Vůbec poprvé se akce se koná v Trutnově, a to do pátku v kině Vesmír, počtvrté pak v Semilech v kině Jitřenka a v KC Kino v Železném Brodě. V Semilech bude navíc v rámci zahájení festivalu uvedena tématicky zaměřená výstavka fotografií Semilského fotoklubu.

Zaměří se na aktuální témata

Zatímco v Trutnově akci organizují pořadatelé hudebního Trutnov Open Air Festivalu z občanského sdružení Geronimo, do Semil ho přiveze Občanské sdružení Cervus Semilensis, které podporuje kulturní aktivity semilských občanských iniciativ.

Letošní ročník Jednoho světa se zaměří na aktuální téma, právě probíhající protesty a nepokoje v různých částech světa. Účastníci tak mohou zhlédnout snímky se sociální, politicky angažovanou a lidsko-právní tematikou. Důležitou součástí jsou debaty s filmovými hosty. Cílem festivalu je co nejlépe informovat českou veřejnost o současném světovém dění.

„Jde tak trochu o předvoj letošního Trutnov Open Air Festivalu, který měl být původně věnován Člověku v tísni, aby připomněl jeho letošní dvacáté výročí, a který na občanských aktivitách a boji za lidská práva vznikl a je jimi dodnes doprovázen,“ říká zakladatel Trutnov Open Air Festivalu Martin Věchet.

To nejlepší z letošního ročníku

Regionální přehlídky Jednoho světa nabízejí výběr toho nejlepšího z letošního ročníku. Například dnes od 19 hodin mají návštěvníci jedinečnou možnost vidět snímek, který před pár týdny získal Českého lva za nejlepší dokument Pod sluncem Tma, po němž bude následovat beseda s jeho tvůrcem, renomovaným českým dokumentaristou Martinem Marečkem. „Věříme, že promítané filmy napomohou k rozšíření občanského vědomí i v menších městech, což považujeme za klíčové,“ vysvětluje organizátorka Jednoho světa v Trutnově Eva Navrátilová.

Debaty s tvůrci a projekce pro školy

Filmové projekce v obou regionech doplní debaty s tvůrci filmů či odborníky na daná témata, v dopoledních hodinách nebudou chybět ani projekce pro děti a mládež. Například v Semilech jsou pro žáky základních škol připraveny bloky kratších dabovaných filmů v aule GIO, studenti středních škol navštíví projekce filmů o aktuálních problémech ve světě v kině Jitřenka.

Na duben jsou ještě v Semilech připraveny v Ozvěny Jednoho světa Africké dny.

Kino Vesmír Trutnov a Sokolovna u kina

úterý 20. 3., 17.00, Vesmír: Punk in Africa (D. Maas, K. Jones, ČR / J.A.R.)

Ti druzí (W. Timmers, I. Kok, Holandsko / Etiopie)

úterý 20. 3. , 19.00, Vesmír: Pod sluncem Tma (M. Mareček, ČR)

- po filmu beseda s českým dokumentaristou Martinem Marečkem

středa 21. 3., 17.00, Vesmír: Závod ke dnu (V. Janeček, ČR)

středa 21. 3., 19.00: Z popelnice do lednice (V. Thurn, Německo)

- po filmu beseda s cestovatelem, ekologem a lidskoprávním aktivistou, představitelem občanského sdružení Nesehnutí Milanem Štefancem

pátek 23. 3., 19.00, Sokolovna u kina: Láska v hrobě (D. Vondráček, ČR)

- po filmu debata s režisérem Davidem Vondráčkem a také s bývalým bezdomovcem Zdeňkem Pomahačem. Vše doprovodí svou hudbou Vlasta Třešňák & band

Jitřenka Semily a KC Kino Železný Brod

středa 21.3., 19.00, Jitřenka: Láska v hrobě (David Vondráček, ČR)

čtvrtek 22.3., 17.30, Jitřenka: Zpět na Tahrír (Petr Lom, Kanada)

pátek 23.3., 18.00, Ž. Brod: Dopisy z Íránu (Manon Loizeau, Francie)

pátek 23.3., 20.00: Běloruský sen (Ekaterina Kibalchich, Rusko)

sobota 24.3., 15.30, Jitřenka: 269 miliónů pod hladinou (David Čálek, ČR)

sobota 24.3., 17.30: Trafačka: Chrám svobody (S. Dlouhý, R. Vávra, ČR)

neděle 25.3., 15.30, Jitřenka: Od višní do višní (Jana Boršková, ČR)

- po filmu beseda s režisérkou Borškovou a střihačkou filmu, semilskou rodačkou, I. Davidovou

neděle 25.3., 17.30: Je mi osmdesát osm (S. Feehan, J. Bamford, UK)

neděle 25.3., 18.00: Z popelnice do lednice (V. Thurn, Německo)

- po filmu beseda s Lenkou Hřibovou

neděle 25.3., 20.00: Ti druzí (W.Timmers, I. Kok, Etiopie)