Artistické výkony, estetiku, emoce, ale i dramaturgickou skladbu a určitou bizarnost. To vše v sobě snoubí nový cirkus, fenomén mezi uměleckými žánry současné doby.

Slušné renomé

Sázka na rychle se rozvíjející trend v podobě festivalu Cirk-Uff se ukázala prozíravá a již za tři ročníky se může Trutnov pochlubit slušným renomé a výrazným seznamem vystupujících souborů. Prestižní časopis The Economist jej zařadil ve své celosvětově vydávané ročence, například vedle vstupu Lotyšska do Eurozóny, mezi devětadvacet událostí, které je dobré ve světě sledovat. A opět lze čekat výkvět evropského nového cirkusu, navíc se světovou premiérou mezinárodního projektu Dolls souboru Cirk La Putyka.

Letošní ročník proběhne mezi 27. květnem a 1. červnem. „Hlavním magnetem bude jistě světová premiéra nejnovějšího projektu souboru Cirk La Putyka, který nese název Dolls. Do něj přizval Rostislav Novák, v tomto případě v roli režiséra, skvělé zahraniční performery, a proto věřím, že se bude jednat o událost evropského rozměru," říká ředitel Cirk-UFFu a centra Uffo Libor Kasík. „Uffo je zároveň koproducentem představení a bude v něm probíhat závěrečný čtrnáctidenní rezidenční pobyt Cirku La Putyka," dodává.

Zdarma v ulicích

Dolls však nejsou zdaleka jediným lákadlem festivalu. Cirk-UFF přivítá soubory udávající směr novému cirkusu v jeho kolébce Francii, ve Španělsku, Švédsku, Finsku, Chile a dalších zemích. „Hrát budeme, jak se již stalo tradicí, v Uffu, v šapitó i přímo v ulicích, kde mají lidé zcela výjimečnou příležitost vidět ty nejlepší zdarma," doplňuje Libor Kasík.