„Přijel byste na festival?" „Přijel, přijel. A kdy bude a čeho se to týká?" Zhruba minutový záznam rozhovoru Martina Věcheta a Milouše Jakeše vzbudil velké emoce. Ostatně, dalo se to čekat. Málokdy spolu hovoří tak odlišné osobnosti. Na jedné straně pořadatel hudebního festivalu, který v počátcích rozháněla socialistická policie, na druhé straně Milouš Jakeš, v té době generální tajemník Komunistické strany Československa.

„Cílem cesty do obýváku komunistického bose nebyla pozvánka na festival, ale natáčení dokumentárního filmu režiséra Pavla Křemena. Zveřejněné video je jen malou částí většího celku. Byli jsme tam tři čtvrtě hodiny. Uznávám, že samo o sobě to působí trochu divně a ani se nedivím některým pobouřeným ohlasům," řekl Martin Věchet.

I když pro některé reakce pochopení nemá. Například od kapely Už jsme doma, která oznámila, že „s okamžitou platností ruší svoje účinkování na festivalu Trutnov, a to jednou provždy. „Vůbec jsme je letos neoslovili, takže ruší něco, co se vůbec nemělo konat," podotkl.

Jakešovy polobotky na festivalovou půdu zřejmě nevkročí

Návštěvu u Milouše Jakeše přirovnává Martin Věchet k absurdnímu divadlu. „Když jsem ho poslouchal, stále se mi vybavoval slavný projev z Červeného Hrádku. Ale není to tak, že jsme si vzali kameru a jeli ke generálnímu udělat festivalovou reklamu."

TVRDÁ KRITIKA

Kdo to však neví, může si video vyložit úplně jinak. A zjevně se tak stalo. Tvrdá slova volila kapela Už jsme doma, stejně jako dřívější přítel Martina Věcheta i trutnovského festivalu Martin Penc. „Martin Věchet udělá pro svůj nejkomerčnější festival vše. Nejen, že zneužije Václava Havla, Ivana Martina Jirouse a indiány, ale je i schopen mít za sponzora Zdendu Bakalu z OKD. Tady zve posledního komunistického generálního tajemníka Milouše Jakeše na jeho festival. Je to ukázka naprostého hnusu."

A jak se záznam dostal v téhle podobě na veřejnost? „Režisér umístil na web několik střihů k připomínkám spolupracovníků. Neveřejně. Jenže část se dostala ven a je z toho poplach," řekl Martin Věchet. „Je to úplný závěr návštěvy. Nemám ve zvyku odcházet bouchnutím dveří a radši končím v uvolněném duchu, což bylo i tady. Jinak naprostá většina rozhovoru se vedla v konfrontačním duchu. Ptal jsem se ho, proč nás rozháněli, proč nám festival zakazovali, proč jsme se nemohli neformálně setkávat. To byl hlavní důvod, proč jsem s návštěvou Jakeše na žádost režiséra Pavla Křemena souhlasil," dodal.

A co na to bývalý nejvyšší šéf strany a vlády? „Je kultura a kultura. Za lidovky jsme nikoho nezavírali."

Lidé z komunistické strany situaci příliš hodnotit nechtějí. „Zaregistrovala jsem to na sociálních sítích ale nijak to neřeším. Nevím, jestli to byl záměr nebo jen náhoda, ale obecně je kolem toho zbytečná hysterie. Martina Věcheta znám jen málo, i když už mne taky na festival několikrát zval. Ale tahle hudba není moje oblíbená, takže jsem odmítla," řekla například Iva Řezníčková, trutnovská zastupitelka za Komunistickou stranu Čech a Moravy.

SELFIE S MLADÝMI

A co kdyby Milouš Jakeš pozvání přijal? „Část lidí z undergroundu by to asi nesla těžce, mladý lidi by si s ním nanejvýš udělali selfie. Většina ani neví, kdo to je. Pokud by opravdu chtěl přijet, koupil si vstupenku a objevil se v bráně, nezakázali by jsme mu vstup. To bychom se dostali na jeho úroveň," má jasno Martin Věchet.

Co všechno kolem trutnovského festivalu a Milouše Jakeše zaznělo

Minutový záznam zachycující část setkání pořadatele trutnovského Martina Věcheta a bývalou špičku komunistické strany Milouše Jakeše okamžitě vyvolal bezpočet reakcí.

„Skupina Už jsme doma s okamžitou platností ruší svoje učinkování na festivalu Trutnov a to jednou provždy. Zároveň vyzýváme všechny kapely a také všechny potencionální účastníky této akce, aby tento festival bojkotovali a nejezdili na něj. Důvodem je pozvání Milouše Jakeše na festival Martinem Věchetem. V době, kdy president této republiky relativizuje zásah na Národní třídě, kdy se paktuje s komunisty v Číně, s Putinovým režimem a kdy heslo Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí je opovrhováno a ve všeobecné oblibě stoupají extremistické názory, je pozvání tohoto zločince na festival, který se dokonce hlásí k odkazu Václava Havla, výsměchem a nebezpečným precedentem. Není to recese ani legrace, je to hlupáctví a krátkozrakost jedný vyhulený a vychlastaný hlavy, ne-li pak obchodní vypočítavost." ⋌Miroslav Wanek

„Martin Věchet udělá pro svůj nejkomerčnější festival vše. Nejen, že zneužije Václava Havla, Ivana Martina Jirouse a indiány, ale je i schopen mít za sponzora Zdendu Bakalu z OKD. Tady na tomto záběru zve posledního komunistického generálního tajemníka Milouše Jakeše na jeho festival. Je to ukázka naprostého hnusu." ⋌Stanislav Penc

„Kdyby Havel žil, mohl si na festivalu potřást rukou s Jakešem. :-))" Miroslav Řehák

„No, je vidět, že z kontextu vytržený Milouš vzbudil větší emoce než pozvání Fear Factory." Marta Brozmanová

„ On ho přece nepozval jako vystupujícího hosta, řekl mu pouze, ať se přijde podívat. To je podstatný rozdíl, který si příliš neuvědomujeme. Takže Jakeš si normálně koupí lístek, dostane náramek a bude se válet v blátě jako ostatní. Na tom není nic špatného. Bůhví, kolik jinejch sviní chodí na festival v roli diváka, to se nedá nikomu zakázat."

Martin Věchet vs. Milouš Jakeš

„Přijel byste na festival?"
„Přijel, přijel. A kdy bude a čeho se to týká?"
„Je to okolo data, které vy určitě nezapomenete, okolo 21. srpna. Když to pozvání přijmete, tak jste frajer."
„Jsem rád, že jsme se poznali. V tom je krásnej ten život, plnej paradoxů a neočekávaných událostí. Kdyby mi někdo řekl před pětadvaceti lety, že se tady spolu setkáme ve vašem obýváku, a že vás pozvu na ten festival, kterej jste kdysi rozháněli, tak mu řeknu, že se zbláznil."
„Dnes je to jiný. Dnes bych byl rád, kdybyste tak jak jste přistupovali k tomu socialismu, přistupovali i k tomu kapitalismu. Kde jsou reálné důvody proti němu vystupovat."
„To je absurdní divadlo. To by měl Václav Havel asi možná radost."

 Díky Miloušovi našli psa, který se zaběhl na Sněžce

Rozruch kolem setkání Martina Věcheta a bývalého generálního tajemníka UV KSČ Milouše Jakeše měl i velmi nečekaný efekt.

„Díky tomu jsme našli našeho ztraceného psa, který se zaběhl už před třemi týdny," podotkl Martin věchet.

„Sledovali jsme internetovou vlnu diskuzí a najednou se na Facebooku objevila fotografie našeho psa, který se nám ztratil na Sněžce. A jedeme si pro něj až do Plzně," vysvětlil.

„Kdybychom internet nesledovali, možná jsme psa už nikdy neviděli. Někdo ho naložil a odvezl na druhý konec republiky."