A důvodem není jen samotná kvalita autorova díla, ale i letošní 80. narozeniny rodáka z Pouchova (dnes součástí Hradce Králové), dlouhá léta však žijícího v Podkrkonoší. Význam okamžiku pak na slavnostní vernisáži podtrhla i přítomnost jednoho z nejvýznamnějších českých houslistů, Jaroslava Svěceného. Velmi symbolicky, neboť hudební témata se v pracích Miloslava Lhotského objevují velmi často.

Kov i jemná grafika

Nejdříve se Lhotský vyučil kovářskému řemeslu u svého otce a poté studoval na Vyšší umělecko průmyslové škole v Jablonci nad Nisou. „Věnuje se malbě, grafice, koláži i plastice. Všem těmto technikám s neuvěřitelnou pečlivostí a řemeslnou dokonalostí. Velmi často zpracovává náměty z hudebního světa, postavy klaunů, žen i pohádkové motivy. Se stejnou lehkostí a jistotou, s jakou pluje mezi výtvarnými žánry, přechází od tvorby figurativní k té abstraktní,“ říká k autorovu dílu ředitelka trutnovské galerie Lucie Pangrácová.

Vystaveno je šest desítek děl z různých období Lhotského tvorby. „Ve škole jsem původně začal jedním ročníkem skla, pak jsem ale přešel na výtvarné umění obecně. Takže došlo i na malbu, grafiku a další výtvarné techniky. Věnoval jsem se i bronzu a tvorbě objektů a plastik, například z různých nepotřebných součástek. Ke kovu mám vztah od dětství, protože můj otec by vynikající kovář. Spolupracoval jsem s uměleckou slévárnou v nedaleké Horní Kalné. Tam jsou výborní odborníci, velmi šikovní a tolerantní. Já jsem si totiž někdy dost vymýšlel,“ vzpomíná.

Výtvarná dráha Miloslava Lhotského se ale možná chýlí ke konci. „Rozhodl jsem se, že touto výstavou končím. Když jsem šel na školu, bylo mi čtrnáct, umění se tak věnuji přes pětašedesát let. Už jsem unavený, “ říká.

Jazz v sousedství

Galerie města Trutnova má pod sebou i nedaleký výstavní prostor v přízemí městského úřadu. Stejně jako v uplynulých letech tam v tomto období probíhá fotografická výstava doprovázející hudební festival Jazzinec. Tentokrát svou tvorbu představují dva mladí autoři, Barka Fabiánová a Martin Myslivec, kteří se věnují zejména fotografování koncertů a muzikantů, nejen těch jazzových.