Stalo se tak po představení v Městském divadle, kde po celé tři dny uplynulého víkendu probíhal XXII. ročník regionální loutkářské přehlídky pro Liberecký kraj a území Českého ráje. Tu tady každoročně pořádají členové loutkového divadélka „Na židli“ pod vedením Petra Záruby.

Ocenění dostal nejmladší soubor

Dalšího doporučení k výběru pro Chrudim se dostalo loutkářům z Poniklé u Semil za pohádku „Faust“ a divadélku „Není to ani to“ Základní umělecké školy v Turnově za inscenaci pro starší děti „Kompost“.

Kupodivu z téměř pěti set návštěvníků cenu diváka tentokrát děti přiřkly naprosto nejmladšímu souboru ze Slovinska, který vznikl teprve minulý týden. „Přihlásili se mi letos na poslední chvíli mladí zájemci ze Slovinska. Ti se totiž pro hraní s loutkami rozhodli už před časem, avšak u nich doma nic takového neznají. Tato ryze česká tradice je zaujala natolik, že si sehnali zkušeného lektora Jiřího Polehňu v Hradci Králové a během necelého týdne absolvovali seminář a pak narychlo nastudovali známou pohádku O Budulínkovi. Kupodivu se jim to povedlo tak, že jim zdejší děti daly nejvíce hlasů. Když jsem jim už na cestě domů volal nedělní výsledek hlasování, vůbec tomu nechtěli věřit,“ řekl nám ředitel přehlídky Petr Záruba.

Ten v závěru poděkoval přítomným a s pomocí obětavého avšak až k smrti vyčerpaného průvodce celé přehlídky, Kašpárka, rozdal ceny nejen hercům, ale i nejpilnějším divákům.

„Poměrně nákladnou přehlídku si každoročně můžeme dovolit jen díky finanční podpoře zdejší radnice, Krajského úřadu Libereckého kraje, místním sponzorům a pak hlavně díky obrovské práci členů našeho divadélka a mých přátel,“ dodal ředitel Záruba.

Otakar Grund