„Soutěž je zaměřena zejména na tvorbu mladých filmařů. V jejich případě je Juniorfilm unikátní širokým věkovým rozsahem. Nejmladší autoři snímků jsou ve věku do 10 let, nejstarší do 18 let. V loňském roce byla po mnoha letech obnovena jako doplňující kategorie dospělých, která je, na rozdíl od ostatních, tématicky omezena. Filmy by měly být dětem určeny nebo se přímo problematikou dětí zabývat," vysvětlila Iveta Hanušová, ředitelka DDM Jednička. Ten už soutěž pořádá dvacátým rokem.

Letošní klání nabídlo 47 filmů ve čtyřech kategoriích. „Je to v posledních letech rekordní účast. Potěšilo nás, že na akci přijelo mnoho filmařů osobně, dokonce z Ostravy nebo ze Slovenska," uvedl pořadatel Vladimír Jiřička, který stál už u zrodu festivalu.

Právě silně zastoupené filmařské „mládí" ze Slovenska si odváželo domů značnou část udělených cen. Včetně putovního klauna, Ceny Jiřího Beneše, za nejhumornější film. Tím se stal snímek Ako to bolo doslova autorů Márie Knoppové a Jakuba Grajciara z Vyhne. Film zvítězil i v kategorii dětských autorů.
„Sešlo se tu hodně animovaných filmů a všechny byly velice zajímavé. Z mého pohledu oceňuji, že mladí filmaři si dovolili zpracování témat, jak by si to dospělí netroufli pojmout," komentoval kvalitu soutěžních snímků porotce Milan Šebesta, autor večerníčků Krysáci.

Vysokou kvalitu snímků ocenili i další členové odborné poroty, v níž zasedla Lenka Poláková, šéfdramaturgyně České televize, režiséři Tomáš Magnusek a Zdeněk Balcar nebo publicista Emil Pražan.

Náročná natáčení

Experimentální snímek Příběh klubka z brněnské ZUŠ V. Kaprálové uchvátil dokonalým propojením filmové práce a hudby Antonína Dvořáka.  „Měli jsme na to krátkou dobu. Scénář filmu jsme tvořili tak, aby přesně odpovídal hudbě. Vytvořili jsme i hudební grafy," přiblížili vznik filmu autoři.

Podobně velký ohlas měl snímek Ve víru tance, který vytvořila skupina mentálně postižených autorů. Od scénáře až po konečný střih. „Když jsem viděl čtvrthodinovou délku, bál jsem se nudy. Ale všechno do sebe tak dobře zapadalo, že ten čas nečekaně rychle utekl," dodal režisér Zdeněk Balcar.

Pro pořadatele byla letos příjemným překvapením účast veřejnosti. „V pátek se kino docela zaplnilo, v sobotu to také nebylo špatné," doplnil Vladimír Jiřička.