Ucelená kolekce, kterou do Turnova na začátku prázdnin přivezl z Antverp její kurátor, pracovník muzea Tomáš Řídkošil, se těšila zájmu zdejších návštěvníků, podobně, jako i na prezentacích v zahraničí.

Muzeum ukázalo nejlepší šperky

Kurátor při páteční derniéře hostům připomenul, že do evropského projektu se zapojily vždy školy jako celek, nicméně výběr se týkal jen prací nejlepších. „Může nás jen těšit, že to byly právě práce těch našich. Ukázalo se také, že pojetím výuky je škola opravdu nejlepší v Evropě a ostatní nám to oprávněně závidí," konstatoval doktor Řídkošil.

Přítomným hostům pak přiblížil evropský projekt Comenius, ve kterém studenti uměleckých škol postupně navštívili a v ateliérech zhotovovali šperky podle charakteru svých zemí a vlastních možností. „Celý záměr a nakonec i motto Řekni to šperkem prý vzniklo v Kremnici, avšak tamější přiznali, že okopírovali vše z Turnova, protože usoudili, že nic lepšího už vymyslet nemohou," dodal Řídkošil pro pobavení hostů. Úsilí studentů tu veřejně ocenila ředitelka turnovské školy Jana Rulcová. Přiznala, že to byla jedna z nejnáročnějších výstav, které škola v posledních letech pořádala. Starostka Hana Maierová si velmi cení toho, že škola i muzeum patří k zařízením, která jsou na špičce kulturních hodnot nejen města, ale celého regionu Čech, chválou nešetřili ani senátor Jaromír Jermář a zástupce libereckého školského úřadu Karel Bárta. Kurátor Řídkošil neopomenul vysvětlit, že v expozici Turnováků dominoval ve špercích český granát, jako symbol kraje, díky němuž se profilovali ve světě. V zahraničí prý mladí tvůrci fascinovali především dokonalým zvládnutím technik broušení kamenů a dokonalým opracováním kovů.

Český granát lákal k broušení

„Při týdenní stáži se tu chtěli zahraniční účastníci naučit broušení drahých kamenů, také českých granátů, a jejich zasazování do kovových šperků, jak to viděli u studentů v dílnách. Řekli jsme jim rovnou, ať na podobný záměr rovnou zapomenou. Nemohli pochopit, že dokonalé zvládnutí technik trvá léta, a že skutečné mistrovství v oboru je dopřáno jen nejnadanějším," vysvětlil. Proto granátové šperky budily obdiv při prezentaci projektu Comenius zejména v Itálii, Francii a Španělsku. „Nejkrásnější šperky školy jsou naše studentky a jejich šikovné ruce," poznamenal Bohumil Skalický. Kladl důraz na inspiraci studentů silnými osobnostmi především z oblasti výtvarného umění a přiznal, že dokonalé zvládnutí všech řemeslných technik je pro zdejší studenty devizou, která je staví na přední místo v konkurenci zahraničních škol.

Otakar Grund