Do kulturního klubu v Malých Svatoňovicích se sjely tři stovky návštěvníků z celého kraje. Svatoňovické náměstí Karla Čapka se stalo jedním velkým parkovištěm a v pátek večer bylo zcela neprůjezdné. Sešlo se tolik diváků, že na některé z nich kvůli přeplněné kapacitě nezbylo místo, proto sledovali akci v sedě na zemi nebo otevřenými dveřmi z předsálí.

Starosta Vladimír Provazník a místostarosta Marek Švrčina udělili otci Tomáše Halíka Miroslavu in memoriam čestné uznání obce Malé Svatoňovice za bibliografickou a editorskou činnost díla Karla Čapka. Miroslav Halík se stal editorem díla slavného spisovatele po jeho smrti a znamenal pro něj celoživotní úkol. Jde o první takové uznání obce vůbec.

Pietní výroční k úmrtí Karla Čapka v Malých Svatoňovicích u sousoší bratří Čapků od akademického sochaře Josefa Malejovského.
Před osmdesáti lety zemřel Karel Čapek

„Slavnostní večer u příležitosti 130. výročí narození Karla Čapka měl úžasnou atmosféru. Lidé odcházeli nadšení ze setkání s panem profesorem Halíkem, který po přednášce ještě při besedě debatoval s účastníky,“ sdělila Vladimíra Odrobiňáková, ředitelka Muzea bratří Čapků v Malých Svatoňovicích.

O hudební vystoupení se postarala zpěvačka Iveta Aman. Lidé při páteční akci podpořili Tříkrálovou sbírku.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura řešil v Úpici se starostou Petrem Hronem a ředitelem ZŠ Úpice-Lány Petrem Kalouskem problematickou situaci s nepřizpůsobivými občany.
VIDEO, FOTO: Okamura řešil v Úpici romské děti. Kašlou na školu