K vidění bude třeba skříňové divadlo, příběhy lesních bytostí nebo loutková inscenace, ve které v hlavní roli zazáří světlo. Noční chodci se mohou zastavit na zážitkové prohlídky Galerie loutek. Sobotním lákadlem je trojitá divadelní oslava narozenin s názvem Vše nejlepší nebo otevřené ateliéry.

Loutkové divadlo má na Kuksu předlouhou historii – první doložené loutkové představení se tu hrálo už roku 1697, což je více než 300 let. Na kukskou i českou historii navazuje i festival Malá loutková inventura. Ta přináší divákům netradiční loutkové inscenace, které vznikly během loňského roku.

„Naším cílem je upozornit na to, že české loutkářství je od roku 2016 součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Jsme přesvědčeni, že loutkové divadlo není jen zábava pro děti, ale umělecká forma, která invenčně reaguje na svět kolem nás,“ připomíná jedna z organizátorů festivalu Kateřina Bohadlová ze spolku Theatrum Kuks. Ta na přípravě programu pracuje také s organizací Nová síť.

Letos přijede do Kuksu běloruský soubor Dům snů, který festival otevře v pátek dopoledne tradičním skříňovým divadlem Batlejka, což je populární forma lidového loutkového divadla s velice dlouhou tradicí. Na Batlejku se přitom mohou vypravit třeba i školky nebo opravdu malé děti – divadlo je totiž založené na akci a všeobecně srozumitelné i díky zapojení češtiny.

Odpoledne bude pro návštěvníky otevřena Galerie loutek s interaktivní prohlídkou Theatrum mundi Kuks. Tento interaktivní zážitek probíhá ve stálé expozici loutek, kde se malé skupiny prostřednictvím sluchátek se speciálním prostorovým zvukem (binaurálním) stanou součástí příběhu Kuksu za hraběte Šporka. Průvodcem jim bude mazaný Fitzli Putzli – ďáblík, který zná pány i kmány a vyzná se stejně v hospitalu jako v místních krčmách.

Pro diváky od 15 let je určena inscenace Pitva inspirovaná geniálními lékaři a ranhojiči. Divadelní unpacking těla i světa je příležitostí nahlédnout dovnitř – a to jak duchovně, tak i doslova. Loutkovou pitvu připravili Lukáš Jiřička, Veronika Svobodová a Robert Smolík – rezidenti divadla Alfred ve dvoře.

Speciální noční prohlídka Theatrum mundi Kuks začne ve 21 hodin.

V sobotu od 13 hodin si mohou návštěvníci poslechnout příběh o tom, kde se rodí loutka a vyzkoušet si řemeslo řezbáře pod vedením Jiřího Nachlingera. Ten je také autorem padesáti marionet v Galerii loutek inspirovaných barokními sochami Matyáše Bernarda Brauna.

Lesní loutkovou pohádku uvede v 15 hodin soubor Musaši Entertainment Company. Příběh s názvem Fabula Sylvestris zavede malé diváky do lesa, kde místní obyvatelé každý den vedou boj s odpady.

Na zahradě Rentzova muzea se bude slavit. Představení Vše nejlepší je trojitou oslavou narozenin, kterou pro diváky připravila mladá loutkoherecká skupina Fras ověnčená mnoha divadelními cenami.

Večer se opět otevře Galerie loutek, aby nespavce provedla interaktivní prohlídkou Theatrum mundi Kuks.

V neděli loutkový festival uzavře opět běloruský soubor Dům snů se skříňovým divadlem Batlejka.

To ale není zdaleka všechno, co mohou diváci na Kuksu zažít. V sobotu se tu navíc otevřou místní dílny a ateliéry.

„Letos dochází k několika synergiím, které mi dělají radost. V sobotu se program Malé loutkové inventury prolne s prvním ročníkem akce Zkus obec Kuks pořádané Centrálou cestovního ruchu Královéhradeckého kraje ve spolupráci s místními řemeslníky, umělci a provozovateli kulturních institucí. Cílem akce je poukázat na to, že Kuks není jen hospital, ale také obec, ve které žijí a tvoří lidé,“ dodává Bohadlová.

Návštěvníci budou moct nahlédnout do dílen, ateliérů, zákulisí či kuchyní a vyzkoušet si všelijaká řemesla. My v rámci Malé loutkové inventury přispíváme řezbářským a knihařským workshopem. Programem v zahradě se připojujeme i k akci Víkend otevřených zahrad a již podruhé spolupracujeme se vzdělávací Loutkářskou konzervatoří.

Mimo naše workshopy se do otevřených dveří zapojuje informační centrum s prohlídkami lázeňského břehu Kuksu, Muzeum veteránů, Galerie U Zlatého slunce, Lori café, ale také třeba místní hasiči nebo výrobna ponožek.

„Dospělí i děti jsou vítáni po celou sobotu 8. 6. od 10 do 17 hodin, aby objevovali současný živý Kuks a vyzkoušeli si rozmanité dovednosti a řemesla,“ zve k návštěvě Matěj Kubina ze spolku Theatrum Kuks.

Malá loutková inventura

7. – 9. 6. 2024

Malá loutková inventura je festival nového loutkového divadla, který v Kuksu pořádá Theatrum Kuks ve spolupráci s Novou sítí. Nabízí produkce nezávislých souborů pro děti i dospělé, které měly premiéru v posledních letech. Řada z nich byla uvedena v programu Malé inventury v Praze. Zaměření na loutkové inscenace vychází z tradice kukského loutkářství a snahy podpořit její současný rozvoj. Letošní 3. ročník proběhne v termínu 7. až 9. června 2024.

Předprodej startuje 6. 5. na portálu smsticket.cz.

Program:

pátek 7. 6.

10:00

Dům snů: Batlejka (Bělorusko)

tradiční běloruské loutkové divadlo (3+)

13:00 – 17:00

Theatrum mundi Kuks

unikátní audiovizuální prohlídka (10+)

Poldauf Riedlbauchová, J. Čtvrtník a J. Nachlinger

19:00

Škrobotník, Šlundra, Šibrová: Pitva

Loutkový vstup do těla (15+)

21:00 – 22:30

Theatrum mundi Kuks

unikátní audiovizuální prohlídka (10+)

Poldauf Riedlbauchová, J. Čtvrtník a J. Nachlinger

sobota 8. 6.

9:00-13:00

Theatrum mundi Kuks

unikátní audiovizuální prohlídka (10+)

Poldauf Riedlbauchová, J. Čtvrtník a J. Nachlinger

13:00-15:00

Řezbář Jiří Nachlinger o výrobě loutek

workshop

15:00

Musaši Entertainment Company: Fabula Sylvestris

lesní loutková pohádka (5+)

17:00

Fras: Všechno nejlepší

loutková oslava tří narozenin (6+)

zahrada Rentzova muzea

19:00

Musaši Entertainment Company: Esej o světle

experimentální loutková inscenace (10+)

21:00 – 22:30

Theatrum mundi Kuks

unikátní audiovizuální prohlídka (10+)

Poldauf Riedlbauchová, J. Čtvrtník a J. Nachlinger

neděle 9. 6. 2024

9:00-13:00

Theatrum mundi Kuks

unikátní audiovizuální prohlídka (10+)

Poldauf Riedlbauchová, J. Čtvrtník a J. Nachlinger

14:00

Dům snů: Batlejka (Bělorusko)

tradiční běloruské loutkové divadlo (3+).