O vánočních svátcích měla řada rodin příležitost zhlédnout v kině Vesmír film Putování s dinosaury, Nejprve ve 3D, pak i v méně populárním 2D.

Musím se přiznat, že i méně kvalitní film ve mně zanechal psychické trauma. Možná větší než v mých vnoučatech a dětech přátel, s nimiž jsme po dlouhé době obsadili skoro půl jedné řady biografu.

Pravěké příšery jsou aspoň pro mě fajn, dokud neřvou, nezabíjejí se a nevyvolávají v člověku pocity, že se vším se má válčit, jinak není šance na přežití. „Babi, ale takhle to prostě kdysi bylo," uzemňují mne a snaží se dát filmu punc naprosté reality moje něžné duše.

Nejen dinosauři v knihovně

Jo, takhle to zřejmě bylo a ten, kdo to odhadl dávno předtím, byl malíř a ilustrátor dobrodružných knih Zdeněk Burian. Právě kopie jeho ilustrací jsou nyní díky fandovi díla tohoto proslulého autora, Josefa Ptáčka, k vidění v Městské knihovně Trutnov.

Pondělní setkání lidí, spjatých se Zdeňkem Burianem. umocnilo neoficiální vernisáž výstavy, která je instalovaná v dětském oddělení knihovny.

„V polovině minulého roku jsem si řekl, že když mám doma zhruba 350 knížek s Burianovými ilustracemi, měl bych vytvořit nějakou výstavu. V rodině máme hodně dětí, které ta díla znají. Ale já se rozhodl, že přiblížím ilustrace Zdeňka Buriana další mládeži a veřejnosti," popisuje počáteční nápad iniciátor akce Josef Ptáček.

„Zajel jsem do muzea Zdeňka Buriana ve Štramberku a tam mi kurátor výstavy Aleš Durčák poradil spojit se s ředitelem knihovny v Kolíně. Pan ředitel byl mým nápadem loni na podzim nadšen, a tak se vše rozjelo. Kopie z originálů, které jsem většinou pořídil z Památníku národního písemnictví, se staly základem této putovní výstavy," upozorňuje Josef Ptáček. Jako velký obdivovatel Burianovy tvorby oslovil další knihovny v republice, a tak došlo i na tu trutnovskou.

„Deset knihoven mi potvrdilo zájem. Mám z toho velkou radost," dodává nadšenec, který v Trutnově dává příležitost vidět kopie ilustrací Zdeňka Buriana po dva měsíce. Dnes navíc stejnou výstavu otevře také v Holicích.

Inspiroval třeba Jurský park

„Z reprodukcí pana Buriana vycházeli slavní světoznámí režiséři při tvorbě například Jurského parku nebo Bílé velryby. V jejich vyjádření se objevuje věta: Ještěže máme českého ilustrátora Zdeňka Buriana," předesílá Josef Ptáček.

Jiřího Hochmana, vnuka slavného ilustrátora Zdeňka Buriana, jenž svými kresbami ověnčil knihy Eduarda Štorcha, Jaroslava Foglara, ale také Julese Verna, Rudyarda Kiplinga, Jacka Londona či Karla Maye, přivádí Josef Ptáček i do prostor knihovny.

Vnuk projevuje přání sejít se i s manželkou dědečkova přítele Oty Brücka, pro něhož slavný malíř ilustroval v Trutnově jeho autorskou knihu.

Do Pokrkonoší přijíždí Jiří Hochman trochu později než se čekalo, ale i tak je pro něj i představitele knihovny setkání určitě přínosem. „Teď zrovna píšu esej pro dokumentární film o dědečkovi, který se chystá a má pracovní název Ukradený génius. Pojednává o autorských právech na díla Zdeňka Buriana," prozrazuje v rychlosti pro Deník Burianův vnuk a pak se jde už věnovat pozvaným hostům.

„Jsme rádi, že výstavu v knihovně máme. Trochu jsme pro ni hledali vhodný prostor, ale tady v dětském oddělení jsme ho nakonec našli a myslím, že bude pro návštěvníky přínosem," dodává ředitelka trutnovské Městské knihovny Jaroslava Maršíková.

Co řekly o Burianovi osobnosti:

- Americký režisér John Huston (filmy Asfaltová džungle, Africká královna, Poklad na Sierra Madre, Bílá velryba atd.): "Když jsem hledal typ, krásný záběr, jeho dynamiku a především tolik obdivovanou poezii filmu, obrátil jsem se k velkolepým kresbám Čechoslováka, akademického malíře Zdeňka Buriana!"(1957)

- Eduard Štorch v padesátých letech napsal Zd. Burianovi: "Přál jsem si, abyste knihu ilustroval Vy!. Byli proti Vám..... Na pravěk jste Vy jedinečný......Co Vy byste z Minehavy udělal !" A měl pravdu, pozdější vydání s Burianovými obrázky se stalo klenotem. Mineheva byla totiž posledním dílem Eduarda Štorcha. (1956)

- Ředitel muzea v Salzburgu prof. dr. Eduard Paul Tratz vzkázal osobní pozdrav Zd. Burianovi s dovětkem: "Lepší obrazy na světě neznám!" (1968)

- Dr. P. J. H. van Bree (universita Amsterdam) řekl: "Vaše vlast může být hrdá, že má umělce, který dovede tak přesvědčivě zvládnout tak obtížný úkol …" (obrazy z oblasti pravěku). (cca 1970)

- Ze spolupráce s docentem Josefem Augustou: "Zdeněk Burian význačný reprezentant vědecké ilustrace!" (1935 1964)

- Při rozhovoru s malířem Josefem Ladou se kdosi o Burianovi vyjádřil v tom smyslu, že je těžko mluvit o umění, když ilustrace nemá daleko k fotografii. A tehdy mistr Lada přestal bafat z lulky a pověděl: "Tak já vám něco řeknu ten člověk ale umí malovat !!" (1957)

- Slovenský moderní malíř a ilustrátor Albín Brumovský: "Je víc názorů na knižní ilustrace. Jeden například hlásá, nebo spíše vyžaduje, absolutní věrnost předloze, například takový Zdeněk Burian. Neznám v Československu umělce jeho formátu." (1965)

- Z dopisu amerického malíře Roy G. Krenkela: "Nad Old Surehandem jsem se smál, když jsem si uvědomil, jak Burian (v srdci Evropy) zase jednou pobil americké umělce žijící na Dalekém Západě na jejich poli! Měli jsme pár malířů západu, kteří se v tom vyznali: Charlie Russella, Remingtona a něco málo skoro dobrých všichni jsou už mrtvi. Zrovna si nevzpomenu na některého žijícího, který by se vyrovnal kvalitou těm dvěma dílům Surehanda." (s ilustracemi Zd. Buriana), (1972)

- Paleontolog, profesor Zdeněk V. Špinar : „Burian sám nebyl paleontolog. Byl však vnímavý, skvělý umělec a nesmírně talentovaný malíř. Potřeboval znát často různé podrobnosti o životě zvířat, veškeré údaje prostudoval, udělal si náčrtky a skicy některých detailů zvířat nebo si naznačil rozměry a tvary rostlin. Potom rozvrhl plochu, načrtl linie perspektivy, rozmístil figury zvířat a skupiny rostlin, vyznačil lehce morfologii krajiny a hlavních objektů a začal malovat. Nyní se projevilo geniální nadání a velké umění. Práce mu šla rychle od ruky a obrazy rostly takřka před očima." (cca 1990)