O tom, jak hodnotí průběh letošní bohaté hudební nabídky, jsme hovořili s dramaturgem festivalu Tomášem Katshnerem.

Co se povedlo a který koncert tebe osobně nejvíce oslovil?
Dominantním nástrojem festivalu se letos stalo piano a pianisté posluchačům poskytli největší zážitky. S odstupem bych řekl, že úplně nejsilnějším vystoupením byl koncert izraelského piainisty Shaei Maesta s jeho triem. Otevřeli finále Jazzince. Málokdy to vychází tak, že když hraje první kapela ze čtyř, které po sobě vystupují, je hlavní kapelou večera. Ale tady to vyšlo dokonale. Muziku jsem znal a říkal jsem si, že je potřeba velkého soustředění. Aby lidé, kteří na koncert přijdou, byli ještě čerství. Zážitek byl velmi intenzivní. Vynikající byl i polský virtuoz Pavel Karmaczyk a další.

Takže to byl dramaturgický úmysl pozvat do Trutnova renomované klavíristy?
To bych neřekl. Spíš se to tak sešlo. Festival se letos nesl v duchu hledání hudebních osobností, které přinášejí inspiraci. Pianisté jsou jimi určitě. Musí hrát dokonale, znát harmonii, odvést rytmickou a melodickou práci. V řadě nejlepších skladatelů jsou hlavně klávesáci.

Jak byli muzikanti spokojeni s prostředím, ve kterém vystupovali?
Opět se ukázalo, že přestože Trutnov není žádné velkoměsto, má pro pořádání festivalu k dispozici tři krásné scény. Za vše asi hovoří příklad Vajca Decziho. Říkal mi Hele, já už jsem hrál tady všude. V Nároďáku, v Uffu, v koncertní síni Bohuslava Martinů, jinde jsem byl na výstavě a teď stojím na pódiu Pod Hradem. Máte to tu nekonečný, neuvěřitelný. Já ten New York asi vyměním a půjdu do Trutnova.

Co letošní posluchači? Bylo na koncertech plno?
Letos všichni pořadatelé nějakých festivalů brečí, že na Česko dolehla krize, že si lidi dávají peníze do polštáře a na muziku nechodí. Jazzinci se tohle zaplaťpánbůh vyhnulo. I když nikdy není vyprodáno úplně, vždy je hlediště zaplněné. V Uffu jsme letos neotvírali balkony jako v jiných letech, ale spodní část hlediště je plná. Vypozoroval jsem, že nechodí nahodilí návštěvníci, ale spíš tradiční publikum, které má k této muzice vztah. Využívají možnost předplatného, které vyjde levněji než samostatné vstupenky. Navíc se netěší jen na koncerty, ale i na setkání s přáteli. Stala se z toho i společenská událost.

Poslední koncert je za dveřmi, co posluchače příští pátek ještě čeká?
Kromě maďarského seskupení, které přiveze mladá horkokrevná zpěvačka Veronika Harcsa a fenomenální kytarista Gyémánt Bálint, se dočkají skutečně zlatého hřebu na konec. Zavítá sem totiž skutečná megahvězda americký velikán, saxofonista Boby Watson . Je to skvělý muzikant, který hraje s těmi nejlepšími. A teď přijede do Čech koncertovat s českými muzikanty Quartetem jazzového kytaristy Libora Šmoldase. Bude to mimořádná lahůdka.

Skutečně tímto vystoupením Jazzinec skončí nebo přijdou ještě další koncerty?
V nejbližších měsících nic nechystáme, myslím, že muziky teď bylo až nad hlavu. Jestli něco naplánujeme na podzim, ještě nevím.