Letošního ročníku, který se koná právě tento víkend se kromě milovníků skotské kultury, dudáků, tanečníků i pijáků whisky, zúčastní i zástupci agentury Dobrý den z Pelhřimova.

Kromě největšího počtu mužů ve skotských kiltech, budou do České knihy rekordů zapisovat i výsledky v hodu závažím do dálky a výšky či farmářský běh. Právě tyto disciplíny jsou jedním z hlavních taháků her, které na sychrovský zámek lákají koncem prázdnin stovky lidí.

Přesto, že jde tolik navštěvovanou událost, zdaleka na ní nebudete bojovat s pocitem, že jste se ocitli v nějaké masové lidové tlačenici. Prostředí je výsostně kultivované. Už jen samotné místo zámeckého parku umocní pocit mimořádného zážitku.

Program 11. Skotských her začne, jak se stalo už tradicí, už v pátek koncerty s irsky znějícími kapelami. „Letos se tu v premiéře představí legenda české keltské a folkové scény, skupina Asonance.

V sobotu začne hudební produkce už od 10.00 hodiny dopoledne a potrvá až do půlnoci. Na pódiu se vystřídá řada kapel s irským repertoárem v podání českých, ale především zahraničních kapel. Hlavními hvězdami večera budou skupiny Czeltic a skotští Tannahill Weavers a Manra. V průběhu celého dne a dokonce i večera budou probíhat ukázky a výuka skotských a irských lidových tanců. Na samotný závěr večera se postará irský dudák Lonely Piper, který ze zámecké věže oficiálně zakončí 11. Skotské hry na Sychrově.

Součástí skotských her jsou každoročně – a chybět nebudou ani letos – přehlídky a soutěže dudáckých kapel, dětské hry, stánky s klasickými skotskými irskými produkty včetně whisky nebo stánků s pravými skotskými kilty i sporrany. Akce proběhně pod záštitou velvyslankyně Velké Británie v České republice MacLeod.

close zoom_in Máte doma skotskou sukni? Přijďte bojovat o rekord!

Před zahájením finálových soutěží, v sobotu 20. srpna 2011 ve 14.30 hodin se shromáždí všichni muži ve skotských sukních v místě konání finálových sportovních soutěží.

Rozhodčí z agentury Dobrý den z Pelhřimova je spočítají, udělají společnou fotku, kterou každý z účastníků bude moci získat, a zaznamenají do České knihy rekordů. Máte-li doma skotskou sukni, neváhejte a oblečte si ji na letošní skotské hry. Ať za to rekord stojí. Každý účastník rekordního zápisu navíc obdrží pamětní list, který bude vydaný jen k této příležitosti.

Doprovodný program Skotských her

– sportovní hry (hod kládou, závažím farmářský běh)
– dudácké soutěže
– přehlídky dudáckých kapel
– výuka skotských a irských tanců
– dětské soutěže a hry (střelba z kuše)
– historické ukázky
– sokolnické ukázky

Hudební a taneční program

PÁTEK od 20.00
Asonance
vystoupení legendy české keltské a folkové scény
Jauvajs - tradiční skotská a irská hudba v českém podání
Rí Ra - irské tradicionály a instrumentální skladby, lehce okořeněné funky a jazzem

SOBOTA od 10.00
Goblin
Caledonian Club
ukázka a výuka tanců
Vintage Wine
tradiční irská a skotská hudba
Beltaine (Polsko)
hvězda polské keltské hudební scény
Sillmarion, The Kilts, Caledonian Club
taneční skupiny
Czeltic
tradiční skotská hudba v tradičně netradičním podání - nově se dvěma skotskými dudáky
Tannahill Weavers (Skotsko)
světová legenda tradiční skotské hudby
Manran (Skotsko)
objev tradiční skotské hudební scény letošního festivalu Celtic Connection v Glasgow
Dick O'Brass
osobité podání tradiční hudby

Historie Skotských her

Po staletí zkoušeli skotští válečníci svoji sílu a obratnost během her, jejichž počátek nalezneme u her pořádaných králem Malcolmem Canmorem v Braemeru v druhé polovině 11. století. Ten při nich zjišťoval sílu, obratnost a statečnost válečníků, z nichž si potom vybíral své nejbližší spolubojovníky.

Hrami v Ceres v hrabství Fife oslavili Skoti například vítězství krále Roberta Bruce v bitvě u Bannockburnu v roce 1314. Od té doby se hry začaly pořádat již pravidelně. Pořádali je nejen skotští panovníci, ale i jednotliví klanoví náčelníci či šlechtici. Postupně se rozšířili do každé skotské vesnice

Po staletí vzrůstala obliba her ve Skotsku. Mnohasetletá tradice byla násilně přerušena v roce 1746, kdy po prohrané bitvě u Cullodenu a tím i porážce celého skotského povstání proti anglické nadvládě v roce 1745 byl v Zákoně o proskripcích kromě zákazu nošení kiltu, používání tartanu a mnoha dalších zákazů, které v základu zničily staleté skotské kulturní dědictví, i zákaz pořádání Skotských her. Po zrušení zákona v roce 1782 se opět hry začaly pořádat a jejich popularita prudce narůstala.

V dnešní době se Skotské hry (nebo též Highland Games) pořádají prakticky po celém světě. Skotské hry na Státním zámku Sychrov se v roce 2001 uskutečnily v takto širokém měřítku poprvé ve východní Evropě.

Kilt je výhradně mužská součást skotského národního kroje (ženy, až na výjimky, kilt nenosí) v podobě mužské zavinovací skládané suknice s barevným kárem, ozdobnými třásněmi a ozdobnou broží, nejčastěji ve formě zavíracího špendlíku - tzv. kiltpin, je zhotovena z vlněné kostkované látky zvané tartan, jejíž vzory jsou velmi často asociovány s jednotlivými skotskými rody - klany.

Jedná se o novodobou asociaci, neboť přiřazování vzorů nemá historický podklad a začíná se objevovat teprve s nástupem skotského národního obrození v první polovině 19. století. Kilt je dominantní součástí skotského kroje, jehož dalšími součástmi jsou již zmíněný kiltpin, dlouhé vlněné podkolenky (jednak jednobarevné, nejčastěji bílé, jednak tartanové), sporran (kapsář na řetízku kolem pasu) a sgin dubh - dýka, která se nosí zastrčená v pravé podkolence.

Jana Švecová