Představí tvorbu dvorního fotografa Jazzince posledních pěti let, Patricka Marka. „Letos představil svou novou koncepční výstavu s titulem Hodně zblízka. Osobnosti jakými jsou Frank Gambale, Dan Bárta, Vojta Dyk, Randy Brecker, Laco Deczi, Libor Šmoldas, Bobby Watson, Sonny Rollins nebo Victor Bailey, zachycuje v různých situacích. Jako odhodlané jazzové misionáře na pódiu, ale i jako hravé děti v zákulisí," informovala Daniela Netolická z Galerie města Trutnov, která je spolupořadatelem výstavy.

Patrick Marek je nejen výraznou osobností české jazzové scény, ale jeho fotografie jsou otiskovány i v časopisech v USA a Japonsku. „Když nemám s sebou na koncertě foťák, prostě si hudbu neužiju. Mám to nějak spojený, vnímám hudbu přes hledáček," říká fotograf, který fotí jazzovou scénu přes deset let a muzikanti se stali součástí jeho života.

Vernisáž proběhne dnes v 17 hodin na městském úřadě. Výstava potrvá do 14. března.

Součástí vernisáže bude i představení letošního programu, včetně termínů. „Myslím, že není lepší příležitost než první akce. Začne také předprodej na první z koncertů," vysvětlil dramaturg Jazzince Tomáš Katschner. Zatím bylo možné si koupit pouze permanentky.

Posluchači se mohou opět těšit na řadu výjimečných vystoupení. „Hned první koncert nabídne vystoupení světového bubeníka Triloka Gurtu, které věnoval trumpetistům Donu Cherrymu a Chetu Bakerovi," uvedl Katschner.

Dramaturg Jazzince Tomáš Katschner vybral pro čtenáře Deníku několik dalších zajímavých vystoupení.

„Na finálový koncert přijede Rudy Linka se svým novým projektem. Objevil vynikající černošskou zpěvačku, která se vyučila na gospelech. Můžeme se těšit na vystoupení, kde představí takový průřez dějinami hudby od gospelu po současnost. Navíc by se mělo jednat o evropskou premiéru projektu," dodal Katschner. Další hvězdou Jazzince bude trumpetista Ibrahim Maaluf. „Koncert chystáme na 15. dubna. Osobně se velice těším, bude to určitě strašná jízda. Kromě rytmické sekce si přiveze i další tři trumpetisty. Jeho poslední deska se mi hodně líbí," dodává Tomáš Katschner.

Poslední pozvánka je opět výjimečná. Do Trutnova míří znovu Iva Bittová. Tentokrát ale s ostravskou Janáčkovou filharmonií. Koncert se uskuteční v Uffu. „Půjde o projekt s názvem Zvon, který natočila Iva vloni na cédéčko. Koncertní provedení připravuje jenom do Ostravy, kde sídlí filharmonie, a potom do Trutnova," dodal Katschner. Připomněl, že se to podařilo především díky tomu, že Iva Bittová má trutnovský Jazzinec skutečně ráda a jezdí sem skoro jako domů.

Samozřejmě zajímavých koncertů nabídne letošní Jazzinec mnohem víc. „Stále ještě dotahuje všechny detaily programu. Festival je věcí živou," doplnil včera dramaturg. Podrobný program, včetně doprovodných akcí, by se měl objevit během týdne také na webových stránkách festivalu. V prodeji jsou stále ještě permanentky.