Akademická malířka Eva Hašková absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v roce 1974. Po absolutoriu se věnovala knižní ilustraci, v průběhu let převládla tvorba volné grafiky, které se v posledních letech výhradně věnuje. Užívá techniku tisku z hloubky, různě kombinovaný barevný lept s akvatintou. Na kontě má 29 samostatných výstav doma i v zahraničí, zúčastňuje se významných kolektivních výstav domácích i cizích. V soutěži Nejkrásnější kniha roku získala několikrát ocenění včetně Ceny Arna Sáňky a ceny ministerstva kultury ČR. Na IX. Bienále Brno dostala cenu nakladatelství Vyšehrad a na IBA Lipsko uznání za volné grafiky na literární téma.

K letošním výročím Jakuba Jana Ryby (1765–1815) vytvořila poštovní známku. Zadání neměla lehké. Známce bylo logicky určeno, aby byla zařazena do známkové řady Osobnosti, kam Ryba jistě právem patří. Tato řada již obsahuje desítky zdařilých vydaných známek.

Vzhledem k tomu, že nikdo neví, jak vlastně Ryba vypadal, a všichni používají fiktivní podobiznu, jež vznikla 80 let po jeho smrti, mohla si Eva Hašková dovolit vytvořit další fiktivní portrét, který však má jistě mnohem blíže k Rybově skutečné tváři než Ptákův obrázek pro národopisnou výstavu v Praze z roku 1895. Autorka vycházela z podoby Rybova syna Arnošta, která je všeobecně známa, jen jeho tatínka nechala trochu zestárnout. Tak vznikla velmi zdařilá poštovní známka, na níž Rybův obličej doplňují starorožmitálské varhany.

Výstavu, která je umístěna na zámku, doplňují fotografie Martina Říhy, odborného pracovníka Poštovního muzea v Praze, jež nám umožní nahlédnout do ateliéru Evy Haškové.

(rd)