„Co to tam hraje? To jsou snad nějaký děti." „No, co se divíš? Underground." Asi není třeba dlouze vyprávět o charakteru nejstaršího hudebně-společenského festivalu v České republice. Kdo okusil, ví. Kdo opovrhuje, ať si.

Krátký rozhovor mezi mladíky přicházejícími v sobotu před polednem na Trutnoff Open Air 2015 byl trefný. Zatímco chlapci mířili za metalovými tóny skupiny Status Praesents, od vedlejší scény k nim doléhaly zvuky cimbálovky Petra Mičky a dívčího souboru Rózinky z Kozojídek.

„Je 11.10 hodin a tady to žije, to je neuvěřitelný. Díky Bojiště," burácel mezitím zpěvák na hlavní scéně.Festivalová nálada trutnovského setkání byla opět nepřekonatelná. Magické mís-to, které za branami trutnovského areálu vzniká, bylo i letos oázou pochopení, porozumění a sounáležitosti.

Vedle sebe se tu stavěly kapely nejtvrdšího ražení, tuzemské skvadry i hudební osobnosti světové hudby v čele s legendární britskou The Prodigy, jejímž burácením včera večer letošní setkání vyvrcholilo. Zpěvák dětských písní Jaroslav Uhlíř či operní pěvec Aleš Procházka pod Krkonošemi vystupovali v žánrovém kontrastu s repertoáry Záviše a Plastic People.

K tomu workshopy, přednášky a dobrá nálada. Inu, jiný svět. Svět festivalu. Svět svobody.

Trutnoff? „Hlavně atmosféra," shodovali se návštěvníci

Desítky organizátorů, stovky hudebníků a tisícovky účastníků. Multižánrový Trutnoff Open Air 2015 se stal i v letošním roce perfektním osvěžením v široké tuzemské festivalové nabídce.

Vynikal svojí rozmanitostí a různorodostí. Přesto spojoval. Jako vždy byla hlavním motivem lidská sounáležitost a pospolitost, podpora diskriminovaných a utlačovaných národů.

Pořadatelé na „český Woodstock" pozvali celou řadu interpretů známých z domácí scény i ze zahraničí. Fajnšmekři si vychutnali třeba knížete českého pornofolku Záviše, Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers, Ivana Hlase, českou klasiku v podání Mňágy a Ždorp, hudební produkci herce Jiřího Schmitzera, Pavla Dobeše nebo zástupce legendární tuzemské undergroundové scény Plastic People of The Universe a revival The Velvet Underground.

Největšími zahraničními lákadly se pro letošek staly staly kapely The Prodigy, The Subways, Gojira, New Found Glory, Kozak System nebo americký zpěvák reggae Matysyahu. „Trutnov je prostě legenda mezi festivaly. Jezdí se sem za hudbou, to je jasné. Letos mě nejvíc ani tak neláká hlavní scéna jako ta vedlejší. Kolikrát si ráda poslechnu metal, úplně stejně se ale odreagujeme s přáteli i u cimbálu. Hlavní je ale zdejší atmosféra. Ta je úplně jedinečná," řekla Zuzana z Chomutova, jejíž ruku zdobilo šest pásků symbolizujících šest účastí v Trutnově.

Festivalové hýření nebylo jen o vzácně bohaté nabídce kapel. V areálu trutnovského Bojiště prezentovaly svou činnost neziskové a dobrovolnické organizace, v Undergroundovém stanu Ivana „Magora" Martina Jirouse probíhala řada přednášek s různorodými tématy – v sobotu například o vlastním pohledu na underground a Václava Havla vyprávěl publiku Ondřej Němec, diskutovalo se i na téma islám. Ústředním tématem letošního festivalu se ale stala svoboda Ukrajiny.