady na počátku roku 2005. Tři původní členy doplnil nový baskytarista a druhý kytarista. V tomto pětičlenném složení Nekuř toho tygra natočili v červenci 2005 druhou demo nahrávku Nový život mačky a v září 2006 CD pojmenované Čerstvá ovce rodiny. Kapela se zaměřuje na vlastní tvorbu na pomezí žánrů hudbu kombinující rock, punk, blues a folk. Jedním z poznávacích znamení tvorby „Tygrů" je sytý alt a přirozený „bigbítový" zvuk studiových nahrávek. Na svých demo prezentacích se kapela střídmým užíváním studiových efektů snaží zachytit atmosféru svého živého hraní.

Bedřich Machek